Hlavní navigace

Opera 9.2 beta je na světě

31. 3. 2007

Sdílet

Norská společnost Opera Software vydala dvě nové beta verze svého prohlížeče. První je Opera 9.2 pro PC s pohodlnějším a zajímavým způsobem přístupu k oblíbeným stránkám a druhou je preview verze Opera Mobile pro PDA se systémem Windows Mobile.

UI21

Nejvýraznější novinkou v Opera 9.2 bude funkce Speed Dial. Nové stránky již nejsou zcela prázdné, ale obsahují devět oken, ve kterých lze zobrazit náhled internetových stránek.


Uživatelé Opery velmi často využívají možnosti tohoto prohlížeče automaticky si uložit stav, ve kterém je prohlížeč vypnut, tedy včetně právě otevřených stránek. Se Speed Dial již není nutné si nechávat otevřenou celou řadu často navštěvovaných webů, můžete si snadno nastavit několik listů s náhledu svých oblíbených stránek a tyto i pohodlně otevírat přes klávesové zkratky.

Podle analýzy vývojářů Opery navštíví za den běžný návštěvník internetu pět až deset webů, velmi často stále těch samých, proto vznikl Speed Dial, aby měli tito uživatelé co nejrychlejší přístup ke svým oblíbeným stránkám. Již nyní si můžete vyzkoušet beta 9.2 - verzi ke stažení z http://labs.opera.com/ .

Opera také vydala preview budoucí verze Opera pro Windows Mobile. S Opera Mobile 8.65 se dostane vlastníkům PocketPC a smartphonů možnost využívat novinky jako vyhledávaní přímo z pole pro zadávání internetové adresy, kopírování textu, ukládání obrázků a možnost importovat záložky z Internet Exploreru. Také Opera Mobile 8.65 beta je ke stažené z webové stránky Opery.

Ačkoli je Opera mezi některými uživateli a v některých regionech velmi populární, příliš rozšířená na osobních počítačích není, a to navzdory vysoké bezpečnosti, rychlosti a nenáročnosti na systémové zdroje.

O to lépe se jí daří na poli mobilních zařízení, pokrývá široký okruh PDA a mobilních telefonů, jsou verze pro Palm, Windows Mobile, Symbian i Mobile Java. Opera má řadu dohod s výrobci telefonů a PDA, kde je Opera často standardním prohlížečem. Dokonce i dohoda s Microsoftem se povedla, a Operu bude možné najít vedle Internet Exploreru v PocketPC s novým Windows Mobile 6.

Kromě vydání Opera Mobile 8.65 beta oznámila společnost nové přenosné počítače s Windows Mobile, na kterých najednou kupující od začátku i Operu.

Grafika: Opera Software

- - Alexandr Radecký