Hlavní navigace

Co chystá open source pro rok 2009?

7. 4. 2009

Sdílet

Letošní rok se prozatím nese ve znamení více či méně ověřených zpráv o chystaných Windows 7: Tu něco funguje, tam zase ne. Nový produkt Microsoftu provázejí jak úniky informací, tak kódu, světem internetu se šíří zprávy o blokování kodeků třetích stran, o (ne)nastavení funkce geolokalizace.. Premiér open source programů jako by se takový hluk netýkal. Možná je to tím, že se vývojáři spíše než na marketing soustředí na svoji práci?

Open source pro rok 2009

 

firefox

Krátký přehled open source novinek začneme čím dál populárnější Mozillou. Nejnovější verze Firefoxu nesla původně označení 3.1, ale vzhledem k počtu a významu vylepšení a novinek se programátoři rozhodli své dítko překřtít rovnou na 3.5. Mezi klíčovými novinkami nelze nezmínit JavaScript TraceMonkey, modul soukromí, podporu multimediálních elementů HTML 5, podporu kodeků Ogg Vorbis a Theora a ještě mnohem více. K oficiální výměně názvu dojde současně s uvolněním čtvrté bety nové verze prohlížeče (nyní stále známé jako 3.1) Nová verze by měla být ke stažení a testování dostupná 14. dubna.

 


 

 

ubutnu

Letošní premiéry distribucí Debian GNU/Linux 5.0 a Suse Linux Entreprise 11 nejsou jistě jedinými novinkami, na které se mohou příznivci tučňáků těšit. Již zanedlouho spatří světlo světa další dítko z dílen Canonical, nová verze operačního systému Ubuntu, tentokrát s označením 9.04 „Jaunty Jackalope“, a to přesně 23. dubna. Mezi novinky patří prostředí Gnome 2.26, server X.Org 1.6, podpora Ext4 či možnost nastavení modulu zpráv a oznámení. Vývojáři slibují také „rychlejší“ systém, zejména při spouštění. Ovšem pozor, Canonical si nebude po vydání válet šunky a radovat se z dalšího systému, už na říjen je slibovaná nová verze OS Ubuntu 9.10 „Karmic Koala“.

 

 

 

 

 

fedora

Ani programátoři Red Hat nezahálejí a dávají o sobě vědět – nejnovější verze Fedory s označením 11 a přezdívnkou Leonidas je momentálně k dispozici coby betaverze. Distribuce bude bohatší o aktivní podporu Ext 4 a vylepšeními v manageru balíků. Celý systém by měl nabíhat a vypínat se značně rychleji než v minulosti a navíc si uživatel bude moci vybrat ze tří oblíbených grafických prostředí: Gnome 2.26, KDE 4.2 a Xfce 4.6 beta. Finální verze Fedory 11 by se měla objevit v létě.

 

 

 

 

 

open suse

No a když už je řeč o konkrétních verzích Linuxu, nelze  nezmínit vydání KDE 4.3, které je naplánovano na letošní červen. Novell se pochlubí distrem openSUSE 11.2 s novým jádrem 2.6.30 (či vyšší) v listopadu, včetně nového Gnome 2.28.

 

 

 

 

 

 

 

 

open office

Upřímně doufáme, že zprávy o smrti projektu OpenOffice jsou nepravdivé a nadsazené a že chystaná verze alternativy k balíku kancelářských programů MS Office, s označením 3.1, bude k dispozici bez většího zpoždění. Vydání se v současné době nachází v developerském stadiu vývoje a prozatím se nedoporučuje jeho používání pro běžnou práci. Vývojáři slibují podporu Antialiasingu, formáty ODF 1.2 a OOXML a také kompatibilitu se systémy Mac OS X.

 

 

 

 

 

kaltura

Ve druhém kvartále tohoto roku bude uvolněn nástroj pro práci a publikování video materiálů na licenci GNU GPL, Kaltura, ve verzi Community Edition. Díky němu budou moci administrátoři každé internetové stránky zprovoznit vlastní video portál, podobný např. Youtube. Další, již dostupné rozšíření Kaltury, jsou určené pro spolupráci s MediaWiki a WordPressem, který také nabídne novou verzi své platformy (2.8) a to již ke konci dubna. V květnu by se měla objevit verze 2.9 a v srpnu 3.0.

 

 

 

 

Cloud23

samba

Možná nejzajímavější chystanou premiérou (z pohledu administrátora sítí) by mohlo být vydání Samby 4.0. Mezi silné stránky Samby bezpochyby patří podpora Active Directory a prokolu Kerberos. Za zmínku stojí také Zenoss Core 2.4, nové vydání nástroje pro správu a monitorování sítí (květen). Souběžně s ním bude spuštěna internetová platforma pro spolupráci Zenoss.net, kde si budou moci uživatelé vyměňovat postřehy a názory a dokonce prezentovat vlastní rozšíření a úpravy Zenoss Core.

Zapomněli či vynechali jsme něco důležitého? Napište!

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).