Hlavní navigace

Počítač na webu aneb jak na online aplikace

28. 4. 2009

Sdílet

Nechce se vám instalovat software? Snadná pomoc. Díky webovým aplikacím, kterých neustále přibývá, nebudete muset zanedlouho instalovat už vůbec nic. A nebudete si připadat méněcenně. Jak na Google Docs?

Počítač na webu

 

Co si budeme povídat, instalování programů, aplikací, zkrátka software, se zdá být out. Trend směřuje stále více k (bezplatným) webovým aplikacím, které běží pouze v internetovém prohlížeči. V některých oblastech se ostatně už prosadily. Například telefonní kniha nebo plánovač cest na CD, to byly ještě před několika lety prodejní šlágry. Dnes už by si je ale koupil jen člověk, který se v technologické branži příliš nevyzná. Proč? Jednoduše proto, že odpovídající informace najdete na internetu. Má to přitom jen samé výhody - nemusíte si ničím zahlcovat počítač, stačí se přihlásit na web a zde vše probíhá maximálně komfortním způsobem. V naprosté většině případů zadarmo a navíc ještě v aktualizované podobě.

Pohled do budoucnosti

Náš článek je takovým předkrmem k tomu, co by mělo přijít zítra a pozítří, což je eufemismus pro blízkou budoucnost. Dáme vám několik tipů na bezplatné webové aplikace a také napovíme, jak je ideálně využívat. Zpracování textu, tabulek, prezentací, obrázků, zvuku i videa - to jsou jen některé z příkladů. Díky aktuálním technologiím jako Ajax nebo Flash můžete webové aplikace používat naprosto stejně jako konvenční software. Narazíte tu na klasický „drag and drop", kontextová menu, celoobrazovkový mód atd. Zkrátka si nebudete připadat o nic ochuzeni.

Aplikace se dají ve většině případů používat naprosto plnohodnotně hned poté, co se přihlásíte. O veškeré updaty a patche se stará poskytoval služby centrálně, takže postupně přibývají nové funkce, aniž byste se o něco sami museli starat. Dodejme, že vámi učiněná nastavení zůstanou zachována i tehdy, když se odhlásíte a zase přihlásíte nebo když se na službu obrátíte z úplně jiného počítače. Maximální mobilita je ostatně vůbec jednou z největších předností. Také své dokumenty můžete uchovávat v online databázi a pracovat s nimi z jakéhokoliv počítače s připojením k internetu.

 

S tím se ale samozřejmě pojí také největší nevýhoda internetových aplikací. Asi vám už došla: co budete dělat, když není v dosahu počítač s internetem? Na první pohled je to ztracený případ, kdy se zkrátka nepohnete z místa. Ovšem poskytovatelé služeb začínají myslet i na tento faktor a nabízejí offline řešení, o kterých si také povíme. Dalším mankem je relativně malý rozsah funkcí, které webové aplikace zatím nabízejí.

Pro obyčejného uživatele už existuje sice více než dost tradičních aplikací umístěných na internet, nicméně profesionálové pravděpodobně ještě nějakou dobu budou muset zůstat u klasických instalovaných řešení. Pokud se ale něco dá předpovědět s velkou jistotou, pak to, že za pár let bude na internetu skutečně jakákoliv aplikace, ačkoliv nevylučujeme, že ty složitější budou nějakým způsobem zpoplatněné.

 

Bezpečnost

Když se mluví o internetových aplikacích, mnozí vytahují jako potenciální riziko bezpečnost. Všechny služby jsou sice velmi dobře zabezpečeny, na druhou stranu - hackeři se dnes dokáží nabourat i do Pentagonu, takže pokud by chtěli, pravděpodobně by je ochrana webových aplikací nezastavila. To ale rozhodně není záminka pro jejich nepoužívání. Jen je třeba si dobře rozmyslet, jaká data na web ukládáte. Podmínkou je kvalitní a komplexní heslo, nicméně chyby v kódu aplikací těžko ovlivníte, takže čísla bankovních účtů nebo dokumenty, které by se neměly dostat do rukou skutečně nikomu, by se neměly objevit ani zde.

Jedním z rizik je určitá solidnost poskytovatele služby. Jen málo z nich nabízí informace o tom, jak často probíhá zálohování a kontrolování obsahu, aby nedošlo k jeho nechtěným ztrátám. Poskytoval služby také může zkrachovat a v důsledku toho odpojit servery, což by znamenalo, že se k datům už nedostanete. U velkých společností jako Google a Adobe si takové starosti dělat nemusíte, ovšem z výše zmíněného vyplývá, že asi není úplně optimální ukládat důležitá data pouze na servery webových aplikací.

Zejména Google je mnohými s oblibou popisován jako „Velký bratr" z románu 1984 George Orwella, který baží po co nejširší škále informací s cílem ovládnout společnost, respektive jí vnutit co nejmanipulativnější reklamu. Vězte ale, že obsah dokumentů vám tu nikdo ze zaměstnanců kontrolovat nebude. A i když si to budete stále myslet, je to jen důvod být opatrnější a zvažovat, co na server uložit a co nikoliv, nikoliv důvod pro to, abyste aplikace nevyužívali.

 

Google Documents

Pověděli jsme si obecné poučky týkající se veškerých online aplikací, a teď se můžeme vrhnout na popis jednotlivých kousků, z nichž vybíráme ty nejoblíbenější a nejzajímavější. Jednoznačným šlágrem v této oblasti je aplikace Google Documents, která se rozšířila bleskovou rychlostí. Najdete ji na adrese docs.google.com, přičemž pro její použití vám stačí jakýkoliv účet na Google, který má všechny své služby centralizované. Pokud tak máte například Gmail, můžete rovnou začít využívat služeb dokumentů. Pokud ne, účet je jednoduché v několika krocích založit.

Google Documents je v podstatě plnohodnotný textový editor, který vám umožní tvořit a editovat testy či tabulky. Dokumenty jsou uloženy na serveru, takže se k nim prostřednictvím svého účtu dostanete z jakéhokoliv počítače. Můžete je také sdílet s ostatními, kdo mají zřízený účet na Google. Případně se dají posílat mailem, ale také stáhnout, a to hned v několika formátech, včetně PDF.

 

Nahraní existujících dat

Pakliže jste až dosud pracovali s offline kancelářskými aplikacemi, disponujete pravděpodobně značným množstvím dokumentů. Ty můžete jednoduše převést online. Na hlavní stránce služby stačí stisknout tlačítko „Upload" a vybrat data, která chcete nahrát. Podporována je řada formátů, včetně DOC (Word), XLS (Excel), PPT (Powerpoint), ODT nebo ODS (Open Office). Velikost dat je podle formátu omezena na 500 KB až 10 MB. Jakmile data nahrajete, zobrazí se ve vaší složce existujících online dokumentů a můžete s nimi začít pracovat.

Jak na offline užívání

Jak už jsme se zmínili, velkou nevýhodou online služeb je skutečnost, že se neobejdete bez internetového připojení. Tento problém řeší bezplatná aplikace Google Gears (gears.google.com). Ta simuluje webový server. Aby to fungovalo, propojí se s internetovým prohlížečem. Zároveň dohlíží na to, aby dokumenty z online účtu byly k dispozici také na pevném disku, a aby se změny v offline módu co nejdříve projevily v online datech. Jedná se tedy o jakési komplexní propojení.

Google Documets samozřejmě Gears podporují. Abyste si ho zřídili, klikněte na hlavní stránce dokumentů na „Offline". Pokud Gears ještě není nainstalováno, dostanete povel ho nainstalovat, jinak se objeví už úvodní text. Poté je třeba povolit a aktivovat offline přístup. Pak už jen zadáte, kde všude si přejete založit propojení (například na ploše nebo v nabídce Start). Po několika okamžicích dostanete zprávu o synchronizaci. Pak už můžete dokumenty používat i offline, a to buď přes zřízená propojení nebo klasicky přes docs.google.com. Malý symbol na horní řádce indikuje, zda Gears rozeznaly internetové připojení. Pokud na něj kliknete, dostanete informace o statusu a také možnost deaktivovat offline funkci.

V průběhu našeho testování bylo v offline módu možné zpracovávat a editovat pouze textové dokumenty. Tabulky a prezentace se nechaly jen zobrazit, nové dokumenty potom nešly zakládat. Také vyhledávací funkce na hlavní stránce nefungovala. To vše by se ale pravděpodobně již brzy mělo zlepšit.

Jak vzít zpět změny

Google ukládá dokumenty každých pár sekund, zatímco vy je stále editujete. To vůbec není špatná vlastnost, jelikož takřka nedochází k nechtěným ztrátám dat, když náhodou zapomenete ukládat a vypadne proud nebo připojení k internetu. Pokud ale chcete učiněné změny zahodit, nemůžete použít metodu klasického zavření dokumentu a otevření jeho starší uložené verze. Přesto se ale můžete dostat ke starším verzím dokumentu, a to velmi přehledně. Klikněte na „File" a poté na „Revision history", kde najdete jednotlivé protokoly v časech, jak byly ukládány. Jakmile najdete stav, do kterého se chcete vrátit, jednoduše ho obnovte.

 

skoleni

Tolik ke Google Documents, což je online aplikace, která se dá s čistým svědomím doporučit. Jakmile si na ní zvyknete, možná už nebudete chtít jinak. A i když zůstanete u svých offline nástrojů, může jít o vítaný doplněk k vaší práci. V příštím díle článku si povíme o dalších online aplikacích, zejména pak Photoshop Express, Netvibes či Google Maps.