Hlavní navigace

Ohlédnutí 3GSM Congress

1. 4. 2007

Sdílet

Po roce opět nastal čas jedné z nejvýznamnějších akcí ve světě mobilních komunikací, barcelonského veletrhu 3GS...


Po roce opět nastal čas jedné z nejvýznamnějších akcí ve světě mobilních komunikací, barcelonského veletrhu 3GSM. Od jejího konání již uběhla řada dní, a tak jsme se rozhodli vybrat, představit i připomenout ta řešení, která nás na kongresu zaujala.

Finští profíci

Tři přírůstky jsme zaznamenali i v řadě E, jíž Nokia přisuzuje status profesionálních produktů.
Na komunikátor s označením 9500 navazuje nový model E90 (132 x 57 x 20 mm, 210 gramů), jehož design oproti předchůdci přináší více hran a také výrazně větší vnější displej (TFT, 240 x 320 pixelů). Širokoúhlý vnitřní displej je také typu TFT, jeho rozlišení činí 800 x 352 bodů a žádný problém pro něj nepředstavuje ani 16 milionů barev. Uživatelské prostředí již nestaví na platformě Symbian S80, výrobce se odhodlal k přechodu na S60, jehož výhodou je mnohem širší základna dostupných aplikací. Pokud vás zajímá, jakým způsobem se bude E90 dorozumívat s okolím, pak vězte, že vám dá k dispozici pravděpodobně vše, po čem toužíte, počínaje datovými přenosy GPRS, EDGE a HSDPA, přes Bluetooth a infraport až po Wi-Fi. Zároveň nechybí ani integrovaný GPS modul, hudební přehrávač, 3,2megapixelový fotoaparát s autofokusem a bleskem. Za mnoho muziky ovšem zaplatíte nemálo peněz, podle našich odhadů kolem 24 tisíc Kč.
Pokud dáváte přednost vysouvacím telefonům, zaměřte svou pozornost na stylový E65 (105 x 49 x 15,5 mm, 115 gramů). Jde o telefon postavený na Symbianu S60, nabitý funkcemi (2megapixelový fotoaparát, hudební přehrávač, Bluetooth, infraport, Wi-Fi apod.), z jehož parametrů musíme zmínit ještě podporu microSD karet. V prodeji předpokládáme cenu kolem 11 tisíc Kč; v době, kdy čtete tento článek, okupuje E65 s vysokou pravděpodobností již pulty prodejen.
Na populární model E61 brzy naváže jeho vylepšená verze s označením E61i (117 x 70 x 11,5 mm, 150 gramů). Provedené změny spočívají především v decentních úpravách designu a v nově přidaném 2megapixelovém fotoaparátu. Zbylé parametry, které si uživatelé oblíbili, zůstávají nezměněny. Novinka stále běží v prostředí Series 60, nabízí qwerty klávesnici a je zaměřena především na funkce spojené s aktivním využíváním e-mailu. Podobně jako dva výše uvedené modely podporuje i E61i přenosy EDGE, Bluetooth i Wi-Fi.

Neonode N2 z rodu podivínů

Možná si ještě vzpomenete na zařízení s názvem N1, představené před několika lety malou švédskou společností Neonode. Ve své době přineslo mnoho zajímavých a nekonvenčních nápadů, pak ovšem došlo k několikanásobnému oddálení uvedení na trh, a když se konečně dostalo na lámání chleba, neznamenal již N1 pro zavedené výrobce žádnou velkou konkurenci. Nyní přichází Neonode s druhým pokusem, jehož označení snad ani nemohlo být jiné než N2. Půjde o poměrně minimalistický přístroj (77 x 47 x 14,7 mm, 70 gramů), vybavený barevným, prsty ovládaným dotykovým displejem s rozlišením 176 x 220 pixelů (65 000 barev). Uživatelský komfort má zajistit prostředí Neno, jež vychází z Windows CE. Synchronizace s PC probíhá prostřednictvím ActiveSync, k dispozici je i Bluetooth. Multimediální funkce zastupuje hudební přehrávač (MP3, WAV a WMA), zmínit bychom měli také 2megapixelový fotoaparát se schopností pořizování videozáznamu. Vnitřní paměť není konečná, lze ji rozšířit paměťovou kartou miniSD. Z datových funkcí přístroj podporuje pravděpodobně pouze GPRS. Více informací o novince zatím bohužel nemáme.

Čtyři komunikátoři

Na barcelonské prezentaci společnosti HTC nás uvítala čtveřice nových přístrojů s operačním systémem Windows Mobile. Jedná se o tři komunikátory a jeden smartphone.
Na úvod jsme si prohlédli zařízení určené pro GSM a sítě třetí generace, jehož současnému označení HTC Advantage (X7500) dříve předcházel pseudonym Athena. Tento komunikátor (133,5 x 98 x 16 mm, 359 gramů) vybavený VGA displejem s dotykovou technologií vás zaujme vestavěnou GPS technologií (Tom Tom Navigator 6) 3megapixelovým fotoaparátem s autofokusem, podporou Wi-Fi a Bluetooth 2.0, rozhodně však neurazí ani vestavěným pevným diskem s kapacitou 8 GB. Výrobce pro toto zařízení použil platformu Windows Mobile 5.0 Pocket PC Phone Edition, jež běží na hardwarovém základu procesoru Intel PXA 270 s frekvencí 624 MHz. Paměť ROM dosahuje kapacity 256 MB, operační paměti RAM nadělil přístroji výrobce do vínku 128 MB, k dispozici je i možnost práce s miniSD kartami. Hudební fanoušky potěší klasický 3,5mm jack pro připojení oblíbených sluchátek, pro vyznavače dat je připraveno EDGE i HSDPA. Prodejní cena HTC Advantage by měla lehce přesáhnout hranici 30 tisíc Kč.
Výbava druhého z komunikátorů, HTC P3400, je o poznání chudší, což se ovšem kladně projeví na (pro mnoho uživatelů vůbec nejdůležitějším) parametru jménem cena. Tato novinka běží taktéž na Windows Mobile 5.0 Pocket PC Phone Edition a má dotykový displej s rozlišením QVGA. Dostupnou paměť s kapacitou 64 MB RAM a 128 MB ROM lze chápat jako odpovídající standardu. Za zajímavost považujeme podporu SD/MMC karet, od níž se dnes všeobecně již spíše upouští. Ve výbavě opět nechybí ani integrovaný fotoaparát (ten je ale v tomto případě pouze 2megapixelový) Bluetooth 2.0 a EDGE.
Jako třetí pán na holení přichází HTC P3350, jenž vychází z modelu P3300 (známe ho také jako Artemis), v porovnání s ním však novinka postrádá funkce spojené s navigací GPS. HTC P3350 podporuje 4 GSM pásma, má QVGA displej, Wi-Fi, dva megapixely pod čočkou fotoaparátu, dlouhé chvíle slibuje zpříjemnit FM rádio. Paměťové parametry jsou shodné jako u předchozího zástupce, a sice 64 MB RAM a 128 MB ROM, uživatelskou paměť lze navýšit o kapacitu microSD karty. Předpokládáme cenu okolo 15 tisíc Kč.
V úvodu jsme si slíbili letmý pohled i na nový smartphone S710 (rozměry 101 x 50 x 17,7 mm, hmotnost 120 gramů) z dílny HTC, který byl dříve označen jako Vox. Jde o první smartphone s OS Windows Mobile 6.0 Standard, vybavený boční výsuvnou QWERTY klávesnicí. Dotykový displej opět odpovídá standardu QVGA, použitý procesor od Texas Instruments běží na kmitočtu 201 MHz. Pokud bychom měli zmínit parametry, budeme se asi v mnohém opakovat: 64 MB RAM a 128 MB ROM totiž měly i oba předchozí modely, podobně je tomu i s 2megapixelovým fotoaparátem a datovými přenosy EDGE. HTC k nim zde přidává ještě Wi-Fi a paměťové karty microSD. Produkt S710 si jeho výrobce THC cení asi na 11 tisíc Kč (kolem 400 euro).

Véčko s televizí

Prezentace Sagemu na veletrhu 3GSM zahrnovala hned několik telefonů, z nichž nás nejvíce zaujala novinka s názvem myMobileTV. Tento název byl použit již před rokem a označoval nekomerční koncept myX-8, do nějž byla přidána podpora mobilní televize. Dnes přichází Sagem s čerstvou variací na toto téma, přičemž jako myMobileTV označuje model my750C (97 x 48 x 22 mm, 125 gramů) s mobilně-televizní technologií DVB-H. Kvalitní podívanou má zaručit otočný QVGA displej s 262 tisíci barev a technologií IPS, jež zaručuje široký zorný úhel. Výbava telefonu obsahuje 2megapixelový fotoaparát a hudební přehrávač, který je možné poslouchat i přes Bluetooth sluchátka. Vestavěná paměť má hodnotu 25 MB, k jejímu rozšíření budete potřebovat microSD kartu. Co se týče výdrže baterie, výrobce uvádí až tři hodiny sledování mobilní televize nebo pět hodin hovoru na jedno nabití. Zařízení by se mohlo do volného prodeje dostat ve druhém čtvrtletí roku 2007, nezbývá nám tedy než doufat, že se současné snahy o zprovoznění DVB-H v ČR podaří uskutečnit co nejdříve.

Spousty modelů u Samsungu

Jako jeden z nejaktivnějších výrobců při představování nových modelů mobilních telefonů se na 3GSM v Barceloně předvedl Samsung. Jeho prezentace zahrnovala různé telefony napříč celým spektrem nabídky, od low-endů až po komunikátory. Z přehršle novinek jsme pro vás vybrali pět nejzajímavějších, které mají podle našeho názoru výjimečné vlastnosti nebo skrývají jiný potenciál, jímž by na dnešním přesyceném trhu dokázaly přitáhnout potenciální zájemce.
Nejvíce zájemců na prezentaci jihokorejského výrobce okukovalo Samsung Ultra Smart F700, což má být jeden z přímých konkurentů iPhonu. Bude možné ho ovládat buď přes rozměrný dotykový displej, nebo prostřednictvím výsuvné qwerty klávesnice. Do kolonky "výbava" vložil výrobce 5megapixelový fotoaparát s autofokusem, rozšířené možnosti práce s multimediálními soubory a v neposlední řadě také rychlá data (až 7,2 Mb/s) prostřednictvím HSDPA.
Druhý představený přístroj z edice Ultra Smart nese označení F520 (104,8 x 53,7 x 17,4 mm) a jeho výjimečnost spočívá v tom, že kombinuje ovládání dotykovým displejem (480 x 272 pixelů, 262 tisíc barev) se dvěma výsuvnými klávesnicemi: boční stranu lze odsunout, načež se odkryjí qwerty tlačítka, naproti tomu spodní výsuvná klávesnice skrývá numerické znaky. K dispozici je například 3megapixelový fotoaparát s automatickým ostřením, dále prohlížeče internetových stránek a kancelářských dokumentů, Bluetooth, EDGE i HSDPA.

Ten druhý z Koreje

Ani druhý z jihokorejských výrobců, LG, na výstavě 3GSM nezahálel a prezentoval zde svůj nový počin s označením KU250. Ten bychom charakterizovali jako telefon klasické konstrukce (rozměry 110,9 x 46,7 x 15,6 mm) s podporou sítí 3G, jehož výbava je spíše průměrná, ale pro běžného uživatele naprosto dostačující. Zahrnuje barevný displej (262 000 barev, 176 x 220 pixelů), hlavnímu 1,3megapixelovému fotoaparátu zde sekunduje ještě VGA bratříček pro videohovory, pro fanoušky přehrávání hudby v mobilu je připraven hudební přehrávač a možnost použití paměťových karet formátu microSD. Ke komunikaci s okolím poslouží USB kabel, Bluetooth, z datových přenosů pak GPRS a EDGE.
S LG se pojí jeden malý incident, k němuž došlo na letošním 3GSM. LG totiž obvinilo Apple z kopírování designu, konkrétně model LG Prada byl prý inspirací k vytvoření konceptu Apple iPhone. Nic na tom prý nemění ani fakt, že iPhone byl představen o devět dnů dříve než LG Prada, k aktu zneužití cizího nápadu prý došlo již mnohem dříve, konkrétně v září 2006, kdy byl model LG Prada k vidění při příležitosti udělování cen iF Design.

Amerika v Barceloně

Fanoušky Windows Mobile je připravena potěšit Motorola MOTO Q gsm, smartphone s qwerty klávesnicí a OS Windows Mobile ve verzi 6.0 Standard Edition. Podoba s původní MOTO Q pro sítě CDMA je poměrně zřejmá, výrobce provedl decentní úpravy designu a změnil vnitřnosti telefonu tak, aby byl schopný pracovat v GSM sítích. Zmínit bychom chtěli 1,3megapixelový fotoaparát, 64 MB RAM, 128 MB interní Flash paměti je vhodné rozšířit microSD kartou. K pracovním účelům poslouží e-mailový klient s podporou RIM BlackBerry, data přes GPRS i EDGE, Bluetooth či možnost synchronizace s PC přes USB rozhraní. Motoroly MOTO Q gsm se dočkáme ve druhé polovině letošního roku.
Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).