Hlavní navigace

Obří 1,8" disk od Toshiby

11. 9. 2008

Sdílet

Společnost Toshiba, která se jako jedna z posledních drží na trhu s klasickými 1,8" disky, představila svoji novou řadu s nevídanou kapacitou.

skoleni

Ta nevídaná kapacita je 240GB ve dvou plotnách, což by se vám mohlo zdát jako naprosto běžná věc, vždyť dnešní 3,5" disky mají až 1,5TB (novinka od Seagate).

Mějte však na paměti, že 1,8" disky mají cca poloviční plochu 2,5" disků (plocha roste s druhou mocninou poloměru), kde jsou dnes největší 500GB disky. Toshiba tak vlastně pouze v 1,8" segmentu srovnává trh, i když je to hodně obecné a odvážné tvrzení, protože 1,8" disky jsou tlusté pouhých 8mm.

Společnosti se to podařilo využitím upravené technologie kolmého zápisu, pomocí které se povedki na jednu 1,8" plotnu nacpat 120GB dat, v největší 240GB verzi budou tedy plotny dvě. Společnost však plánuje vyrábět i verze s menší kapacitou 120 a 80GB. Nevýhodou novinek je jejich rychlost, plotny se budou točit pouze 4200 otáček za minutu, což je v této kategorii standard. Komunikační rozhraní je PATA.

Ačkoliv vypadají novinky Toshiby zajímavě, i přesto si myslím, že v této kategorii již mají klasické pevné disky své dny sečteny. Do notebooků jsou totiž až moc pomalé a malé, naopak v telefonech a podobných zařízeních, kde se tyto disky používají, se již téměř úplně prosadily flashové pevné disky.

- - Tomáš Šulc

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).