Hlavní navigace

Obavy z recese ekonomiky zřejmě nezasáhnou IT společnosti

12. 3. 2008

Sdílet

Dle britského Národního výpočetního centra (NCC) se aktuální poklesy světové ekonomiky stále ještě neprojevují na utrácení za IT produkty. Nejvíce vydělává Microsoft.

Výzkumy NCC ukazují, že trend ve světě IT je zcela opačný – investice do této sféry ekonomiky neustále rostou. Během průzkumů bylo dotázáno 120 IT společností, z nichž téměř 60 % předpovídalo nárůst příjmů nad míru inflace.

Nejvýznamnější podíl na tomto nárůstu celého sektoru nemá nikdo jiný než společnost Microsoft, což je dáno především přechodem z operačního systému Windows XP na Windows Vista (byť tento přechod ani zdaleka neprobíhá tak hladce, jak by si asi Microsoft přál). Přestože starší XP stále používá 71% dotázaných, tak více než tři čtvrtiny z nich uvedlo, že do dvou let přejdou na Windows Vista a zaplatí tak na licencích Microsoftu milióny dolarů. Navíc další kvantum společnosti plánuje upgrade softwaru serverů na nově vydané Windows Server 2008.

V následujících dvou letech se očekává také výrazný nárůst počtu notebooků (o 57 %) a PDA zařízení (o 134 %) ve vybavení firem. Dle těchto údajů se zdá, že IT sféra jako jedna z mála zůstane nepostižena nastávající celosvětovou ekonomickou recesí.

- - Adam Šoltys