Hlavní navigace

NVIDIA chystá čipset pro Atom

18. 12. 2008

Sdílet

Společnost NVIDIA je známá svým chladným postojem k Intelu. Přesto však chystá vlastní čipset pro jeho úsporné procesory Intel Atom, o které je obrovský zájem.

Jistě si pamatujete na spory Intelu a NVIDIE z poloviny tohoto roku, které vyústily v konflikt o nejnovější procesory Intel Core i7 a skončily neudělením NVIDIE licence pro výrobu vlastního čipsetu. NVIDIA tak musela Intelu dát povolení pro provoz SLI na čipsetu Intel X58.

V současné době se však situace v rámci možností uklidnila, a NVIDIA chystá nový čipset pro procesory Intel. Nečekaně však půjde o čipset pro procesory Intel Atom, které se používají v nejlevnějších desktopech a hlavně malých netboocích. Zde se v současné době používá jen jeden čipset, a to Intel i945. Novinka NVIDIE se jmenuje MCP79 a má jít o sadu zaměřenou do multimediálního sektoru. To znamená, že přinese slušný integrovaný grafický čip, který prý bude umět i DirectX 10 a díky unifikované architektuře také rozhraní CUDA.

CUDA bude v tomto případě hrát významnou roli, protože přes GPU (čipset) se bude kódovat video a provádět i další operace, což sníží nároky na procesor. Čipset dále nabídne 7.1 audio, eSATA, jeden paměťový DDR3 slot nebo gigabitový ethernet. Všechno jsou to věci, které jsme v této kategorii zatím neviděli.

Na fotografii si můžete prohlédnout první prototyp takového počítače, který má procesor Intel Atom a nový čipset NVIDIA. Datum uvedení na trh ani cena zatím nejsou známé.

- - Tomáš Šulc

skoleni

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).