Hlavní navigace

nVidia chce zlevnit 8800GT

30. 12. 2007

Sdílet

Konečně dobrá zpráva pro všechny, které zaujala 8800GT od nVidie. Sice dosud nevíme, kdy se na kartu konečně přestanou stát pořadníky, ale nVidia je chce alespoň zlevnit o 10 dolarů.

UI21

V žádném případě však nehodlá snížit své marže, ale vybízí výrobce karet, aby místo 10-vrstných plošných spojů (PCB) používali pouze 6-vrstvé. Tím se prý výroba karty značně zjednoduší, a výrobní cena klesne o 10 dolarů (necelých 200Kč).


Výrobci si tuto radu však nenechali líbit a okamžitě nVidii jednohlasně odpověděli, že jim laskavě má přestat radit co a jak mají dělat a pokud chce nVidia snížit cenu svých produktů, měla by začít u sebe a snížit své marže. nVidia obratem odpověděla, že jim neporoučí co mají dělat, jen pouze dává tipy jak cenu karet snížit, a tím zvýšit spokojenost zákazníků.

V tomto případě však osobně stojím na straně výrobců. 8800GT se prodává velmi dobře a snížení ceny není zatím potřeba. Navíc zjednodušením karty by zřejmě utrpěl taktovací potenciál a nejspíše by se zvýšila i poruchovost těchto karet. Výrobci by také museli nový spoj ještě navrhnout, což stojí další čas a peníze. 8800GT proto podle mě zatím zůstanou takové jaké jsou a rada nVidie zůstane nenaplněna.

Jedná se o doporučení o to více komické, o co hůře se dá ve skutečnosti 8800GT zakoupit a pokud už se na pultech objeví, je její cena často až o 2000 větší, než je ta doporučená nVidií.

- - Tomáš Šulc