Hlavní navigace

Lodní zácpa u Šanghaje. Zkuste sledovat lodě na moři online

19. 4. 2022

Sdílet

 Autor: Depositphotos
Stránku Flightradar, kde se dá sledovat letecký provoz na celém světě, zná asi každý. Co ale lodě a doprava na světových mořích? Máte celou řadu možností, jak pozorovat, kde se co plaví.

Loni v březnu uvízla uvízla v Suezském průplavu jedna z největších kontejnerových lodí na světě. Kolos se jménem Ever Given měří 400 metrů a jeho šířka je 59 metrů. Obří plavidlo Suez dokonale zablokovalo, na obou stranách průplavu se proto začaly hromadit další plavidla – celkem jich bylo 210. Detailně to popisoval třeba zpravodajský portál BBC.

Nyní se lodní „zácpa“ opakuje u největšího čínského přístavu v Šanghaji, který kvůli covidovému lockdownu města funguje v omezeném režimu. Na moři se začaly hromadit lodě, čekají, až na ně přijde řada. Má to dopad na celosvětovou dopravu zboží. Aktuální situaci například popisuje odborný web Seatrade Maritime.

Detail z mapy Marine Traffic, který zachycuje situace u Šanghaje. / Printscreen: PCWorld

Řada lidí až právě díky těmto situacím zjistila, že existují i stránky, které vypadají víceméně úplně stejně jako populární Flightradar. Liší se jen tím, že lze na nich pozorovat provoz na mořích i na některých velkých řekách.

Pojďme se podívat, co jednotlivé stránky nabízí a co případně získáte, když si pořídíte placenou verzi.

MarineTraffic

Mezi nejpopulárnější stránky pro monitorování provozu na mořích patří zcela jistě web MarineTraffic. Služba nabízí sledování plavidel v reálném čase. U většiny lodi je možné si zobrazit detaily, třeba odkud kam se plaví nebo o jaké plavidlo se jedná.

Majitelům plavidel nabízí řadu služeb, včetně satelitního pokrytí s pomocí systému AIS (Automatic Identification System), vylepšeného satelitního sledování nebo pokročilých mapových funkcí.

Na webu najdete i seznam jednotlivých přístavů po celém světě. Poskytuje ale i další informace.

V základní verzi je web zdarma. Pokud chcete pokročilejší funkce (detailnější informace o lodích, až roční záznamy o pohybu plavidla atd.) musíte si připlatit. Všechny cenové plány MarineTraffic najdete zde

Vessel Finder

Na webu VesselFinder můžete v reálném čase sledovat přes sto tisíc plavidel. Portál samozřejmě také využívá data ze systému AIS. 

U jednotlivých lodí si můžete „rozkliknout“ i detaily plavidel. Web nabízí také i analýzu hustoty provozu nebo historické údaje ze systému AIS.

Základní verze je zdarma, můžete si v ní označit až deset lodí, které chcete sledovat. Musíte ale přežít spoustu reklam. nejlepší placené verze za 99 euro měsíčně si můžete vybrat až 500 lodí a dostanete u nich historii o pohybu až 30 dní zpět. Je pochopitelně bez reklam.

Fleetmoon

V databázi Fleetmoon je přes půl milionu plavidel, které můžete sledovat v reálném čase. Web poskytuje pochopitelně i údaje o plavidlech nebo jízdní řády a obsahuje i seznam přístavů. S pomocí interaktivního nástroje FleetMon Explorer mohou uživatelé plánovat i logistiku a analyzovat i provoz. Autoři nezapomněli ani na aplikaci pro iPhone a iPad.

Základní služby jsou zdarma, i když to tak není úplně pravda. Minimálně se musíte zaregistrovat. Úplně nejlepší verze vyjde na 539 euro za měsíc.

myshiptracking

Pokročilé funkce nabízí i web myshiptracking. Patří mezi ně pochopitelně sledování polohy lodí v reálném čase po celém světě. Díky datům také můžete analyzovat provoz v jednotlivých částech světa, případně získat údaje o vytíženosti přístavů. Web má i aplikaci pro iPhone a Android.

Další služby

Portálů pro sledování lodí je samozřejmě mnohem víc. Vyzkoušet můžete třeba VT Explorer, Cruisemapper nebo Vesseltracker.

topitemployers23

V textu jsou umístěny printscreeny jednotlivých webů, které vznikly pro potřebu tohoto článku. Printscreeny pořízeny redakcí PCWorld.

Původní článek byl publikován v březnu 2021. Nyní (19. 4. 2022) byl doplněn a zaktualizován o další informace.

Byl pro vás článek přínosný?

Autor článku

Pod autorským pojmem „Redakce“ se rozumí společná práce redaktorů serveru PCWorld.cz.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).