Hlavní navigace

Nový standard ESA navržený společností nVidia

7. 11. 2007

Sdílet

ESA je zkratka anglických slov Enthusiast System Architecture, což sice na první pohled naznačuje příslušnost k „horním deseti tisůcům“ nicméně tomu tak není a tento standard by měl sloužit všem.

skoleni

Enthusiast System Architecture tak tedy nemá sloužit jen počítačovým nadšencům, nýbrž všem, kteří mají zájem o monitoring naprosté většiny komponent v počítači. Standard ESA totiž má podporovat monitoring počítačových skříní, napájecích zdrojů, nejrůznějších druhů chlazení a samozřejmě základních desek. Komunikačním kanálem se stane s největší pravděpodobností USB rozhraní s protokolem HID (Human Interface Device). Jako celek bude obslubovat jednotná aplikace nVidia, do které budou sbírána všechny data a ty posléze interpretována podle přání uživatele. Rozhraní bude využívat OpenGL, bude tedy nezávislé na platformě a tak po jisté podpoře MS Windows Vista se dočkáme i podpory MS Windows XP.


Základní desky vybavené nadcházejícími čipsety sedmé generace nVidia, které v brzké době budou uvedeny, již s tímto standardem počítají a tak budou obsahovat minimálně tři pozice pro rozšíření USB (ESA ready) portů pro připojení dalších komponent podporující tento standard. To bude mít za následek lepší přehlednost o zapojení USB portů a jejich snadnější monitoring. „ESA ready“ napájecí zdroj bude muset obsahovat minimálně jedno teplotní čidlo, umístěné by mělo být poblíž nejvíce „topící“ součástky zdroje. Dále by měly být k dispozici obvody měřící napětí a proud procházející jednotlivými větvemi a nebudou chybět ani LED diody signalizující stav napájecího zdroje.U počítačových skříní bude ESA standard vyžadovat minimálně dvě teplotní čidla, přičemž jedno bude muset být poblíž grafické karty. Stejně tak bude muset podporovat minimálně dva přídavné ventilátory s pulsním nebo napěťovým řízením otáček. Chybět nebude ani jedna LED dioda, která bude signalizovat stav čidel nebo indikovat vysoké teploty uvnitř počítačové skříně. Ve specifikaci ESA je myšleno i na vodní chlazení, ve kterém by měla být například indikace stavu vodní pumpy a dvě teplotní čidla.

Do standardu ESA se již nyní zapojilo mnoho významných producentů komponent, mezi ty nejznámější můžeme zahnout společnosti zabývající se výrobou a návrhem základních desek Asus, Gigabyte, MSI, EVGA, XFX, dále pak společnosti vyrábějící chlazení a napájecí zdroje Thermaltake, Silverstone, Cooler Master, CoolIT, Ultra, Tagan a PC Power&Cooler, a d8le pak samotní výrobci počítačových sestav jako HP, Dell, Alienware, Falcon a Maingear. Kdo však chybí na seznamu podporovaných společností je společnost Intel a AMD, což v současné době považujeme jako hlavní nedostatek a úskalí celého projektu ESA. Jakmile se k tomuto sdružení nepřidá alespoň jeden výrobce mikroprocesorů, je docela možné, že celý projekt nezíská potřebnou podporu a nedokáže se prosadit.

Představení konkrétních produktů splňující ESA standard proběhne v nadcházejících několika týdnech a určitě vás o nich budeme informovat.

- - Petr Matuška

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).