Hlavní navigace

Nový počítač a zadarmo?

1. 11. 2007

Sdílet

Tipy a triky, po jejichž nasazení bude váš počítač pracovat jako nový S každým novým počíta


Tipy a triky, po jejichž nasazení bude váš počítač pracovat jako novýS každým novým počítačem je radost pracovat. Reaguje rychle, bez problémů, vše na něm najdete v mžiku. Postupem času však pozorujete, jak svoje tempo pomalu, ale jistě ztrácí. Zůstává v něm spousta nepořádku, který k ničemu není a počítač jen zatěžuje. Vlastníte-li sami takový stroj, zkuste využít naše tipy, které váš počítač vrátí do jeho původní formy!

Když si pořídíte nový počítač, pak je práce na něm doslova radostí. Všechna dialogová okna se objevují bez zaváhání, programy se spustí, jakmile klepnete na jejich ikonu a spuštění operačního systému Windows lze měřit v sekundách a nikoliv v minutách jako u starších strojů. Postupem času jakoby výkon počítače slábnul. Všechno najednou trvá déle. Instalace velkého množství programů, spousta někdy zbytečných dat na pevném disku – to vše a ještě mnoho jiného přispívá ke zpomalení vašeho počítače.
Je jasné, že málokdo si takovou situaci nechá líbit. Je čas ji nějak začít řešit. Existuje spousta možností, jak výkon počítače vrátit do starých kolejí. Většinou vystačíte s několika jednoduchými tipy týkajícími se instalace Windows. Pro řešení dalších skupin problémů je výhodné použít programy třetích stran, které jsou vytvořeny přesně pro daný účel, neboť Windows sama často nedávají uživateli tolik prostoru, jak si možná většina uživatelů myslí. Přesto se jedná většinou o jednoduché záležitosti.
V tomto článku jsme pro vás připravili 75 tipů pro vyladění výkonu a správného nastavení Windows, přičemž jsme se zaměřili na verze Windows XP a Vista. Je možné, že řadu tipů již znáte, o některých jste zřejmě někdy slyšeli a ty zbylé pro vás budou úplnou novinkou.
Pokud si myslíte, že provedení 75 změn nutně uvede váš stroj do většího chaosu než v jakém byl původně, nemějte obavy – ve většině případů nebudete určitě muset použít všechny, ale jen několik z nich.
V ideálním případě si článek postupně pročítejte a podle své úvahy si vyberte tipy, které by mohly vašemu počítači pomoci. A samozřejmě nezapomeňte před každou větší změnou v systému provést zálohu aktuálního stavu.

Obnovení ztraceného výkonu Windows

? Nejprve zjistěte, co počítači odčerpává systémové prostředky: Nejjednodušší způsob, jak zjistit, které programy ve vašem počítači běží, spočívá v použití Správce úloh. Ten spustíte klávesovou zkratkou <Ctrl><Alt><Delete>. Na záložce Procesy pak můžete tlačítkem Ukončit proces zavřít kterýkoliv proces, o němž si myslíte, že spotřebovává nadměrné množství systémových prostředků. Naneštěstí tato operace ve většině případů žádný efekt nepřináší. Pokud existuje nějaká aplikace, která obsazuje příliš mnoho operační paměti RAM, pak určitě budete chtít dozvědět se o ní co nejvíce. K tomu je velmi vhodná utilita FileMon, kterou naleznete , popřípadě na internetové adrese www.microsoft.com/technet/sysinternals/FileAndDisk/Filemon.
mspx jako soubor Filemon.zip o velikosti 278 KB. Tato utilita dokáže zaznamenat, co která aplikace prováděla a kdy tomu tak bylo. Tyto záznamy se vám pak budou hodit, pokud se budete pokoušet zjistit, který program zpomaluje nebo příliš zatěžuje váš počítač.

? Omezte spouštění programů při startu Windows: Programy, které se musí spouštět při startu Windows, mohou být obrovskou zátěží pro celý systém. Nezapomeňte proto prověřit, které položky se nachází v nabídce Start/Všechny programy ve složce Po spuštění. Z této složky pak
můžete libovolnou aplikaci bez obav odstranit a při příštím spuštění počítače by se pak už spustit neměla. Pokud by se tak nestalo, vyzkoušejte některé z utilit, které umí vyhledat programy spouštějící se při startu Windows a zabránit jejich spuštění, změňte nastavení takového programu, popřípadě jej ze systému odinstalujte.

? Další problémy s programy spouštějícími se při startu Windows: Některé programy, které se spouštějí při startu Windows, najdete ve složce Po spuštění. Další programy tohoto typu se však umisťují i do jiných míst systému. Mnohé z nich na sebe upozorňují v pravé části Hlavního panelu. Pokud v tomto místě klepnete na symbol šipky, objeví se jedna nebo více ikonek takových programů. Program pak převedete z režimu automatického spouštění do manuálního tím, že klepnete pravým tlačítkem menu na ikonku tohoto programu a pomocí menu Options (Možnosti, Nastavení apod.) jej překonfigurujete na ruční spouštění.

? Udělejte si pořádek: Nechtěné spouštění snadno postradatelných služeb a programů je jednou z hlavních příčin, proč je váš počítač stále pomalejší. vám nabízíme utilitu Ashampoo StartUp Tuner, kterou si mimochodem můžete rovněž stáhnout z internetové adresy www2.ashampoo.com/webcache/html/1/product_2_0117_.htm jako soubor ashampoo_startup_tuner200_fm.
exe o velikosti 1,48 MB. Tento program vám umožní zbavit se nepotřebných a systém zbytečně zatěžujících aplikací, a to aniž byste museli tyto aplikace složitě vyhledávat na pevném disku a následně odstraňovat.

? Uklízejte po sobě: Další příčinou zpomalování Windows můžete být i vy sami, a to pokud neustále stahujete a instalujete programy, které pak vůbec nepoužíváte. Buďte v tomto ohledu k sobě tvrdí a důsledně v Ovládacích panelech používejte funkci Přidat nebo odebrat programy a odstraňte všechny programy, které nepotřebujete.

? Dejte do pořádku i svůj pevný disk: Tu a tam může být příčinou zpomalení vašeho počítače roztroušení fragmentů souborů po celém pevném disku nebo také chyby při manipulaci se souborem – ty se mohou vyskytnout při odstraňování nebo mazání souboru. První příčině – fragmentaci souborů – se dá odpomoci defragmentací disku. Stačí v nabídce Start/Všechny programy/Příslušenství/Systémové nástroje najít program Defragmentace disku a ten spustit. Chyby na pevném disku se pak dají opravit pomocí nástroje Kontrola disku. Stačí v okně Tento počítač klepnout pravým tlačítkem myši na ikonku pevného disku, z kontextového menu vybrat položku Vlastnosti a na záložce Nástroje stisknout tlačítko Zkon-
trolovat. Objeví se dialogové okno, v němž se ujistěte, že máte umístěno zatržítko
před položkou Automaticky opravovat chyby. Nakonec klepněte na tlačítko Spustit.

? Rychlejší spouštění Windows: Defragmentace pevného disku za účelem uspořádání souborů a zvýšení rychlosti počítače je skutečně bezvadná věc, nicméně defragmentovat můžete i něco jiného než pevný disk. Nyní máme na mysli soubor prefetch. Jeho defragmentaci provedete klepnutím na nabídku Start/Spustit, kdy do políčka Otevřít zadáte příkaz defrag c: -b. Zadaný příkaz nakonec potvrďte stiskem klávesy <Enter>.

Výkon systému

? Stanovte si priority: Většinu nastavení počítače můžete provést prostřednictvím Ovládacích panelů, kde poklepete na ikonku Systém. Po klepnutí na odkaz Upřesnit nastavení systému stiskněte na záložce Upřesnit v poli Výkon tlačítko Nastavení. Objeví se dialogové okno Možnosti výkonu, kde na záložce Vizuální efekty naleznete možnosti pro zobrazování a na záložce Upřesnit můžete konfigurovat virtuální paměť. Vizuální efekty lze optimalizovat buď pro vzhled, nebo pro výkon, na záložce Upřesnit pak můžete optimalizovat výkon buď pro programy, nebo pro služby na pozadí, anebo již zmíněnou možnost nastavení velikosti virtuální paměti. Jedná se o vyrovnávací paměť, pro kterou se využívá místo na pevném disku. Tuto vyrovnávací paměť s výhodou využívají aplikace, které potřebují často načítat velká množství dat do operační paměti a zpět.

? Zastavte nepotřebné spuštěné služby: Windows se pokouší předpovídat vaše požadavky tím, že do paměti předem načítají tolik appletů a služeb, kolik můžou, přičemž se snaží řídit vše, počínaje sítí a konče přenosem souborů či zařízení pro ukládání dat. Pokud však tyto služby nevyužíváte, pak jen zbytečně zpomalují váš počítač.
Ke službám se ve Windows dostanete přes Ovládací panely, kde klepnete na ikonku Nástroje pro správu. Objeví se stejnojmenné okno, v němž stačí poklepat na ikonku Služby. Některé služby, jako například Messenger (pozor, nejedná se o ani o MSN, ani o Windows Messenger) nebo Application Layer Gateway (řídí sdílení připojení k internetu pomocí modemu) žádný zvláštní význam nemají. Můžete tedy jejich automatické spouštění zakázat. Proto poklepejte na položku s názvem takové služby a nastavte typ spouštění na Ručně nebo Zakázáno.
Chcete-li zjistit, které služby jsou aktuálně na vašem počítači spuštěny, pak zobrazte okno Služby. Klepněte na nabídku Start/
/Všechny programy/Nástroje pro správu a po-
klepejte na ikonku Služby. Seznam služeb , který se zobrazí, závisí na nastavení vašeho počítače. Ve Windows XP a Vista se po označení služby objeví v levé části panelu její popis. Pokud si nepřejete tento popis zobrazovat, klepněte ve spodní části okna na záložku Standardní. Ve Windows 2000 klepněte do menu Zobrazit/Podrobnosti a vyhledejte sloupec Podrobnosti, v němž je popis každé služby vysvětlen.
V okně Služby zakažte všechny položky, které nepoužíváte. Pokud kupříkladu nikdy ze svého počítače neposíláte faxy, pak poklepejte na službu Fax. Otevře se dialogové okno s vlastnostmi této služby. Vedle popisku Typ spouštění vyberte z rozbalovacího seznamu buď položku Ručně, nebo Zakázáno. Možnost Ručně zabraňuje spouštění služby ve Windows, nicméně zůstává možnost jejího spuštění v případě potřeby.
Pokud by vám popis služby ve stejnojmenném okně k identifikaci příslušné utility nepostačoval, podívejte se do nabídky Start, kde klepněte na položku Nápověda a podpora. Podrobné informace týkající se služeb včetně tipů, jak je bezpečně vypnout, najdete na internetové stránce www.blackviper.com (setříděné podle verze Windows).
Provádění změn ve službách může mít závažné důsledky pro celý operační systém, proto nezapomeňte před experimentováním vytvořit bod obnovení systému, popřípadě zálohu systému. I přes tato preventivní opatření však věnujte maximální pozornost tomu, které služby zakazujete.
Nikdy nezakazujte spouštění služby, nevíte-li, k čemu přesně slouží, a také neza-
kazujte více služeb současně. Naopak zakažte pouze jednu službu a pozorujte, zda to nijak záporně neovlivnilo chování systému. Až poté můžete zkusit zakázat další.

Možnosti urychlení práce ve Windows

? Přístup k nástrojům pro ladění výkonu Visty: Ačkoliv Vista umožňuje najít většinu informací a údajů daleko snáze, řada funkcí, která dokáže optimalizovat výkon, zůstává pohřbena v hlubinách systému. Ve Vistě je v Ovládacích panelech integrován nový aplet, který nabízí nástroje pro analýzu a maximalizaci výkonu vašeho systému.
Klepněte do nabídky Start/Ovládací panely, kde poklepejte na ikonku Informace a nástroje související s výkonem. Poté v levé části okna apletu klepněte na nástroj, který potřebujete. Nezapomeňte mezi různými možnostmi využít i ty, jež se skrývají pod odkazem Rozšířené nástroje.
Upozornění: Některé z nástrojů, jež ve Vistě najdete, se ve Windows XP nevyskytují. Nicméně naprostou většinu z nich lze nahradit utilitami třetích stran.
? Přístup ke skrytým nástrojům pro zvýšení výkonu systému: Urychlení operačního systému můžete dosáhnout i pomocí ovládacího panelu Nástroje pro správu, takže se určitě vyplatí, pokud jej budete mít po ruce. Co ho třeba umístit do nabídky Start? Klepněte na tlačítko Start pravým tlačítkem myši a z kontextového menu, které se objeví, vyberte příkaz Vlastnosti. V dialogovém okně Vlastnosti Hlavního panelu a nabídky Start se přesuňte na záložku Nabídka Start. Pokud používáte klasickou nabídku Start, pak stiskněte tlačítko Vlastní a umístěte zatržítko před položkou Zobrazit Nástroje pro správu, která se nachází v poli Upřesnění nastavení nabídky Start. Pokud používáte standardní nabídku Start, pak po stisku tlačítka Vlastní vyberte v sekci Nástroje pro správu systému přepínač Zobrazit v nabídce Všechny programy a v nabídce Start. Nakonec postupně dvakrát stiskněte tlačítko OK.

? Myslete na operační paměť: Chabý výkon vašeho počítače může mít příčinu i v operační paměti RAM. Pokud bude mít Vista podezření, že problém, který se vyskytl v počítači, má co dělat s problémy v operační paměti, pak vás vyzve, abyste zkontrolovali operační paměť pomocí nástroje Diagnostika paměti. Samozřejmě však můžete tuto utilitu spustit kdykoliv. Klepněte na nabídku Start/Všechny programy/Nástroje pro správu a zde vyberte položku Diagnostika paměti. (Pokud se objeví v důsledku povolené funkce Správa uživatelských účtů dialogové okno žádající o svolení provést tuto akci, pak stiskněte tlačítko Pokračovat). Poté v utilitě vyberte první možnost Restartovat a vyhledat problémy (doporučeno).
Po restartu se počítač spustí v textovém režimu. Po stisku klávesy <F1> máte možnost provést základní standardní nebo podrobný test. Mezi jednotlivými položkami se pak přesouváte pomocí klávesy <Tab>. Pokud váš počítač zatím nevykazuje žád-
né problémy, stačí spustit pouze základ-
ní test se standardně nastavenými hodnotami pro test Cache a Pass Count. Testování spustíte klávesou <F10>.
Po skončení testu se počítač restartuje a poté se ve Vistě zobrazí výsledky, a to
v podobě oznámení v pravé části Hlavního panelu – pokud se během testování paměti nevyskytly žádné potíže. V opačném případě doporučujeme paměťové moduly vyměnit.

? Rychlejší zobrazování: Pokud váš počítač nedisponuje žádnou výjimečně výkonnou grafickou kartou nebo pokud grafická karta využívá část operační paměti RAM počítače, pak může optimalizace zobrazení pomoci grafický výkon zvýšit. Veškerá nastavení se provádí v Ovládacích panelech poklepáním na ikonu Individuální nastavení.
Používání motivů a obrázků na pozadí zabírá určitou část operační paměti a je obvyklou příčinou zatuhávání obrazu při přesouvání oken. Co se tedy týče motivů, doporučujeme nastavit klasické nastavení a odstranit obrázek na pozadí.
Windows XP a Vista umožňují přidávat ikonám a textu různá stínování a další vizuální efekty, které sice na jednu stranu usnadňují jejich použití, ale na druhou stranu tím možná neúmyslně velmi zpomalují váš počítač. Poklepejte v Ovládacích panelech na ikonku Systém a na záložce Upřes-
nit (ve Windows XP), popřípadě po klepnutí na odkaz Upřesnit nastavení systému (ve Windows Vista) uvidíte paletu možností týkajících se zobrazování stínů u nabídek, vyhlazování hran dialogových oken či přidávání stínů nebo vizuálních stylů. Výkon počítače pak jednoduše zvýšíte tím, že u všech položek zrušíte zatržítka.

? Správné rozlišení: Má-li váš počítač pracovat stabilně, pak se nezapomeňte přesvědčit, že rozlišení nastavené na vašem počítači odpovídá rozlišení monitoru. V Ovládacích panelech pak poklepejte na ikonku Individuální nastavení a poté klepněte na odkaz Nastavení zobrazení. V dialogovém okně, které se nyní zobrazí, nastavte příslušné rozlišení. To potvrdíte stiskem tlačítka Použít. Windows vaše nastavení na několik sekund otestuje a poté zobrazí dialogové okno s dotazem, zda chcete toto rozlišení použít, nebo nastavit to předchozí.

? Vyčistěte pracovní plochu: Ikony zástupců programů a soubory na pracovní ploše sice příliš procesor počítače nezatěžují, na druhou stranu neuklizená pracovní plocha práci jen ztěžuje. Nepoužívané položky odstraníte nejlépe tak, že v Ovládacích panelech Windows XP poklepete na ikonku Zobrazení a poté se přesunete na záložku Plocha. Zde stiskněte tlačítko Vlastní nastavení plochy a poté tlačítko Vyčistit plochu nyní. Všechny nepotřebné ikonky se poté z pracovní plochy přesunou do zvláštní složky.

? Některé ikonky je ale přesto výhodné mít po ruce: Pokud některé z ikonek tak často nepotřebujete, pak můžete pro jejich uložení použít panely nástrojů. Klepněte pravým tlačítkem myši do Hlavního panelu a z kontextového menu vyberte položku Panely nástrojů/Nový panel nástrojů. Poté pomocí myši do tohoto panelu jednoduše přesuňte všechny vámi požadované ikonky.

? Automatické archivování: Stovky e-mailů ve složkách programu pro práci s elektronickou poštou způsobují zpomalení daného programu, nicméně vůbec není nutné starší e-maily odstraňovat. Místo toho je zkuste archivovat. Klepněte do menu Soubor/Archivovat a poté vyberte datum, od něhož se všechny starší e-maily přesunou do složky se souborem archivu.

? Upravte velikost Koše: Windows si pro Koš rezervují desetinu kapacity pevného disku, přičemž maximální velikost, kterou Koš na pevném disku obsadí, je 4 GB. Bezpochyby je rozumné, pokud je na disku nějaký prostor určen pro případné obnovení již smazaných souborů, ale i tak je desetina kapacity disku přespříliš. Velikost prostoru rezervovaného pro Koš změníte tak, že klepnete pravým tlačítkem myši na ikonu Koše, z kontextového menu vyberete příkaz Vlastnosti a posuvníkem nastavíte požadovanou hodnotu.

? Pracujte rychleji každý den: Existuje něco, čím spolehlivě přeměníte váš nový, výkonný počítač na starý, sotva dech popadající stroj. Jedná se o programy, které na počítači provozujete. Každá nová generace softwaru se používá snáze než předchozí a také nabízí funkce, o nichž bychom si mohli u předchozích verzí jenom nechat zdát. Za tyto nové funkce se však něčím musí zaplatit. A touto cenou je v tomto případě výkon počítače.

? Pracujte efektivněji v programech MS Office: Při používání tak běžných aplikací jako jsou kupříkladu Word a Excel máte k dispozici bezpočet různých pomocníků, kteří bohužel významně zpomalují váš počítač, pokud však z něj rovnou neudělají líného šneka. Kontrola pravopisu a gramatiky běžící na pozadí určitě svůj smysl má, ale skutečně se neobejdete například bez animovaného textu ve Wordu? Klepněte ve Wordu či Excelu do menu Nástroje/Možnosti a odeberte všechny funkce, které nezbytně nepotřebujete.
V menu Nástroje/Možnosti automatických oprav rovněž můžete upravit funkce, které se používají v okamžiku, kdy píšete nějaký text. Tyto funkce neustále zatěžují váš počítač. Můžete zde kupříkladu zakázat automatické vytváření hypertextových odkazů, automatické formátování či třeba používání inteligentních značek. Zvláštní pozornost doporučujeme věnovat záložce Ukládání v menu Nástroje/Možnosti.
Určitě není špatné povolit možnost automatického ukládání, nicméně ukládání po 10 minutách jen zvětšuje vaše dokumenty a zpomaluje počítač během práce.
Na závěr tohoto tipu ještě jedna možnost, jak jednou drobnou změnou urychlit spouštění nejen Wordu, ale i ostatních
aplikací. Pokud program při svém spouštění načítá velké množství různých šablon a doplňků, které nezbytně nepotřebujete, pak se stačí přesunout do složky C:Documents and SettingsUserNameApplication DataMicrosoftWordSTARTUP a odtud přemístit soubory do složky C:Documents and SettingsUserNameApplication DataMicrosoftTemplates. K těmto souborům se pak v případě potřeby dostanete pomocí menu Nástroje/Šablony a doplňky.

? Rychlejší zpracování fotografií: Kancelářské balíky jsou po programech pro práci s elektronickou poštou a internetovém prohlížeči třetími nejpoužívanějšími programy. Mezi další běžné činnosti uživatelů pak patří i úprava obrázků. Například programy Photoshop a Photoshop Elements umožňují ve svých prohlížečích zobrazit náhledy ve vysoké kvalitě, popřípadě můžete s jejich pomocí provádět renderování vektorových obrázků, které nastavíte v menu Edit/Preferences. Tyto programy rovněž při svém spuštění načítají řadu zásuvných modulů. Pokud chcete toto načítání zakázat, přesuňte se do složky s těmito zásuvnými moduly a před název každé složky, kterou nechcete načítat, napište znak tildy (~).
V dialogovém okně Preferences zkontrolujte pomocí menu Edit/Preferences/Memory&Image Cache nastavení paměti. Zde totiž můžete v případě potřeby navýšit množství operační paměti RAM, kterou program může použít. Při tomto nastavování ale mějte na paměti, že program může maximálně využít pouze tolik paměti, kolik je na pevném disku volného místa. Pokud tedy máte na pevném disku pouze 150 MB volného místa, pak pro úpravu obrázků můžete použít právě oněch 150 MB.
150 MB paměti se může zdát jako docela hodně, ale pokud začnete do obrázku o vysokém rozlišení přidávat různé filtry a efekty, budete si už za chvíli přát minimálně další 1 GB paměti navíc, aby se vám lépe pracovalo.

? Použijte druhý pevný disk: Photoshop patří mezi ty programy, které vám dovolí využít další pevný disk – a to jako prostor, kam mohou aplikace odkládat soubory, s nimiž pracují. Tento druhý disk bývá daleko rychlejší, neboť jeho čtecí hlavičky nemají tolik práce – nemusí totiž na rozdíl od systémového disku navíc manipulovat se systémovými soubory. Druhý pevný disk však doporučujeme také používat celý pro ukládání všech vašich souborů a dokumentů. Nepopiratelnou výhodou ukládání dokumentů na druhý disk je fakt, že máte všechna vaše data chráněna pro případ napadení systémového pevného disku virem nebo pokud jej potká nějaká porucha, která by mohla mít za následek ztrátu dat. Další možností, jak oddělit data od operačního systému, je využití jednoho pevného disku rozděleného na dva diskové oddíly. V tomto případě však samozřejmě ztratíte výhodu většího výkonu, který vyplývá z používání dvou samostatných pevných disků (viz výše).

Jaké jsou vaše nároky?

Nelze pochybovat o tom, že pokusy o vyladění hardwaru a softwaru vašeho počítače bezesporu své ovoce přinesou. Další možností, jak zefektivnit svou každodenní práci na počítači, je odklon od aplikací, které spotřebovávají nadměrné množství systémových prostředků, a přechod k alternativám. Existují totiž aplikace, které jsou buď levnější, nebo dokonce zdarma a jsou tedy ohleduplné jak k naší peněžence, tak často i k počítači jako takovému. Například kancelářský balík Open Office 2.3, který vám nabízíme i  (ale lze jej stáhnout například z adresy www.openoffice.cz) jako soubor OOo_2.3.0_070911_Win32Intel_install_cs.exe o velikosti 105 MB, obsahuje textový editor, tabulkový procesor, program pro práci s databázemi, dále program pro vytváření prezentací i nástroje pro práci s obrázky. Výhodou tohoto balíku je skutečnost, že je zdarma a jeho nároky na systém jsou poměrně nízké.
Outlook je skvělý program pro týmovou spolupráci, ale pokud potřebujete pouze zkontrolovat, zda vám nepřišel e-mail a udržovat v databázi několik kontaktů, je pro tyto účely příliš robustní. Výhodnější alternativou přesně pro tyto účely je rovněž zdarma dostupný program Thunderbird 2.0.0.6. Najdete jej jako soubor Thunderbird Setup 2.0.0.6.exe o velikosti 6,22 MB, popřípadě na internetu na adrese thunderbird.czilla.cz. Program Photoshop je nástroj pro profesionály v ob-
lasti grafiky – méně náročný uživatel dozajista vystačí s programem The Gimp 2.2.17, který rovněž nabízí spoustu funkcí, není tak náročný na systém, a co je ze všeho nejcennější – je zdarma. Nabízíme vám jej i , a to jako soubor gimp-2.2.17-i586-setup.exe o velikosti 7,57 MB, nicméně si jej můžete stáhnout z internetu na adrese gimp-win.sourceforge.net/stable.html. Před instalací tohoto programu
je nutné do počítače nainstalovat rozhraní GTK+ 2. Instalační soubor gtk+-2.10.13-
-setup.exe o velikosti 5,79 MB najdete opět , popřípadě na výše zmíněné internetové stránce.
Nezapomeňte ani na programy, které jsou instalovány ve vašich Windows. Movie Maker se kupříkladu ovládá daleko snáze než celá řada jiných programů pro střih videa a pokud stojíte jen o vytvoření domácího videa, pak s ním v naprosté většině případů budete spokojeni. Podobně je na tom i Media Player, který je kupříkladu velmi šikovným nástrojem pro synchronizaci souborů mezi vaším počítačem a přenosnými zařízeními.

? Používejte on-line aplikace: Při hledání alternativ programů, jež byste mohli nainstalovat na váš počítač, nezapomeňte, že existuje řada aplikací, které můžete používat, aniž byste je instalovali. Vystačíte při nich s obyčejným internetovým prohlížečem. Řada uživatelů si již zvykla používat internetový prohlížeč pro čtení pošty – světoznámá jsou taková webová místa jako Hotmail, Yahoo! a Gmail, ale v žádném případě nejste omezeni pouze na práci s e-maily.
Google vám umožňuje on-line psát texty a pracovat s tabulkami. Vytvořte si na adrese docs.google.com vlastní účet a poté vyberte z menu Nový/Dokument nebo Tabulka. Aplikace Google Dokumenty sice nemá k dispozici všechny funkce, na které jsme zvyklí v MS Office, ale na druhou stranu pro většinu úkolů, které uživatel potřebuje, určitě stačí. V Google Dokumenty pro zajímavost ale naleznete například i funkci pro týmovou spolupráci.

? Tisk ve kvalitě konceptu (draft): Vzhledem k tomu, že cena inkoustu do tis-
káren není zrovna nijak nízká, má řada uživatelů velmi dobrý důvod k tomu, aby tiskla své dokumenty při jeho co nejmenší spotřebě. Samozřejmě existují i jiné důvody, proč tisknout ve kvalitě konceptu: dokumenty vytisknete rychleji a ani papír použitý při tisku nebude tak vlhký. Dialogové okno pro tisk vyvoláte stiskem klávesové zkratky <Ctrl><P>. V něm poté klepněte na tlačítko Vlastnosti a zde vyberte položku Rychlý tisk nebo Koncept.

Software a ovladače

Do této chvíle jsme si uvedli celou řadu tipů, s jejichž pomocí můžete zvýšit výkon operačního systému Windows. Nesmíme ale zapomenout ani na ostatní programy. I aktualizace softwaru či ovladačů často vedou k zrychlení práce a navíc většina toho, co potřebujete, se dá najít na internetu.

? Vylaďte si svá Windows: Program Tweak UI je zřejmě jedním z nejpopulárnějších programů pro změnu rozličných nastavení vzhledu Windows, také se pomocí tohoto programu dá snadno přistupovat k různým jinak nepřístupným funkcím. Pomocí Tweak UI můžete například měnit jinak těžko proveditelnou věc, jíž je změna umístění systémem vytvořené složky Hudba. Uživatelé, kteří používají Windows XP, najdou program , popřípadě si jej mohou stáhnout z internetové adresy www.microsoft.com/windowsxp/downloads/powertoys/xppower-toys.mspx, a to jako soubor TweakUiPowertoy-Setup.exe o velikosti 146 KB. Bohužel zde nenajdete žádnou verzi pro Vistu. Pro tento operační systém existuje program TweakVI, který vám nabízíme jako soubor tweakvi-basic-sfx.exe o velikosti 12 MB, popřípadě si jej můžete zdarma stáhnout z internetové stránky www.totalidea.com.
Aktualizace programů a ovladačů: U celé řady aplikací jsou před vydáním nějaké větší aktualizace k dispozici po nějakém čase tzv. minoritní aktualizace, které jsou zdarma. Jejich smyslem je přidání nových funkcí do programu a oprava chyb. Pokud kupříkladu používáte sadu Microsoft Office, pak se o tom, zda nejsou k dispozici nějaké nové aktualizace, snadno přesvědčíte, pokud klepnete do menu Nápověda/Vyhledat aktualizace.
Co se týče hardwaru, v tomto případě se často uveřejňují různé revize ovladačů. Typickým příkladem jsou grafické karty. Chcete-li zjistit, zda nejsou pro váš hard-
ware k dispozici nějaké nové ovladače, poklepejte v Ovládacích panelech na ikon-
ku Systém. V dialogovém okně, které se objeví, klepněte na odkaz Správce zařízení. V seznamu zařízení vyberte hardware, pro který chcete vyhledat aktualizaci, klepněte na ikonku zařízení pravým tlačítkem myši a z kontextového menu konečně vyberte položku Aktualizovat software ovladače.

? Urychlete připojení k internetu I: V dobách, kdy bylo v kurzu připojení k internetu vytáčeným připojením pomocí modemu, byly velmi oblíbené internetové urychlovače (akcelerátory). S rozšířením širokopásmového připojení už nejsou tak běžné, ale stále mohou být užitečné.
Například program Onspeed, který si můžete zakoupit na stránkách onspeed.com, se hodí jak pro uživatele, kteří se připojují pomocí vytáčeného připojení, tak pro uživatele využívající připojení širokopásmové, a to až do rychlosti 2 Mbps. Program funguje tak, že na svých serve-
rech spouští kompresní software, čímž se snižuje množství dat zasílaných do počítače uživatele.

? Urychlete připojení k internetu II: Zajímavou utilitou pro urychlení vašeho připojení k internetu je Internet Accelerator 2.0 od firmy Ashampoo. Ten vám umožní provést nastavení závislá na typu připojení k internetu. Program údajně optimalizuje rychlost připojení k internetu úpravami určitých položek v registru.

? Správa souborů stahovaných z internetu: Jednou z největších předností trvalého vysokorychlostního připojení k internetu je fakt, že můžete z internetu stahovat různé soubory a aplikace daleko snáze než kdykoliv dříve. Ovšem vzhledem k tomu, jaká je dnes tendence především k on-line distribuci programů, to znamená, že bude mít často co do činění s pořádně velkými soubory či aplikacemi.
Přenos dat při stahování můžete urychlit pomocí programů pro správu stahování, jako jsou kupříkladu Download Accelerator Plus (soubor DAP85.EXE o velikosti 7,48 MB – internetové stránky programu: www.speedbit.com), SoftAtlas Download (soubor SDA16.EXE o velikosti 2 MB – internetové stránky programu: soft-atlas.com) či GetRight (soubor getright_setup.exe o velikosti 4,84 MB – internetové stránky programu: getright.com). Všechny tyto programy podporují současné stahování více částí souborů a například vám umožní stahování dočasně zastavit. V příhodnou chvíli pak zase budete moci ve stahování pokračovat, a to aniž byste museli celý proces začít úplně znovu. Všechny výše uvedené programy vám nabízíme .

Nezapomeňte zálohovat!

Při práci na počítači snad nemůže nastat nic horšího, než když přijdete o vše, co jste pracně vytvářeli třeba několik dní. V této části článku se vás budeme snažit co nejdůrazněji upozornit na nutnost co nejpravidelnějšího vytváření záloh. K tomu vám prozradíme několik šikovných tipů. Poté vám ukážeme, jak chránit data před zcizením a co dělat v okamžiku, pokud nějaká data budete najednou postrádat.

? Zálohování pomocí prostředků, které jsou součástí Windows: Pro zálohování obsahu počítače sice existuje celá řada komerčních programů, ale v první řadě bychom neměli zapomenout na jednoduchý nástroj, který je součástí samotných Windows. Jedná se o program Stav a konfigurace zálohování (Windows Backup), který sice neumožňuje zálohovat na CD, ale jejich velmi dobrou alternativou mohou být například vyměnitelné disky USB, které v současnosti dosahují kapacit v řádu několika gigabajtů. Program pro zálohování spustíte klepnutím do nabídky Start/Příslušenství/Systémové nástroje klepnutím na již zmíněnou položku Stav a konfigurace zálohování. Další možností, kam uložit zálohu, je jiný pevný disk na vašem počítači.

? Zálohování jinak: Samozřejmě existuje celá řada jiných možností, jak zálohovat, a jak jsme již zmínili, i celá řada různých programů. Jedním z nich je kupříkladu Cobian Backup (nabízíme vám jej , popřípadě jej lze stáhnout i na internetové adrese www.educ.umu.se/~cobian/cobianbackup.htm jako soubor cbSetup.exe o velikosti 8,08 MB). Tento program podporuje provádění přírůstkových nebo rozdílových záloh, a to na různá místa včetně třeba složek na serverech FTP. Lze jej použít na všech novějších verzích Windows včetně Visty. Potěší i fakt, že je tento nástroj dostupný zdarma.

? Co takhle externí zařízení: Externí pevné disky bývávaly velmi drahé a vzhledem k tomu, že používaly rozhraní Firewire, nedaly se k většině počítačů ani připojit. V současnosti se většina pevných disků připojuje pomocí rozhraní USB a disky o kapacitě 500 GB se dají pořídit už okolo 3 000?Kč. Tyto disky můžete použít pro zálohování důležitých souborů, ale také svým způsobem prodlouží život vašemu počítači, protože nebudete muset kupovat nový počítač nebo provádět komplikovaný upgrade.

? Zálohujte on-line: Externí pevné disky sice nabízejí spoustu místa a ukládání na ně je velmi jednoduché, na druhou stranu co se týče bezpečnosti dat, tak s ní už to je horší, zvláště pokud chcete mít externí disk všude s sebou. V tomto ohledu je zajímavá možnost zálohování on-line. Zkuste využít například službu Xdrive (xdrive.com), která vám nabízí 5 GB prostoru zdarma. Další utility, jako například BullGuard Backup, jsou zase daleko propojenější se samotnými Windows. On-line budou vaše soubory v bezpečí a bez obav je můžete například odklidit z pracovní plochy, čímž si jednak uklidíte a jednak zrychlíte počítač.

? Obnova ze zálohy: Chcete-li obnovit data ze zálohy, pak jednoduše vložíte disk se zálohovanými soubory, popřípadě disk připojitelný přes USB a všechny potřebné soubory jednoduše z tohoto disku zkopírujete do počítače. Stejným způsobem a stejně spolehlivě obnovíte soubory ze souborů zálohovaných on-line a samozřejmě se k těmto souborům dostanete kdekoliv, kde je k dispozici připojení k internetu. Musíte samozřejmě mít rychlé a spolehlivé širokopásmové připojení. Díky současným rozmarům počasí nemusí být upozornění na možnost uložení svých cenných souborů na internetové úložiště, kam nemůže oheň ani záplavy, tak nezajímavé. Zkuste třeba Digital Vault od firmy BT, který nabízí 5 GB prostoru zdarma, nebo třeba volnou kapacitu, kterou vám poskytovatel připojení k internetu nabízí pro vaše internetové stránky.

? Možnosti obnovení systému: Funkce Obnovení systému ve Windows do nich byla zařazena jako prostředek pro případ, kdy dojde k závažnějšímu poškození systému – většinou v důsledku nepovedené instalace nějakého programu. Windows vytváří při svém chodu body obnovení. Jedná se o něco na způsob záložek, které vrátí počítač do stavu, kdy byl tento bod vytvořen. Body obnovení si můžete samozřejmě kdykoliv vytvořit i sami. Poklepejte v Ovládacích panelech na ikonku Systém a zde klepněte na odkaz Ochrana systému (Vista). Ve Windows XP se přesuňte na záložku Obnovení systému a zde pomocí posuvníku nastavte velikost, která se má pro tuto funkci rezervovat. Čím více místa rezervujete, tím více bodů obnovení se bude moci vytvořit, takže v budoucnu budete mít v případě nouze větší možnost výběru. Není bez zajímavosti vědět, kde tuto funkci pro nastavení rezervovaného místa pro nástroj Obnovení systému najít, protože v případě nedostatku systémových prostředků právě zde můžete nějaké to místo navíc vyšetřit.

? Další možnost obnovení: Alternativou k nástroji Obnovení systému je utilita Erunt (Emergency Recovery Utility NT). Najdete ji , popřípadě na internetové adrese www.larshederer.homepage.t-online.de/erunt jako soubor erunt-setup.exe o velikosti 772 KB). Podobně jako nástroj Obnovení systému i Erunt zálohuje registr systému a další životně důležité soubory Windows pro případ, že by došlo k poškození systému. Pokud je váš počítač v pořádku, proveďte pomocí tohoto nástroje zálohu počítače. Poté nechte Erunt provádět pravidelné zálohy automaticky. Erunt řada uživatelů dokonce považuje za spolehlivější nástroj než zmíněné Obnovení systému.

? Možnosti obnovení systému ve Vistě: Výše zmíněná utilita Erunt sice není urče-
na pro Vistu, ale uživatelé tohoto operačního systému zase mohou využít vylepšenou funkci Obnovení systému skrytou pod funkcemi Předchozí verze (Previous function), popřípadě Stínová kopie (Shadow Copy). Obě tyto funkce vrátí počítač s Vistou do předchozího stavu a pomohou vám rovněž případně obnovit starší verze vašich souborů. Chcete-li funkci Obnovení systému použít na jiné disky než na primární disk, popřípadě potřebujete-li vytvořit bod obnovení ručně, klepněte na tlačítko Start a zadejte příkaz systempropertiesprotection. Po stis-ku klávesy <Enter> pak označte všechny disky, které mají být touto funkcí chráněny, a zadání potvrďte stiskem tlačítka Použít.

? Ruční vytvoření bodu obnovení ve Vistě: Chcete-li vytvořit nový bod obnovení ručně, pak v dialogovém okně Vlastnosti systému stiskněte na záložce Ochrana systému tlačítko Vytvořit, zadejte název bodu obnovení a znovu stiskněte tlačítko Vytvořit. Vista samozřejmě vytváří body obnovení automaticky, a to každý den, a poté také před provedením aktualizace systému či instalací programů.

? Obnovení systému do předchozího stavu: Ve Vistě klepněte na soubor či složku pravým tlačítkem myši a z kontextové-
ho menu, které se objeví, vyberte položku Obnovit předchozí verze. Pokud si nejste jisti, kterou kopii souboru potřebujete, pak vyberte položku Ve formátu Jen pro čtení. Klávesovou zkratkou <Ctrl><C> pak soubor zkopírujte, popřípadě přesuňte do libovolné složky.

? Obnovení chybějících souborů: Pokud jste měli ve složce soubor, který jste omylem smazali, pak tuto složku vyberte a klepněte na ni pravým tlačítkem myši. Z kontextového menu poté zvolte příkaz Obnovit předchozí verze. Postupným poklepáváním na složky se pak snadno dostanete k chybějícímu souboru. Tento tip funguje pouze ve verzích Vista Business, Enterprise či Ultimate.

? Přeinstalování Windows XP pomocí záchranného disku: Bohužel je velmi rozšířenou praxí, že při koupi nového počítače s nainstalovanými Windows XP nedostáváte instalační disk s Windows, ale místo toho výrobce počítače operační systém na počítač nainstaluje a vám dá k dispozici pouze záchranný disk (recovery disc). Přeinstalování Windows tímto způsobem však má za následek ztrátu vašich dat a nainstalovaných aplikací. Před přeinstalováním systému tedy nezapomeňte veškerý obsah počítače zálohovat a ujistěte se, že máte k dispozici všechna instalační média pro vámi používané aplikace.

? Přeinstalování Windows XP bez záchranného disku: Pro přeinstalování systému ale vlastně ani instalační CD, ani záchranné CD nepotřebujete. Vytvořte si spouštěcí disk – třeba spouštěcí CD nebo vyměnitelný disk USB a nastavte počítač tak, aby před spuštěním Windows prohledal všechny CD mechaniky a další připojené disky, zda z nich nejde spustit operační systém. S vytvořením takového spouštěcího disku vám pomohou návody na stránkách BartPE (www.nu2.nu/pebuilder).
Zabezpečení systému

? Přejděte do obrany…: Ve Windows XP se můžete dostat do stejné úrovně zabezpečení systému, jako má Vista. Nainstalujte si program Windows Defender, který pracuje jako dvojcestný firewall (na rozdíl od firewallu ve Windows XP, který kontroloval pouze provoz přicházející do počítače zvenčí). Můžete si jej stáhnout z internetové stránky www.microsoft.com/athome/security/spyware/software/default.mspx#. Před stažením je třeba provést kontrolu pravosti vašich Windows.

? ... a chraňte sebe i své blízké: Součástí Windows Vista je funkce Rodičovská kontrola, která umožňuje do značné míry ohlídat, co daný uživatel smí v celém systému provádět a monitorovat jeho aktivity. Ve Windows XP takovou funkci nenajdete, ale můžete ji nahradit utilitou Safe Eyes (podrobnější informace a případný nákup můžete realizovat na internetové adrese safebrowse.com), popřípadě použít služeb na stránkách ChildSafe (www.childsafe.com – program iWatchDog).

? Ochrana souborů a složek ve Windows: Soubory a složky můžete ukrýt a zablokovat proti neoprávněným zrakům a přístupu pomocí funkce EFS (Encrypting File System – systém šifrování souborů),
která je součástí jak Windows XP, tak Visty. Ve verzích Vista Starter, Home Basic a Home Premium však lze použít pouze rozšifrování souborů a ve Windows XP Home tato funkce zcela chybí. Disk musíte mít rovněž naformátovaný systémem souborů NTFS (viz rámeček Formát souborů NTFS umožňuje přistupovat k souborům rychleji).
Zmíněnou funkci použijete tak, že klepnete pravým tlačítkem na soubor či složku a z kontextového menu vyberete příkaz Vlastnosti. Na záložce Obecné pak stiskněte tlačítko Upřesnit a v následujícím dialogovém okně označte možnost Šifrovat obsah a zabezpečit tak data.

? Manipulace se šifrovanými soubory: Při šifrování souborů pomocí funkce EFS nejsou šifrované soubory chráněny heslem. Ochrana proti neoprávněnému přístupu zde funguje tak, že k šifrovaným objektům může pouze ten uživatel, který se do systému přihlásí pod uživatelskými údaji toho, kdo objekty zašifroval. Z toho vyplývá, že je nutné pro každého uživatele na počítači zřídit zvláštní uživatelský účet chráněný heslem. U počítačů ve firmách by to měla být samozřejmost, u domácích počítačů to lze doporučit – zvláště tehdy, pokud se na počítači nachází takové dokumenty, které by nikdo jiný neměl spatřit.

? Nastavení individuálních uživatelských účtů: Jedním z důvodů, proč je Vista bezpečnějším systémem než Windows XP, je i existence funkce UAC (User Account Control neboli Řízení uživatelských účtů). Nastavením různé úrovně oprávnění pro každého uživatele přidělujete nebo odpíráte práva pro takové operace jako instalace programů nebo editace registru. Poklepejte v Ovládacích panelech na ikonku Uživatelské účty a otevře se vám okno, kde budete moci zobrazit a popřípadě změnit nastavení všech uživatelských účtů.

? Uživatelské účty chráněné heslem: Pokud používáte Windows v práci, pravděpodobně se při přihlašování do počítače zároveň přihlašujete i k síti. Chcete-li uživatele k podobné politice donutit doma, pak v Ovládacích panelech poklepejte na ikonku Uživatelské účty. Nyní vyberte účet uživatele, u něhož chcete heslo nastavit, a poté klepněte na odkaz Vytvořit heslo.

? Ukryjte složky před zraky zvědavců: Abyste zabránili ostatním uživatelům v prohlížení složek s vašimi osobními daty, musíte je co nejdůmyslněji skrýt před jejich zvědavýma očima. Přesně k tomuto účelu je jako stvořená utilita Free Hide Folder. Najdete ji jako soubor FHFSetup.exe o velikosti 742 KB, popřípadě si ji můžete stáhnout z internetu z adresy cleanersoft.com/hidefolder/free_hide_folder.htm. Pomocí ní zneviditelníte jakoukoliv složku pouhým ukázáním a klepnutím na ni.
Přístup k programu Free Hide Folder je chráněn heslem, takže můžete být v klidu i v okamžiku, kdy někdo z vašich známých zjistí, že tuto utilitu používáte. Navíc vaše složky zůstanou skryty i v případě, kdy se v systému objeví nějaký problém. A nakonec to nejlepší – jak už sám název napovídá, utilita je k dispozici zdarma.

? Šifrování souborů: Další možností, jak šifrovat soubory pomocí zdarma dostupné utility, je použití programu Truecrypt, který dokáže zabránit přístupu k celým diskům, externím zařízením či diskovým oddílům. Opět jej najdete jako soubor truecrypt-4.3a.zip o velikosti 1,49 MB, popřípadě na internetu na adrese www.truecrypt.org.
Užitečné informace hned po ruce

Užitečné údaje, které máte vždy po ruce, vám usnadní plánování celého dne. Hned budete vědět, co se kde děje, a fakt, že máte vše potřebné na dosah ruky, vám ušetří cenné minuty času, který byste jinak museli trávit vyhledáváním těchto informací.

? Postranní panel systému Windows: Jedním z rysů, který by měl bezpochyby potěšit většinu uživatelů, je postranní panel systému Windows. Více informací naleznete kupříkladu na adrese windowshelp.microsoft.com/Windows/cs-cz/help/88e2f098-c570-4b36-959a-3c449dee43ab1029.mspx. Jedná se o panel, který se zobrazuje v pravé části obrazovky a zobrazuje informace o počasí, promítá obrázky, zobrazuje titulky zpráv či načítá vlákna z kanálů RSS. Můžete si do něj integrovat e-mail, kalendář, program typu Instant Messenger, upozornění na úkoly, dokáže do sebe začlenit Media Player v minimalistické verzi či třeba panel pro rychlé spouštění nejoblíbenějších aplikací.

? Zkuste gadgety od Yahoo: Výraz gadget se používá pro miniaplikace na pracovní ploše. Vynikající miniaplikace poskytuje firma Yahoo. Jedná se víceméně o to samé, jako miniaplikace v postranním panelu Windows. Z nabídky gadgetů si vyberete ty, které chcete – na rozdíl od miniaplikací v postranním panelu Windows, kde jich napoprvé dostanete poměrně hodně a teprve pak si jeho vzhled upravíte. Výhodou umístění miniaplikací na pracovní ploše je především fakt, že máte všechny potřebné informace přímo před sebou, takže například vůbec nemusíte neustále kontrolovat, zda vám nepřišel e-mail nebo zda se neobjevil nějaký nový diskusní příspěvek.

Užitečné drobnosti


? Ušetřete čas při práci v MS Office: Klávesovou zkratkou <Shift><F5> v programech MS Office přejdete na tři poslední místa, kde jste upravovali text. Klávesa <F7> spustí kontrolu pravopisu a klávesová zkratka <Shift><F7> zase zavolá Tezaurus. Ve Wordu klávesová zkratka <Ctrl><mezerník> použije pro výběr nebo pro další text, který budete psát, styl Normální. Datum
do dokumentu vložíte klávesovou zkratkou <Alt><Shift><D>, čas zase klávesovou zkratkou <Alt><Shift><T>.

? Vytvořte si vlastní klávesové zkratky: Ve Windows si můžete pro spouštění aplikací definovat svoje vlastní klávesové zkratky. Klepněte pravým tlačítkem na ikonu programu v nabídce Start a z kontextového menu vyberte příkaz Vlastnosti. V dialogovém okně, jež se objeví, pak na záložce Zástupce klepněte do políčka Klávesová zkratka a stiskněte klávesovou zkratku, kterou chcete dané aplikaci přiřadit.

? Přepínání mezi programy: Mezi otevřenými aplikacemi a internetovými stránkami můžete na pracovní ploše přepínat prostřednictvím klávesové zkratky <Alt><Tab>. Je to možná snazší, než pokud byste se snažili mezi spoustou panelů najít pomocí myši zrovna ten, který vás zajímá. Ve Windows XP si navíc při přepínání u každé položky můžete přečíst podrobnější informace.

? Klávesové zkratky pro pokročilejší techniky: Pokud chcete pomocí klávesových zkratek skutečně ovládat operační systém, pak zkuste program Active Keys. Jde o přiřazení klávesových zkratek takovým akcím jako je umístění okna aplikace do určitého rohu, vložení data a času, vysypání Koše či změně hlasitosti u přehrávače multimédií. Program si můžete koupit za 20 dolarů, nicméně vám nabízíme jeho demoverzi, kterou si případně můžete stáhnout i na internetu na adrese www.softarium.com/activekeys jako soubor Active-Keys-2.31.exe o velikosti 1,58 MB.

? Pokud něco hledáte, tak to jednoduše napište: Milým překvapením od Microsoftu je i to, že konečně do Visty integroval vyhledávání podle klíčových slov přímo do nabídky Start. Stačí tedy napsat název souboru nebo aplikace a jako výsledek vyhledávání se pak v mžiku objeví dokumenty nebo další objekty, které se zadaným výrazem souvisejí.

? Věřím tomu, co vidím: Nejste si jisti, který dokument chcete otevřít? Tzv. Live previews a poměrně velké náhledy obrázků se zobrazí už při pouhém pohybu myší přes položku (u grafického rozhraní Aero), popřípadě pokud na objekt umístíte kurzor. Tyto miniatury jsou skutečně velmi povedené a propracované do nejmenšího detailu.

? Vyzkoušejte Aero: Aero je název pro nové rozhraní Visty, které mimo jiné umožňuje přepínat mezi otevřenými okny a také pozorovat, co se skrývá za průhlednými okraji a dalšími částmi okna. Toto rozhraní nenajdete ve verzi Vista Home Basic, ale pro tyto uživatele, jakož i pro uživatele Windows XP, kteří mají pocit, že o něco přicházejí, máme tip: vyzkoušejte utilitu TweakWindow. Nabízíme vám ji jako soubor setup-tw-15.exe o velikosti 1,44 MB, popřípadě si ji můžete stáhnout z internetové adresy absoluteway.com/tweakwindow/overview.htm.

? Trojrozměrné zobrazení oken: Chcete-li vyvolat rozhraní Aero a poté rychle přepínat mezi okny podle sebe v 3D zobrazení, pak použijte klávesovou zkratku <klávesa Windows><Tab>.

? Zorganizujte si práci: Použijte pro lepší organizaci práce internet. Například aplikace Google Kalendář, kterou najdete na internetové adrese calendar.google.com, vám umožní vytvářet časové plány, jež můžete sdílet se členy rodiny a s přáteli. Pokud vám nebude tato aplikace postačovat, pak zkuste na internetové stránce www.rememberthemilk.com službu Remember The Milk nebo na internetové stránce 30boxes.com službu 30 Boxes.
Tyto aplikace vám dovolí vytvořit si seznam úkolů, k nimž budete mít přístup prakticky odkudkoliv. Budete dokonce moci přijímat připomenutí prostřednictvím e-mailu, SMS zprávy či zpráv programů typu Instant Messenger.

Něco na konec

Nezapomeňte udržovat svůj systém aktuální. Samozřejmě to ale neplatí pouze pro Windows, ale stejně i pro antivirus, antispyware nebo jiný bezpečnostní program. Častým terčem útoků jsou například webově orientované aplikace jako třeba Java či podobné nástroje. Pravidelné aktualizace sníží riziko útoku na váš počítač na minimum. Ty nejdůležitější aplikace by se měly aktualizovat minimálně jednou měsíčně. Abyste na provádění aktualizací nezapomínali, nastavte si funkci upozorňování na vyhledání a zjištění dostupnosti nových aktualizací.

? Nastavení aktualizací systému Windows: Nastavení automatických aktualiza-
cí můžete nastavit v Ovládacích panelech poklepáním na ikonku Centrum zabezpečení, následným klepnutím na odkaz Windows Update a nakonec klepnutím na odkaz Změnit nastavení. Nejvhodnější je nastavit provádění aktualizací na takovou dobu, kdy počítač nepotřebujete. Pokud jste zvyklí svůj počítač po práci vypínat, nastavte, aby služba Windows Update in-
stalovala aktualizace a teprve poté aby se počítač vypnul.

? Aktualizujte Windows podle svého: Návštěvou stránky windowsupdate.microsoft.com se dozvíte, zda jste některou z aktualizací náhodou nepropásli. Také si můžete vybrat, které aktualizace případně chcete přesně nainstalovat. Tato mož-
nost aktualizace systému může být velmi užitečná, neboť naprostá většina uživate-
lů nemá Windows nastavena tak, aby
automaticky instalovala každou aktualizaci, která se objeví. Pokud chcete instalovat nejrůznější prohlížeče či jazykové balíčky, pak je tento způsob aktualizace ten
pravý. 7 0493/OK o

Služba Remember The Milk je jednou z mnoha užitečných internetových stránek, která vám pomůže při plánování a vedení schůzek, úkolů atd.

Návštěvou stránky windowsupdate.microsoft.com se dozvíte, zda jste některou z aktualizací náhodou nepropásli.

Nastavení automatických aktualizací můžete provést v Ovládacích
panelech poklepáním na ikonu Centrum zabezpečení, následným klepnutím
na odkaz Windows Update a nakonec klepnutím na odkaz Změnit nastavení.
Proč ale nenastavit pro provádění aktualizací ten nejvhodnější čas?

Windows Defender funguje jako dvojcestný firewall (oproti firewallu ve Windows XP, který je pouze jednocestný).

Pro pohodlnou správu stahování použijte některý ze speciálních programů tohoto druhu.

Bezpečně zálohovat můžete
i on-line. Zkuste třeba poskytovatele Xdrive.

Instalaci nových ovladačů nejsnáze provedete pomocí Průvodce aktualizací hardwaru.

Tweak UI pro Vistu nenajdete, protože pro tento systém je určena utilita Tweak VI.

Pokud při výběru kvality tisku zvolíte možnost Rychlý tisk nebo Koncept, bude tisk daleko rychlejší. Vytištěné dokumenty sice možná nebudou na první pohled tak kvalitní, ale ušetříte dost času i peněz. Obojí stojí za zvážení.

Funkce Průvodce vyčištěním pracovní plochy vám plochu dokonale vyčistí.

V dialogovém okně pro nastavení monitoru vyberte nejvhodnější rozlišení.

Používání zdarma dostupných utilit typu OpenOffice, Mozilla nebo zde zobrazených Google Dokumenty dokáže snížit náklady na pořízení softwaru. Mimochodem i systémové požadavky jsou u těchto aplikací menší.

Vytvořením nového panelu nástrojů získáte rychlý přístup k často používaným programům.

Obecná nastavení pro kancelářský balík Microsoft Office změníte v menu Nástroje.

Funkce Možnosti automatických oprav řídí použití takových funkcí jako je automatické formátování nebo automatické nahrazování.

Výkon počítače zvýšíte i takovou maličkostí jako je nastavení
intervalu pro automatické ukládání dokumentu.

Dialogové okno Možnosti výkonu umožňuje například konfigurovat virtuální paměť.


Na záložce Nástroje najdete jak tlačítko pro spuštění kontroly disku, tak tlačítko pro spuštění defragmentace.

V okně Služby, jež otevřete prostřednictvím Ovládacích panelů, můžete snadno zakázat ty služby, které v systému nevyužíváte.

Dialogové okno Možnosti výkonu dokáže operační systém optimalizovat buď pro vzhled, nebo pro výkon.

Velikost místa na disku rezervovaného pro Koš snadno změníte, když klepnete pravým tlačítkem na ikonku Koše a z kontextového menu vyberete příkaz Vlastnosti. Množství místa, které se má pro Koš vyhradit, pak nastavíte pomocí posuvníku.

Čilejší tisk

Když v některé aplikaci pro Windows zadáte příkaz Tisk, odešlou Windows data z programu do dočasného tiskového souboru na pevném disku. Jakmile tento tiskový soubor obsahuje data z celé první stránky, odešlou Windows tuto stránku na tiskárnu. Operační systém se tak snaží najít optimální stav mezi co nejrychlejším odesíláním stránek na tiskárnu a uvolněním aplikace pro to, aby se v ní mohly provádět další operace. Možnosti tisku vám pak dávají možnost nastavit, která z výše zmíněných činností je při tisku pro vás důležitější.
Ve Vistě stačí v nabídce Start/Všechny programy/Ovládací panely poklepat na ikonku Tiskárny. Zobrazí se okno se seznamem všech tiskáren instalovaných v počítači. Zde potom klepněte pravým tlačítkem myši na ikonku tiskárny, jejíž nastavení chcete změnit, a z kontextového menu vyberte příkaz Vlastnosti.
Ve Windows XP klepněte do nabídky Start/Tiskárny a faxy (v případě standardně nastavené nabídky Start) nebo do nabídky Start/Nastavení/Tiskárny a faxy (u klasické nabídky Start). Podobně jako ve Vistě pak klepněte pravým tlačítkem na ikonku tiskárny, jejíž konfiguraci budete chtít měnit, a z kontextového menu vyberte příkaz Vlastnosti. Na záložce Upřesnit pak v obou případech najdete možnost, jak ovlivnit způsob tisku vaší tiskárny.
Pokud chcete na minimum snížit dobu, po kterou vás aplikace nechá čekat při tisku rozsáhlého dokumentu, pak se ujistěte, že máte vybránu volbu Řadit dokumenty do fronty a umožnit tím tisk ukončit rychleji a poté označenu možnost Zahájit tisk až po zařazení poslední stránky. Budete však potřebovat na pevném disku dostatek místa pro uložení dat pro tiskárnu.
Chcete-li snížit dobu tisku na minimum, vyberte možnost Tisknout přímo na tiskárnu. Tato možnost nemusí ale být vždy k dispozici, pokud např. používáte tiskárnu sdílenou. Změna sdílení tiskárny však znamená, že tiskárna již nadále sdílená nebude. Tiskárna musí navíc přímý tisk podporovat a při tisku nebudete mít možnost tiskovou úlohu pozastavit.
Pokud se vám žádná z výše uvedených možností nezamlouvá, pak použijte standardní nastavení tím, že vyberete možnost Řadit dokumenty do fronty a umožnit tím tisk ukončit rychleji a zde zvolit položku Zahájit tisk okamžitě.

Zaparkujte svou myš: používejte klávesové zkratky

Nechte své ruce na klávesnici a zapomeňte na myš. Níže naleznete výběr těch nejužitečnějších klávesových zkratek:

• Stiskněte a držte klávesu <Alt>. K ní stiskněte klávesu <Tab>. Tímto způsobem můžete přepínat mezi okny spuštěných aplikací.
• Klávesa <Alt> nebo <F10> aktivuje menu, v němž poté stiskem klávesy odpovídající podtrženému písmenku v menu otevřete příslušnou nabídku (například Soubor po stisku klávesy <S>).
• Klávesová zkratka <Alt><mezerník> otevře menu okna spuštěné aplikace.
• Menu okna spuštěné aplikace můžete vyvolat i pomocí klávesové zkratky <Alt><rozdělovník>.
• Klávesová zkratka <Shift><F10>, popřípadě klepnutí pravým tlačítkem myši na objekt vyvolá kontextové menu tohoto objektu.
• Klávesová zkratka <Alt><Enter> zobrazí dialogové okno Vlastnosti daného objektu.
• Klávesová zkratka <klávesa Windows><Break> otevře dialogové okno Systém (Vlastnosti systému).
• Aplikaci ukončíte klávesovou zkratkou <Alt><F4>.
• Právě otevřený dokument uzavřete klávesovou zkratkou <Ctrl><F4>.
• Klávesovou zkratkou <klávesa Windows><E> spustíte Průzkumníka Windows.
• Klávesa <Backspace> vás například v Průzkumníku přesune o jednu úroveň výše.
• Klávesou <F2> vybraný soubor či složku přejmenujete.
• Klávesou <F3>, popřípadě klávesovou zkratkou <Ctrl><F> spustíte vyhledávání.
• Další klávesové zkratky najdete v části nazvané Užitečné drobnosti.


Formát souborů NTFS umožňuje rychlejší přístup k souborům

Formát souborů NTFS činí Windows XP bezpečnějšími a rychlejšími. Pokud chcete ve Windows využívat na diskovém oddílu pokročilé funkce jako je komprese či šifrování obsahu diskového oddílu, pak vám nezbývá než jako formát souborů použít právě NTFS. Chcete-li na systém souborů NTFS převést váš diskový oddíl naformátovaný ve formátu souborů FAT32, pak v nabídce Start/Spustit zadejte do políčka Otevřít příkaz cmd.exe a zadání potvrďte stiskem klávesy <Enter>. V okně Příkazového řádku, které se nyní objeví, zadejte příkaz convert, následovaný mezerou a písmenem diskového oddílu, který chcete převést, a poté znak dvojtečky opět následovaný mezerou. Nakonec ještě zadejte parametr /fs:ntfs.

Mluvte a hláskujte: nástroje pro rozpoznávání řeči

Pokud si rádi povídáte se svými přáteli přes internet, pak se neo