Hlavní navigace

Nový operační systém od Microsoftu pro superpočítače

24. 9. 2008

Sdílet

Microsoft dnes uvolnil do výroby svůj serverový produkt Windows HPC Server 2008. Jde o škálovatelné řešení pro vysoce výkonné počítače, jež dokáže pracovat v heterogenním prostředí.

skoleni

Microsoft dnes uvolnil do výroby svůj nejnovější serverový produkt Windows HPC Server 2008. Dává tak zákazníkům do rukou škálovatelné řešení pro vysoce výkonné počítače (HPC – High Performance Computing). HPC Server 2008 je navíc možné nasadit a integrovat do stávajícího heterogenního prostředí v různém rozsahu od pracovních stanic až po serverové clustery.

VVývojáři s tímto produktem zase dostávají do rukou nástroje, které jim usnadní využití výkonu superpočítačů i pro produkty, které firmy vlastní a jejichž pracovníci je rutinně používají každý den. I Microsoft Excel nebo Microsoft SharePoint Server tak z HPC infrastruktury dokážou vytěžit maximum díky podpoře nové architektury orientované na služby (SOA).

Windows HPC Server 2008, následovník Windows Compute Cluster Serveru 2003, vychází ze systému Windows Server 2008 a má za cíl následující:

1/ Zvýšit produktivitu správců informační infrastruktury a interoperabilitu v rámci počítačových clusterů, a to zjednodušením procesu implementace a správy v průběhu celého životního cyklu systému, a při současném zajištění interoperability se stávajícími prvky informační infrastruktury.

2/ Vývoj aplikací pro HPC díky integraci s nástroji Visual Studio 2008, který vývojářům poskytuje vývojové prostředí s podporou paralelního programování. Kromě podpory standardních rozhraní včetně OpenMP (aplikační rozhranní pro multiplatformní sdílení paměti), propojení víceprocesorových počítačů (MPI) a webových služeb, podporuje Windows HPC Server 2008 také numerické knihovny nezávislých tvůrců softwaru, nástroje pro optimalizaci výkonu, kompilery a debuggery.

3/ Zajistit hladké škálování výkonu od pracovní stanice po serverový cluster, a to prostřednictvím známého uživatelského prostředí Windows, které od uživatelů nevyžaduje žádné speciální dovednosti ani absolvování školení.

Testovací kopii Windows HPC Serveru 2008 si mohou zákazníci společnosti Microsoft stáhnout již dnes z http://www.microsoft.com/hpc.

- - Jan Mazal