Hlavní navigace

Novinky ze světa grafických karet

23. 12. 2008

Sdílet

Dnes vám přinášíme krátký přehled novinek o chystaném API nové generace DirectX 11, první 40nm grafické kartě od ATI nebo podporu dalších velkých čipů v podání NVIDIE.

 

skoleni

Jako první se věnujme novému grafickému API rozhraní DirectX 11. Již víme, že to má být jeden z hlavních přínosů nových Windows Se7en, leč Microsoft také přislíbil, že se jej dočkáme i u současných Windows Vista. Na internetu se proto začíná spekulovat, kdy přijdou první grafické karty, které toto nové rozhraní budou umět. Jako nejpravděpodobnější se jeví podzim příštího roku, kdy by NVIDIA i ATI měly uvést úplně novou generaci grafických karet.

Druhá krátká zpráva hovoří o novém výrobním procesu u ATI. Ta má na rozdíl od NVIDIE 55nm výrobní proces již velmi dobře zažitý, a tak plánuje přejít na menší 40nm proces. Stát by se tak mělo už ve druhém čtvrtletí příštího roku, kdy se dočkáme 40nm čipu RV740. Ten se stane nástupcem současného Radeonu HD 4830 a kromě zmenšeného výrobního procesoru prý přinese i GDDR5 paměti do nižší střední třídy.

Poslední novinkou je nový highend NVIDIE, který by měl přijít pár dní po GeForce GTX 295. NVIDIA je sice známý nepřítel duálních karet, ale GTX 295 jí nijak nevadí. Znamená to změnu přístupu ve vývoj menších čipů? Dle redaktorů Fudzilly a jejich informátorů nikoliv, a NVIDIA v současné době pilně pracuje na dalším čipu, kterého se dočkáme na podzim a podobně jako v případě původní GT200 má jít o jeden velký a výkonný čip.

- - Tomáš Šulc