Hlavní navigace

Novinky od firmy Oracle

1. 5. 1999

Sdílet

Oracle8i uzavírá milionovou výzvu Oracle Corporation oznámil další výborný výsledek softwaru Oracle8i™ a serve...


Oracle8i uzavírá milionovou výzvu

Oracle Corporation oznámil další výborný výsledek softwaru Oracle8i™ a serveru Sun Enterprise 10000 v benchmarku TPC-D. Je to už třináctý špičkový výsledek v benchmarkových testech, a představuje sedmdesátiprocentní zlepšení proti předchozímu světovému rekordu, který také vytvořil Oracle8i. Tímto také skončila akce Oracle Million Dollar Challenge. Larry Ellison, předseda a CEO Oraclu, odstartoval Miliónovou výzvu Oraclu během svého projevu na veletrhu COMDEX loni v listopadu. Výzva byla určena Microsoftu nebo komukoli jinému, kdo bude schopen na určitém standardním benchmarku dokázat, že Microsoft SQL Server 7.0 dokáže zadaný dotaz zpracovat stokrát lépe než Oracle8i. Microsoft na výzvu zveřejněnou na webové stránce Oraclu během tří měsíců nijak nezareagoval.
„Microsoft měl víc než tři měsíce, aby na naši výzvu odpověděl, a neslyšeli jsme od nich jediné slovo," řekl Jeremy Burton, viceprezident Oraclu pro marketing serverů. „Jednoduchým důvodem je to, že SQL Server 7.0 je v technologii datových skladů několik let pozadu; dokonce nebyl ještě publikován ani jeden výsledek benchmarku TPC-D. Každý zákazník uvažující o nasazení SQL Serveru by měl mít vážné obavy z jejich neschopnosti demonstrovat jeho výkon v kritické oblasti datových skladů."
Oracle od uvedení databázového serveru Oracle8i publikoval třináct výsledků testu TPC-D na deseti rozdílných hardwarových platformách a pěti operačních systémech. Tyto výsledky demonstrují výkonový náskok Oraclu na klíčových platformách, které zákazníci používají. Na stupnici 1Tb dosáhl poslední test Oraclu hodnoty 121.824 QppD (výkon při zpracování dotazu TPC-D) a 10.566 QthD (propustnost dotazu TPC-D) a poměru cena/výkon 283 USD QphD. Tyto hodnoty byly naměřeny s databází Oracle8i release 8.1.5.2 na jednom serveru Sun Enterprise 10000 s 9,81 Tb diskového prostoru. Tato systémová konfigurace by měla být komerčně dostupná 1. srpna 1999.

Oracle8i pro Linux

Na výstavě Linux World v kalifornském San Jose oznámil Oracle na začátku března očekávanou podporu Oracle8i pro platformu Linux. Znamená to, že produkční verze bude rozesílána do 60 dnů. Od té doby, co Oracle oznámil podporu platformy Linux (září 1998), uzavřel strategická partnerství s hlavními dodavateli aplikací pro Linux (Caldera Systems, Pacific HiTech, Penguin Computing, Red Hat Software, S.u.S.E. Linux a VA Research Linux Systems), a poskytl více než 40 000 vývojářů zdarma svou databázi pro platformu Linux na testování. Největší dodavatel programovacích nástrojů založených na platformě Linux, firma Cygnus Solutions, začala pracovat na nové verzi svého programového balíku GNUPro Toolkit pro Oracle8i Linux.

15 vedoucích firem vytvořilo nový standard pro internetové služby

Firmy Alcatel (www.alcatel.fr), Cable & Wireless (www.cwcom.co.uk), Electricité de France (www.edf.fr), Enron Communications (www.enron.net), Ericsson (www.ericsson.com), IBM (www.ibm.com), Lucent Technologies (www.lucent.com), Motorola (www.motorola.com), Network Computer (www.nc.com), Nortel Networks (www.nortelnetworks.com), Oracle Corporation (www.oracle.com), Philips Electronics (www.philips.com), Sun Microsystems (www.sun.com), Sybase (www.sybase.com) a Toshiba (www.toshiba.co.jp) se domluvily, že společně vytvoří a budou podporovat standard Open Service Gateway, který má být řešením pro širokou škálu internetových služeb poskytovaných do domácností a domácích pracovišť připojených do kanceláří po Internetu. Jde o řešení na bázi jazyka Java a specifikace standardu budou navrženy tak, aby doplňovaly a rozšiřovaly všechny standardy a iniciativy na tomto poli (např. Bluetooth, CAL, CEBus, HAVi, HomePNA, HomePnP, HomeRF, Jini technology, LonWorks a VESA). Standard by měl zahrnovat pravidla pro dodávání, instalaci deinstalaci a správu aplikací pro služby poskytované po Internetu, včetně zajištění bezpečného přenosu dat. Bližší informace: www.osgi.org.

Oracle nabízí podporu pro změnu letopočtu

Na konci února oznámil Oracle program Oracle Upgrade2000, který nabízí pro všechny zákazníky Oracle, kteří mají produkty nepodporující bezproblémový přechod na změnu letopočtu (nazývaný často zkratkou Y2K). Jde o databázové systémy Oracle verze 7.3.3 a dřívější a nabídka platí do konce dubna 1999. Na první pohled jde o krok, který ušetří mnoho problémů uživatelům a nepřináší žádný zisk firmě. Oracle ale tímto krokem může výrazně snížit množství starších verzí mezi uživateli, a tím se pro něj zjednoduší technická podpora. Specialisté firmy Oracle tak budou moci v daleko menší míře znát funkcionalitu starších verzí softwaru.

Oracle8i Appliance od HP

Hewlett Packard jako první počítačový výrobce začne vyrábět stroje pro Oracle8i™ Appliance, v minulosti známé pod kódovým označením Raw Iron. Tyto tedy nebudou potřebovat samostatný operační systém. Nový software by měl razantně snížit náklady a komplexnost nasazení počítačů, přitom by měl uživatelům zaručit výrazný nárůst výkonu. Oracle bude OEM partnerům dodávat serverový software, jenž jim umožní zahrnovat do svých balíků internetovou databázi Oraclu, Oracle8i, umožňující podnikatelské aplikace pro Internet. Systém Oracle8i Appliance odstraní komplexnost a poskytne firmám škálovatelné databázové servery s nízkými provozními náklady. V rámci této aliance plánují HP a Oracle společně šířit (prostřednictvím distribučních kanálů HP) hotové „serverové spotřebiče“. Předkonfigurované internetové servery na počítačích HP pomohou malým, středním i velkým podnikům snížit jejich náklady na výpočetní systémy, a to bez komplexnosti operačních systémů pro obecné použití.