Hlavní navigace

Novinky o Nehalem

17. 9. 2008

Sdílet

Na internetu se s blížícím datem vydání objevují další a další novinky o nové platformě Intelu. Přinášíme vám přehled toho podstatného, například předpokládané spotřeby.

skoleni

Spotřeba bude 130 W

Intel konečně potvrdil informace o spotřebě. Ta opět o něco naroste (vůči běžným modelům Core 2 Duo, vůči Core 2 Extreme naopak klesne) na 130 Wattů. Tato hodnota TDP bude platit pro všechny na počátku října uvedené Nehalemy bez rozdílu frekvence, cache atd. Stejně tak jsou všechny nové Nehalemy Bloomfield čtyřjádrové, žádného dualcore se v tomto roce nedočkáme.

O osmi jádrech

Další informace se objevili ohledně chystaných osmijádrových procesorem architektury Nehalem, které podle roadmap přijdou podle někdy v polovině příštího roku. Oproti dosavadním předpokladům je prý však reálné postavit osmijádrový procesor i na současném 45nm výrobním procesu. Nebude tedy nutné čekat na pokročilý 32nm proces.

Otázkou je však využitelnost, protože dnešní kancelářské aplikace stěží zvládají dualcore procesory a u počítačových her je stále důležitější frekvence než počet jader. Nepochybuji o tom, že využití tyto procesory najdou v serverovém segmentu, kam se v těchto dnech shodou okolností dostává první šestijádro. A právě kvůli serverům mají osmijádrové Nehalemy dostat ještě více sdílené L3 cache.

- - Tomáš Šulc

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).