Hlavní navigace

Nové procesory Core i7 jsou zatím jen pro majetné

12. 11. 2008

Sdílet

Uplynul již týden od chvíle, kdy se na trh dostala nová platforma procesorů Intel Core i7, a tak se pojďme podívat, jak jsou na tom ceny přidružených komponent.

Už předem musíme říci, že to není žádná sláva z pohledu uživatelů, ale ono se to dalo čekat, jedná se totiž o naprostou novinku. Asi nejhůře dopadly základní desky, protože žádnou z dnes dostupných pro procesory Intel Core i7 nelze sehnat pod hranicí pěti tisíc korun. Nejlevnější deska od Gigabyte GA-EX58-DS4 stojí okolo 5500 korun, a to se jedná opravdu o naprosto základní model, který nezvládá ani technologii SLI. Na desku pro i7 si tak připravte nejméně 6000 korun, ale spíš ještě o pár set korun více.

Nepříliš dobře na tom jsou i operační paměti. Ty samozřejmě potřebujete typu DDR3, a to hned tři nebo šest modulů. A ještě stále platí, že DDR3 jsou oproti dnes běžně používaným DDR2 neúměrně drahé. Na základních 6 GB (3× 2 GB, 1GB moduly bude pro hi-tech konfiguraci nejspíš kupovat málokdo) DDR3 pamětí na frekvenci 1333 MHz si připravte nejméně 5000 korun. No a konečně procesory. Ty jsou zatím dostupné jen ve třech modelech, přičemž většina uživatelů nejspíše sáhne po Core i7 920, tedy základním modelu na frekvenci 2,66 GHz. Ani ten však nepatří k nejlevnějším a v našich obchodech za něj dáte okolo 7000 korun.

Komentář: Sečteno a podtrženo vás samotný upgrade vyjde na téměř 20 000 korun, a to mluvíme pouze o nejzákladnější trojici komponent. Ano, dalo se to čekat, ale i tak působí toho číslo velmi nepříjemným dojmem. Na druhou stranu jde o naprostou novinku, a za tu se vždy platí takřka zlatem.

- - Tomáš Šulc

ICTS23

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).