Hlavní navigace

Nové procesory AMD a Intel

1. 2. 2006

Sdílet

TOP modely obou společností ve srovnávacím testu Uplynulo již několik dlouhých měsíců od doby, kdy byly před...


TOP modely obou společností ve srovnávacím testu


Uplynulo již několik dlouhých měsíců od doby, kdy byly představeny poslední novinky na poli mikroprocesorů obou významných společností AMD a Intel. Do redakce se nám sešly v předstihu dva procesory, které mají mnohé společné, ale přesto je každý jiný. Společné mají to, že jsou oba dva považovány za to nejlepší, co může momentálně každá ze společností nabídnout. Je to také ovšem předzvěst velmi nabitého jara, kdy oba soupeři plánují uvést na trh nové výrobky. Společnost AMD chystá nové procesory v nové patici, dosud označované jako M2, kdy největším přínosem má být v procesoru integrovaný inovovaný řadič paměti, který bude podporovat paměti typu DDR2. Společnost Intel zase připravuje pro uživatele stolních počítačů procesory Intel Pentium 4 vyrobené novou 65nm výrobní technologií, pro příznivce mobilní techniky pak třetí generaci platformy Intel Centrino. O těchto událostech budete samozřejmě informováni včas, nyní se vraťme k procesorům současným.

AMD Athlon 64 FX-60

Jak naznačuje samotný název, měl by být tento procesor tím nejrychlejším, co dokáže nabídnout společnost AMD. Překvapivě tomu tak nemusí být, ovšem jen v několika specifických programech a aplikacích. O čem to mluvíme? Posledním procesorem ze série FX byl model FX-57, taktovaný na 2,8 GHz. Současná jednička FX-60 má však frekvenci "pouze" 2,6 GHz. Proč je tedy kladen výše, když má nižší frekvenci? Z jednoho prostého důvodu: FX-60 neobsahuje jedno jádro jako FX-57, ale má jádra dvě! Páni inženýři konečně pochopili, že svět počítačů neovládají pouze hry a vysoká frekvence TOP modelů, aby měl Quake4 o pět snímků za sekundu víc. Budoucnost procesorů se nezadržitelně přesouvá na kolej dvouči vícejádrových procesorů, oba testované procesory to jen dokazují. Jak již bylo napsáno, FX-60 pracuje na frekvenci 2,6 GHz, obsahuje dvě jádra a ke každému je přidělen 1 MB cache druhé úrovně. Jak bývá u série FX dobrým zvykem, je i u tohoto procesoru otevřený multiplikátor, takže frekvence 2,6 GHz nemusí být v žádném případě tou poslední. Uvnitř procesoru se skrývají tytéž funkce, které nabízel i předchůdce integrovaný paměťový řadič schopný práce s paměťovými moduly DDR a frekvencemi 333 MHz a 400 MHz a v režimu Single nebo Dual DDR. Nepotvrdily se tedy dohady, které se objevily při vydání FX-57, že by další FX měl obsahovat upravený paměťový řadič pro vyšší frekvenci. Další předností tohoto procesoru je technologie CoolnQuiet, která má na starosti správu pracovní frekvence a napájecího napětí procesoru, kdy v okamžicích, kdy procesor není vytížený na maximum, technologie sníží frekvenci v několika krocích až na hranici 1 000 MHz a patřičně upraví i napájecí napětí, což má za následek snížení příkonu a následně i snížení procesorem produkovaného tepla. Přestože ke změnám frekvence a napětí dochází v rozpětí milisekund, mohou (byť nepatrně) ovlivnit celkový výkon. Na druhé straně však tato technologie procesor šetří a tím prodlužuje jeho životnost. TDP procesoru totiž bude zajisté nad 100 W, a to není vůbec příjemná zpráva. Mezi další vlastnosti procesoru patří podpora technologie Enhanced Virus Protection, která spolu s odpovídajícím softwarem zabraňuje šíření určitých typů virů využívajících přetečení zásobníku, technologie HyperTransport nahrazující systémovou sběrnici Front Side Bus, a také podpora 64bitového rozšíření AMD64, díky kterému může procesor pracovat jak v 32bitovém, tak v 64bitovém operačním systému.
A jaké jsou naše zkušenosti s tímto procesorem? Náš referenční motherboard Gigabyte GA-K8NXP-SLI si s ním rozuměl velmi dobře i bez patřičné podpory BIOSu, dá se ale očekávat zlepšená práce s novým BIOSem, který však v době testů nebyl k dispozici. AMD Athlon 64 FX-60 jsme porovnali v testech s dosud nejrychlejším dvoujádrovým procesorem X2 4800+ a nejrychlejším jednojádrovým procesorem FX-57. Během testů jsme zaznamenali věc, která se dala očekávat společnost ATI totiž aktualizovala své ovladače na verzi Catalyst 5.12, v nichž se naplno projevila optimalizace grafických karet pro systémy postavené na dvoujádrových procesorech. Všechny testy jsme pak museli pro dodržení objektivity zpracovat znovu a nutno podotknout, že výsledky byly překvapivé. Výkonnostní nárůst mnohdy tvořil více než 10 procent. O výkonu tohoto procesoru lze říct, že se jedná o nejrychlejší dvoujádrový procesor pro desktopové počítače. Následně popsaný konkurent sice v určitých aplikacích vede, díky možnosti zpracovat až čtyři vlákna za jeden takt, ale celkově je FX-60 výkonnější. Nehledě na fakt, že obsahuje spořící funkci CoolnQuiet a dosahuje nižších hodnot TDP. Ovšem cena je ještě o 32 dolarů vyšší než u konkurence, proto si tento procesor opravdu nebude moci dovolit každý.

Intel Pentium Extreme Edition 955

Nový procesor Intel Pentium Extreme Edition 955 je v současnosti nejvyšším high-end modelem tohoto výrobce navazuje tak na řadu Extreme Edition, tvořenou minulý rok vydanými modely Extreme Edition 3,73 GHz (poslední jednojádrový XE procesor), a dále pak na model Extreme Edition 840, který obsahoval dvě jádra, pracoval na frekvenci 3,2 GHz a měl aktivovánu technologii Hyper Threading. Nové XE 955 bude stát stejně jako předchůdci bez jediného dolaru rovnou tisícovku, což je obvyklá cena high-end procesorů Intel. Abychom však nezdržovali, podíváme se hned, jaké novinky můžeme od nového top modelu od Intelu čekat.
Za zásadní změnu považujeme přechod z 90nm výrobní technologie na úspornější 65nm technologii. Od tohoto kroku příznivci Intelu očekávali především snížení produkovaného odpadního tepla, možnost dosáhnout vyšších frekvencí a také nemalou úsporu prostředků díky nižším prostorovým nárokům. Nový procesor je založen na jádře Presler, které na rozdíl od předešlého jádra Smithfield není tvořeno dvěma jádry na jednom kusu křemíku, nýbrž je sestaveno ze dvou nezávislých jader, usazených na jedné procesorové destičce. Díky menšímu výrobnímu procesu nyní ke každému jádru patří ne jeden, ale rovnou dva MB vyrovnávací paměti L2 cache, takže procesor disponuje celými čtyřmi MB L2 cache. Systém komunikace mezi oběma jádry zůstal nezměněn komunikují spolu pouze pomocí systémové sběrnice FSB, byla však navýšena její rychlost z 800 MHz na 1 066 MHz, což má za následek zvýšení datové propustnosti, často vytýkané celé řadě procesorů Intel Pentium 4 a Pentium D. V procesoru se nacházejí samozřejmě i další technologie, o kterých jste si mohli přečíst již dříve. Je zde aktivní technologie Hyper Threading, vytvářející z jednoho fyzické
ho jádra dvě virtuální. Celý procesor je tak schopný díky dvěma fyzickým jádrům obsloužit až čtyři vlákna najednou. Nechybí ani Intel EM64T, dovolující procesoru pracovat s 64bitovými aplikacemi, a také Execute Disable Bit, chránící počítač spolu s podporou operačního systému před virovou nákazou způsobenou přetečením zásobníku. Zcela samostatnou kapitolou je pak podpora technologie Intel Virtualization Technology, umožňující například současný běh dvou operačních systému. Tato technologie je určena především do podnikové sféry, ale normální uživatelé ji budou moci využít například tak, že na jednom počítači budou pracovat dva lidé zcela nezávisle na sobě. VT totiž přináší od dříve běžně dostupných softwarových řešení plnou podporu pro hardwarové řešení tohoto úkolu budete tedy moci využívat neomezeně zdroje počítače jako grafickou, zvukovou a jiné přídavné karty, bez potřebných emulací na bázi ovladačů.
Pokud jste si právě uvědomili, že jsme zatím o novém procesoru nenapsali v podstatě nic špatného, právě přichází vaše chvíle nový procesor se nechlubí jen nejnovějšími technologiemi, ale má i své stinné stránky. První z nich je nutnost pořízení nové základní desky s inovovanou čipovou sadou Intel i975X. Do všech starších sice procesor fyzicky uložit můžete, patice Socket T-LGA775 se nezměnila, ovšem ve starší základní desce nebude pracovat. O této základní desce společně s krátkým přiblížením Intel Virtualization Technology si podrobněji napíšeme v příštím čísle. Druhým zásadním problémem se při testech ukázala teplota procesoru. Samotná společnost Intel totiž udává, že Thermal Design Power (TDP) nového procesoru je stejné jako u předchozího modelu XE 840 tedy celých 130 W. Samotná výrobní technologie sice o něco snížila produkované nadbytečné teplo, avšak 2 MB L2 cache navíc a zvýšená frekvence FSB způsobily, že tepelné vyzařování je obdobné. Musíme však uznat, že teplota procesoru byla zhruba o 5 stupňů Celsia nižší než u modelu XE 840. Konkrétně 55 stupňů v klidu a 76 stupňů při plné zátěži.
A to nejdůležitější na závěr výkon. Pro Pentium XE 955 je v mnoha testech vyrovnaným soupeřem konkurenční model AMD Athlon 64 X2 4800+, avšak na nový model Athlon 64 FX-60 již nestačí. Pro Intel dobře vyznívají aplikace vyžadující vysokou frekvenci, jistou výhodu přinášejí i aplikace využívající více než dvě vlákna, jako např. práce v programu 3Ds Max 6 nebo v našich testech současná komprimace audia a videa, kdy ani model FX-60 nedokázal tento procesor porazit. Intel naopak ztrácí v benchmarku SYSmark 2004 SE, ve kterém se vyrovnává pouze modelu AMD Athlon X2 4800+. Jak je již dobrou tradicí, i ve hrách mají oba výše zmíněné procesory AMD navrch.
Nový procesor Intel Pentium Extreme Edition 955 se rozhodně neztratí oproti konkurenci přináší nové technologie, zpracování čtyř vláken najednou, FSB na 1 066 MHz a další nárůst výkonu, který ještě vzroste díky optimalizaci ovladačů. Bohužel si však tohoto luxusu bude moci užít jen několik vyvolených, protože prodejní cena je vysoká.

Everest Super PI PCMark 2005 DVDShrink WinAce Lame 3.97 DVDShrink 3DMark 2003 3DMark 2005 Half-Life2 -Quake4 PCMark 2005 SYSMark 2004 SE paměť R/W 1M/4M CPU (body)(min:sec)komp.(v sec)+ Lame (body)(body) 1 024 x 768 1 024 x 768 Systém (body)
(MB/s)(v sec)(min:sec)(min:sec)(fps)(fps)(body)
AMD Athlon 64 FX-605 583/1 70033/1695 31810:123:247:1313:2912 8626 258147,67101,25 943281/350/225
Intel Pentium 9557 111/2 35136/1836 1017:463:538:2111:3113 0476 193125,4685,15 353251/301/210

AMD Athlon 64 FX-60

teplota, CoolnQuiet, výkon
cena
Cena vč. DPH: 30 500 Kč
K testu zapůjčila firma: AMD, www.amd.com

Intel Pentium Extreme Edition 955

nové technologie výkon
teplota, cena
Cena vč. DPH: 30 000 Kč
K testu zapůjčila firma: Intel, www.intel.com
Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).