Hlavní navigace

Nové objektivy Leica pro digitální zrcadlovky Panasonic LUMIX DMC-L1

21. 4. 2007

Sdílet

Společnosti Panasonic a Leica Camera představily dva nové výměnné objektivy pro digitální zrcadlovky standardu 4/3. Model LEICA D SUMMILUX 25mm/F1.4 ASPH se dostává do prodeje v současné době.

Společnosti Panasonic a Leica Camera oznámily spolupráci na dvojici nových výměnných objektivů, které byly speciálně vyvinuty pro digitální zrcadlovky standardu 4/3. Model s názvem LEICA D SUMMILUX 25mm/F1.4 ASPH s mimořádně vysokou světelností a pevnou ohniskovou vzdáleností se dostává do prodeje v současné době. Druhým modelem je univerzální teleobjektiv LEICA D VARIO-ELMAR 14-150mm/ F3.5-5.6 ASPH./ MEGA O.I.S., který nabízí obrovský rozsah zoomu začínající již na širokoúhlém ohnisku 28 mm. Tento model je nyní ve fázi vývoje.


Majitelé digitální zrcadlovky Panasonic LUMIX DMC-L1 i dalších přístrojů standardu 4/3 získají v nových objektivech výjimečné pomocníky pro kreativní fotografickou práci ve všech světelných podmínkách a v celém spektru možností využití od portrétů, přes krajinářskou a architektonickou fotografii, až po akční reportážní záběry.
Značka Leica je navíc zárukou nekompromisní optické kvality a výkonu obou modelů.

LEICA D SUMMILUX 25mm/F1.4 ASPH

Nový objektiv LEICA D SUMMILUX 25mm/F1.4 (35mm ekvivalent: 50 mm) je vybaven prstencem pro nastavení clony, 10 prvky v 9 skupinách, včetně velké asférické čočky, jež zajišťuje špičkový optický výkon a světelnost o hodnotě F1,4. Jedna super ED (extra nízkorozptylová) čočka a tři ED čočky snižují barevné vady na absolutní minimum. Vysoký počet 10 prvků v 9 skupinách, včetně asférické čočky o velkém průměru, zajišťuje tomuto jasnému objektivu o světelnosti F1,4 vynikající optický výkon. Velká přední čočka zajišťuje dostatečně vysokou úroveň periferního světla a velká asférická čočka snižuje úbytek světla periférii obrazu. Výsledkem je vysoké rozlišení a absolutně minimální deformace.

Čtyři čočky s extra nízkou disperzí potlačují chromatické vady objektivu, a tak minimalizují slévání barev, tzv. aberaci. Při použití objektivu D SUMMILUX s digitálním fotoaparátem Panasonic LUMIX DMC-L1 má uživatel výhodně při ruce jak ovládání clony, tak zaostřování. Tyto ovládací prstence nabízejí stejně snadné a pohodlné ovládání jako při práci s tradičním fotoaparátem na kinofilm.

Na rozdíl od 50mm objektivů, které se používají na běžných 35mm kinofilmových fotoaparátech, využívá objektiv D SUMMILUX pohyblivé ohnisko, díky čemuž se minimální vzdálenost pro fotografování snižuje na pouhých 38 cm. Kromě vysokého optického výkonu a minima barevných chyb nabízí objektiv fotografické zvětšení 0,17x (35mm ekvivalent), který v kombinaci se světelností F1,4 umožňuje nádherné makro snímky. Sedm lamel clony je uspořádáno do kruhového tvaru, což v kombinaci se světelností F1,4 umožňuje dosáhnout úžasné jemnosti i v oblastech, které se při fotografování s otevřenou clonou nacházejí mimo obrazovou výseč.

LEICA D SUMMILUX 25mm/F1.4 ASPH

 • Konstrukce objektivu: 10 prvků v 9 skupinách(1 asférická čočka, 1 super ED a 3 ED čočky)
 • Uchycení objektivu: Standard 4/3
 • Ohnisková vzdálenost: f=25 mm (35mm kinofilmový ekvivalent 50 mm)
 • MEGA O.I.S.(Optická stabilizace obrazu): Ne
 • Typ clony: 7 lamel do kruhu / vzor duhovky
 • Minimální clona: F16
 • Nejnižší vzdálenost pro zaostření: 0,38 m
 • Maximální zvětšení: Zhruba 0,17x (35mm kinofilmový ekvivalent)
 • Diagonální úhel pohledu: 47 stupňů
 • Velikost filtru: 62 mm
 • Celková délka: 75 mm
 • Hmotnost: Zhruba 510 g

LEICA D VARIO-ELMAR 14-150mm/F3.5-5.6 ASPH./ MEGA O.I.S.
Vyvíjený objektiv LEICA D VARIO-ELMAR 14-150mm/ F3.5-5.6 ASPH./ MEGA O.I.S. nabízí neobyčejně velký rozsah zoomu 14-150 mm (ekvivalent 35mm kinofilmu: 28-300 mm). Nový objektiv bude mít výrazně vyšší teleskopický dosah než v minulosti představený model LEICA D VARIO-ELMARIT 14-50mm/ F2.8-3.5 ASPH./ MEGA O.I.S., nicméně nebude o nic větší ani těžší. Úžasné kompaktnosti se podařilo dosáhnout díky inkorporaci čtyř asférických čoček do objektivu. Asférické čočky rovněž zvyšují optický výkon, neboť minimalizují optické chyby a deformace, a to dokonce i na 28mm okraji spektra.

Nový objektiv LEICA D VARIO-ELMAR je vybaven systémem optické stabilizace obrazu, který umožňuje snadnou práci s objektivem i bez stativu. Při použití objektivu v kombinaci s první digitální zrcadlovkou Panasonic LUMIX DMC-L1 lze navíc využít prstence na objektivu k rychlému a intuitivnímu ovládání clony.

Kombinace rozsahu 28-300 mm, systému optické stabilizace obrazu a snadného prstencového ovládání clony činí z objektivu LEICA D VARIO-ELMAR 14-150mm/F3.5-5.6 ASPH./ MEGA O.I.S. dokonalý nástroj pro pořizování brilantních a výrazných záběrů širokého spektra předmětů v nejrůznějších podmínkách.

Tento vysoce výkonný široký 10,7x teleobjektiv (35mm ekvivalent 28-300mm) je kompatibilní se standardem 4/3 a je vybaven 15 prvky v 11 skupinách, včetně čtyř asférických čoček. Rovněž je vybaven optickou stabilizací obrazu, který společnost Panasonic pokládá za naprostou nutnost u takto výkonného teleskopického objektivu. Optická stabilizace obrazu pomáhá eliminovat neostrosti, jež jsou způsobené chvěním ruky, což se ukazuje jako obzvláště palčivý problém při fotografování s teleobjektivem – díky tomuto systému pořídíte jasné, vyvážené snímky i bez nutnosti použití stativu.

Nový objektiv LEICA D VARIO-ELMAR byl navržen speciálně pro digitální zrcadlovky a jako takový splňuje přísné standardy kvality a výkonu, které uživatelé od produktů značky Leica očekávají. Nabízí vysoké rozlišení napříč celým spektrem, velmi malou deformaci obrazu a neobyčejný rozsah zoomu. To vše při stejných rozměrech jako má běžný zoomový teleobjektiv.

Systém optické stabilizace obrazu Mega O.I.S. umožňuje uživateli fotit při výrazně nižších rychlostech závěrky. Pro detekci a korekci chyb způsobených rozechvělou rukou je objektiv vybaven vlastním špičkovým procesorem Panasonic Venus Engine LSI. Objektiv LEICA D VARIO-ELMAR 14-150mm je vybaven čtyřmi asférickými čočkami a ED čočkou s extra nízkým rozptylem, která potlačuje chromatické chyby a umožňuje teleobjektivem zachytit skutečně realistické snímky s minimální barevnou odchylkou.

Nový objektiv je vůbec prvním objektivem Leica D, jenž je vybaven technologií Extra Silent Motor (XSM). Ta zajišťuje rychlé, tiché a hlavně přesné ovládání automatického zaostřování. Nadzvuková oscilace poskytuje tichý, bezproblémový provoz, zatímco vysoký kroutící moment motorku zajišťuje flexibilní reakce a stabilitu zaostřování. Právě tento typ motorku se ukazuje jako ideální pro systémy automatického zaostřování v teleobjektivu. Minimální vzdálenost zaostření 50 cm platí i při plném vysunutí zoomu a poskytuje 0,36násobné fotografické zvětšení (ekvivalent 35mm kinofilmu). To v kombinaci s optickou stabilizací obrazu umožňuje pořizovat skvělé makro fotky i v horním rozhraní rozsahu a bez použití stativu.

Čočky obou objektivů jsou ošetřeny několika vrstvami antireflexních filtrů, které minimalizují reflexi v protisvětle a přesvícení na absolutní minimum. Objektiv se díky tomu může pochlubit optickým výkonem, jenž je hodný vysokého standardu a pověsti značky Leica.

LEICA D VARIO-ELMAR 14-150mm/F3.5-5.6 ASPH./ MEGA O.I.S.
 • Konstrukce objektivu: 15 prvků v 11 skupinách (4 asférické čočky a 1 ED čočka)
 • Uchycení objektivu: Standard 4/3
 • Ohnisková vzdálenost: f=14 mm až 150 mm(ekvivalent 35mm kinofilmu: 28 mm až 300mm)
 • MEGA O.I.S.(Optická stabilizace obrazu): Ano
 • Typ clony: 7 lamel do kruhu / vzor duhovky
 • Počet listů: 7 (uspořádání do kruhu)
 • Minimální clona: F22
 • Nejbližší vzdálenost pro zaostření: 0,50 m v celém rozsahu přiblížení
 • Maximální zvětšení: Zhruba 0,18x (ekvivalent 35mm kinofilmu: 0,36x)
 • Diagonální úhel pohledu: 75 stupňů [W] – 8.2 stupňů [T]
 • Velikost filtru: 72 mm
 • Rozměry (průměr x délka): 78,5mm x 90,4 mm
 • Hmotnost: Zhruba 520 g

Foto: Panasonic

- - Václav Maletínský

cybersecurity22

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).