Hlavní navigace

Nové levné počítače Asustek

18. 4. 2007

Sdílet

Společnost Asustek začne již letos prodávat nízkonákladové počítače určené pro rozvojové země. Inspiraci nalézá mj. v projektu OLPC, mající za cíl dát dětem v zemích třetího světa cenově dostupné PC.

Levné modely Asustek se objeví ve druhé polovině roku a podle čínského deníku Commercial Times by jejich základem měla být platforma Intel Classmate. Ta byla vyvinuta s ohledem na co nejnižší cenu a hlavním trhem pro ní by měly být právě rozvojové země. Vše je podřízeno ceně a funkčnosti, žádný přepych, jen základní elektronika a možnost bezdrátového připojení k internetu.


Vejít se do marketingově atraktivní částky 100 amerických dolarů se Asusteku nepodařilo, tak je to sice 100, ale britských liber, tedy přibližně $200. Za tuto částku bude k dostání skutečně jen základní model, další pak budou za $250, $300, $400 a $550. Alespoň podle Commercial Times.

Vytvořit co nejlevnější počítač pro chudé země již není jen otázkou humanitární pomoci, je to velká šance prosadit se na novém trhu a vybudovat si tam pozici. Nicméně základní nápad na vytvoření co nejlepějšího notebooku pochází od neziskové organizace One Laptop Per Child (OLPC), jejíž předsedou je Nicholas Negroponte. Původním cílem byl notebook za 100 amerických dolarů, ale jak technický vývoj, tak klesající kurs dolaru směřují spíše k něčemu kolem 130 dolarů.

- - Alexandr Radecký