Hlavní navigace

Nová stipendia od Vodafone

21. 5. 2007

Sdílet

Vysokoškolští studenti mohou od 21. května znovu žádat o podporu svých projektů v rámci Vodafone stipendia. Letošní rok rozdělí společnost Vodafone v rámci stipendia jeden milion korun.

skoleni

Podmínkou pro získání podpory je vypracování speciálního projektu nebo studie z oblasti informatiky, telekomunikací, elektroniky nebo počítačové grafiky. Termín pro podání přihlášek do aktuálního výběrového kola je 30. června 2007. V rámci Vodafone stipendia vyvinuli studenti v minulosti např. unikátní GSM/GPS navigační systém pro nevidomé nebo GSM řiditelnou vzducholoď.


Vodafone stipendium je koordinováno a řízeno Research and Development Centre (Výzkumné a vývojové centrum) – společným výzkumným pracovištěm Vodafonu, Ericssonu a Českého vysokého učení technického. Je to jeden z konkrétních příkladů, jak Vodafone chápe Společenskou odpovědnost.

„Stipendiem podpoříme každý rok zhruba čtyřicet nadaných studentů z celé ČR. Výsledky jejich stipendijních projektů jsou pak dále uváděny do praxe buď v rámci Research and Development Centre nebo přímo Vodafonem.“ říká Michal Frýda, manažer a koordinátor Vodafone stipendia.

Stipendistou se může stát student, který v řádném termínu zašle vyplněnou žádost, je doporučen výběrovou komisí daného programu, projde osobním pohovorem a je vybrán řídícím výborem Research and Development Centre. Stipendijní žádosti i veškeré informace o Vodafone stipendiu lze získat na stránkách RDC www.rdc.cz

Projekty podpořené Vodafone stipendiem
Vodafone (dříve Oskar) poskytuje stipendium ve výši 1 miliónu Kč každoročně od roku 2002 a to jak jednotlivým studentům tak studentským týmům. Podpořené projekty se uplatňuji nejen oblasti telekomunikací (JAVA hry, software pro mobilní telefony, WAP aplikace…), ale také v komerční a veřejné sféře:
- Navigační systém pro nevidomé – první GSM/GPS systém pro nevidomé na světě, který umožňuje okamžitou lokalizaci nevidomého a jeho navigaci do cílové oblasti
- Vzducholoď – héliová vzducholoď řízená na bázi GSM technologie
- Meteorologické stanice – přenos meteorologických dat z terénních stanic pomocí technologie GPRS
- Automobilový lokalizátor – GPS lokalizace pohybu firemních vozů

"Vodafone stipendium umožní studentům plně se realizovat v rámci zajímavých projektů, protože v komerční sféře začínají absolventi pracovat většinou pouze na nepříliš zajímavých věcech. Pokud chtějí více zapojit svoji vlastní invenci, tak většinou narazí na problémy s financováním," říká Ota Herm, student Elektrotechnické fakulty ČVUT a jeden z podpořených studentů.

- - Tomáš Jirásko