Hlavní navigace

Nová generace zelených disků od WD

2. 10. 2008

Sdílet

Myslíte zeleně? Pak právě pro vás je určena nová generace zelených disků od Western Digital známých spíše pod označením GreenPower. Podle WD jsou výkonnější i zelenější zároveň.

Pokud vůbec neznáte celý "zelený" princip Western Digital, bude dobré si nejprve vysvětlit, o co jde. Zatímco klasické pevné disky pracují s konstantní rychlostí otáčení ploten a to obvykle 7200 ot./min, tak řada GreenPower umí otáčení ploten v klidu zpomalit na 5400 ot./min a na 7200 ot./min zrychluje až v případě potřeby vyššího výkonu. Díky tomu mají disky menší spotřebu než klasické pevné disky. Úspora je sice v řádech jednotek Wattů, takže vaše peněženka moc neušetří, ale znáte to. Kdyby to udělal milion dalších lidí, tak už se nějaká ta elektřina přeci jen ušetří. Navíc svůj význam má i nižší produkce tepla, což se hodí například u jen nárazově využívaných serverů, kde často právě s chlazením problémy bývají.

Vraťme se však zpět k nové generaci disků. Ty mají oproti té staré nové plotny s kapacitou 333 GB/plotna (oproti současným 250 GB/plotna). To má například u 1TB modelu za důsledek o jednu plotnu méně, a tím i další šetření energie a také vyšší výkon. Dle Western Digital je nová generace disků o 20 % úpornější a o 10 % výkonnější než stará.

Nové disky budou dostupné v kapacitách od 500 GB do 1 TB a budou stát maximálně 219 amerických dolarů (3700 korun) v případě 1TB modelu. Přesné datum uvedení na trh stanovené nebylo, ale výrobce bude jistě chtít stihnout předvánoční trh.

- - Tomáš Šulc

skoleni