Hlavní navigace

Nová generace grafik již za pár měsíců

8. 3. 2008

Sdílet

Na několika zahraničních serverech se objevily informace ohledně nové generace grafických karet AMD i nVidia. Podle těch se nové generace grafických karet obou společností objeví již v průběhu června.

cybersecurity22

Za zavřenými dveřmi a pod podmínkou podepsání NDA o tom na veletrhu CeBIT informovala sama nVidia. Jeden z novinářů však očividně tajemství neudržel a alespoň anonymně se musel svěřit. Podle něj nVidia tvrdila, že nový grafický čip s kódovým označením GT200 je již celý hotov a začaly práce na návrhu grafické karty, která jej ponese.

Pokud půjde vše podle plánu, měly by se dnem D stát letošní veletrh Computex, který se koná na Taiwanu v červnu. Ve stejné době by měl světlo světa spatřit také úplně nový čip R700 od AMD.

Pouze dodám, že oba čipy jsou úplně nové, od základu postavené, a v žádném případě nepůjde o pouhou evoluci již existujících čipů jako je ATI RV670 od AMD a G92 od nVidie. Po roce a půl bychom se tak konečně měli dočkat plnohodnotného nástupe stále kralujících (ve vysokých rozlišeních) GeForce 8800GTX/Ultra.

Ačkoliv to celé zní velmi zajímavě a pro většinu z vás jistě i lákavě, osobně vidím v tom celém jednu trhlinku. A to tu, že jsme nějaké 3-4 měsíce před vydáním a kromě kódového jména toho nic moc nevíme, což nebývá obvykle a touto dobou již bývají známé alespoň základní specifikace, jako je výrobní proces, počet tranzistorů, architektura atd. To samozřejmě nic nemusí znamenat, ale připadá mi, že je přinejmenším nepravděpodobné, že by si nVidia i AMD takto dobře dokázala skrýt informace.

Vše se myslím vyjasní během následujících několika týdnů a tuto novinku prosím berte tak, že není 100% jistota, že to tak opravdu bude.

- - Tomáš Šulc

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).