Hlavní navigace

Nová éra on-line prodeje hudby v Evropě?

30. 4. 2007

Sdílet

Mezinárodní federace fonografického průmyslu (IFPI) v pátek oznámila nový model licencování hudebních nahrávek. Distribuční společnosti si tak budou moci zakoupit jednu licenci pro celý balík nahrávek platnou ve všech evropských zemích v projektu.

skoleni

Nyní musí prodejci a zprostředkovatelé hudby, včetně internetových obchodů a mobilních operátorů, jednat zvlášť s mnoha zástupci hudebních společností či přímo s jednotlivými hudebními společnostmi. To je samozřejmě hrozivě komplikované, internetové obchody tak často nenabízejí ucelenou hudební nabídku, zvýšená administrativa se odráží ve vyšší ceně nahrávek.


Aby byla snaha IFPI úspěšná, musí získat podporu od co největšího množství licencujících agentur, zatím jejich počet odhaduje na 40.
Tato iniciativa je v souladu s doporučením Evropské komise, která vyzvala společnosti, aby zjednodušily distribuci autorských práv. Obecně je překonávání hranic v Evropě dlouhou a často náročnou činností, vždyť i Evropská unie jen pomalu prosazuje volný pohyb zboží a osob.

Poznámka redakce: Snaha IFPI je obdivuhodná – největší brzdič jakýchkoliv změn na poli autorského práva se najednou bije v prsa a volá pojďte něco změnit, vždyť je to špatně. No, povšimněte si ovšem toho, že IFPI hovoří pouze o změně distribučního modelu, nikoliv o změně vybírání poplatků, určování jejich výše a podobných veselostí. IFPI pouze reaguje na drastický úbytek zlaťáku přibývajících do její kapsy – vyžranému prasátku se totiž nechce na dietu. A jaksi zapomíná, že právě její snaha „chránit“ autory vedla právě k neutěšenému stavu na internetovém trhu – ono totiž mnohdy není snadnější autorské dílo ukrást, mnohdy to bývá jediná cesta jak se k dané nahrávce v určitých oblastech dostat. Co udělá průměrný teenager, který se dozví že pro jeho region ona nahrávka nebude, protože práva jsou moc drahá. Stáhne si ji nelegálně nebo o to požádá zběhlejšího kamaráda, protože se mu nechce nakupovat na zahraničním serveru již z toho důvodu, že mnohdy úplně nerozumí tomu, co tam píší o obchodních podmínkách.

- - Alexandr Radecký

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).