Hlavní navigace

Nová čipová sada nVidia

28. 3. 2007

Sdílet

Po vyloženě high-end modelu nVidia nForce 680i SLI přichází se zpožděním několika měsíců na trh jeho levnější varianta. Podporuje pouze operační paměti do frekvence 800 MHz a obslouží méně USB 2.0 a PCI Express x16 rozhraní

UI21


Jméno nové čipové sady určené pro procesory Intel je nForce 680i LT SLI a kromě několika drobností je jinak stejná s lépe vybaveným předchůdcem. To, co jí chybí, je podpora tak vysokých frekvencí FSB při přetaktování procesoru, podporuje pouze operační paměti do frekvence 800 MHz, na základních deskách nebude třetí PCI Express x16 slot a chybět bude i třetí pár USB 2.0 konektorů vyvedený na zadní straně základní desky.Parametry nového čipsetu, který jsou společné s plnohodnotným modelem 680i SLI - podpora všech procesorů společnosti Intel (Pentium 4, Pentium D, Celeron D, Core 2 Duo, Core 2 Quad a Core 2 Extreme včetně ještě neuvedených model s 1 333 MHz systémovou sběrnicí FSB), SLi režim 2x 16 PCI Express linek z celkového počtu 46 linek, k dispozici je možnost připojit až šest Serial ATA a dvě PATA zařízení, nechybí ano RAID 0,1 5 a 10, dvě Gbit/s síťové karty a podpora HD Audio.

Jak se výrobci základních desek postaví k tomuto čipsetu je jasné – postaví ho jako levnější variantu osekanou o další „fjůčůrky“, které bylo možné shlédnout na vybavenějším modelu. Například na deskách vybavených nForce 680i LT SLI čipsetem budou chybět Heat-Pipe trubice pasivně chladící obě části čipové sady, menší bude i výbava (již zmíněný menší počet USB konektorů vyvedených na MB - celkový počet 10ti kusů zůstane zachován pomocí možnosti rozšíření).

Záplavu nových motherboardů s novým čipsetem čekejte koncem dubna 2007, a protože je samotný čip levnější, předpokládaná cena takto vybavené základní desky by neměla o moc přesáhnout hranici 6 000 Kč včetně DPH.

Foto: nVidia

- - Petr Matuška