Hlavní navigace

Nouzový režim ve Windows 7 a 8: spuštění a využití - 1.díl

20. 2. 2015

Sdílet

 Autor: PCWorld.com
Každému uživateli se čas od času stane, že operační systém Windows nefunguje tak, jak má. Pro tyto situace je zde možnost spuštění Windows v tzv. nouzovém režimu. Víte, jak se do něj dostanete a kdy jej použít?

V tomto dvoudílném seriálu se budeme věnovat nouzovému režimu – omezenému prostředí operačního systému Windows, v němž jsou zavedeny pouze ty nejnutnější ovladače. Ukážeme si, jak se tento režim spouští ve Windows 7 i v nových WIndows 8 a jaké problémy se typicky dají v tomto režimu vyřešit.

Úvod

Po celá léta bylo zvykem, že se do nouzového režimu vstupuje pomocí kláves F8. To již ale u počítačů s operačním systémem Windows 8 neplatí.

Ostatně co si budeme povídat – ani u starších verzí Windows nebyl tento způsob vždy tím nejsnazším způsobem spuštění nouzového režimu.

Nouzový režim vás uvítá zobrazením v nízkém rozlišení, které navíc není nijak pohledné, navíc se jedná o funkčně omezené prostředí Windows používané pro diagnostiku a opravu tohoto operačního systému. V tomto prostředí byste asi nechtěli vytvářet prezentaci v Powerpointu, nicméně pokud se v operačním systému Windows vyskytnou nějaké problémy, vůbec není od věci tento režim spustit. pokud například se vám ve Windows nedaří odinstalovat program pomocí odinstalačního programu, pak je velmi pravděpodobné, že v nouzovém režimu proběhne odinstalování programu bez problémů.

Typickou věcí, kterou nouzový režim prostě neumí, je podpora připojení do počítačové sítě. Nicméně vzhledem k tomu, že přístup do počítačové sítě a do internetu je v současnosti při řešení problémů s operačním systémem velmi potřebný, takřka nutný – třeba online testování počítače na přítomnost malwaru či aktualizace ovladačů – nabízí operační systém Windows prostředí nouzového režimu i s podporou sítě.

Standardní způsob vstupu do nouzového režimu funguje je Windows Vista i ve Windows 7, v některých případech je možné tento způsob použít i u počítačů s operačním systémem Windows 8: Jak tedy na to? Spusťte počítač a jak již bylo uvedeno, opakovaně tiskněte klávesu F8. Jakmile se objeví obrazovka s rozšířenými možnostmi spuštění operačního systému, vyberte zde položku Nouzový režim nebo Nouzový režim se sítí.

Rozšířené možnosti spuštění Windows

MIF21

 

Pokračování