Hlavní navigace

Notebooky pro studenty

1. 9. 2007

Sdílet

S novým školním rokem se často spojuje otázka pořízení nových počítačů. Ty prostě student pro své studi...

S novým školním rokem se často spojuje otázka pořízení nových počítačů. Ty prostě student pro své studium dnes potřebuje. Díky rozvoji technologií to však již nebývá často desktop, co je pro studium nezbytné, ale stále více škol umožňuje či dokonce pro úspěšné absolvování vyžaduje notebook.
Proto jsme se tentokrát zaměřili na 11 notebooků s cenou do 25 000 Kč, za kterou můžete již očekávat dostatečně výkonný přístroj s rozumnou výbavou.
Do testu se nám sešla velice zajímavá jedenáctka notebooků. Některé s cenou těsně atakující hranici 25 000 Kč, jiné vysloveně low-endové. Převahu měly notebooky s procesory Intel, AMD jako svoji platformu zvolily pro tento test pouze tři značky – Acer, Asus a Dell. Jasnou převahu měla řešení se širokoúhlými leštěnými displeji.
Výsledky testů pro nás byly vcelku příjemným překvapením. Díky tvrdému konkurenčnímu boji se v testu neobjevil notebook, který by byl vysloveně výprodejovým kusem. Je pravda, že někdy se konfigurace pohybuje na hraně toho, co požadují současná Windows Vista, ale toto se dá obvykle vyřešit případným dokoupením paměťového modulu. Většina modelů je již vybavena Bluetoothem, v nabídce se objevují i v platformě Santa Rosa používané draftové n-standardy bezdrátových sítí. Velmi zřetelné jsou ovšem rozdíly ve výkonech na baterie a právě tento údaj pro vás bude rozhodující, pokud víte, že během dne nemáte mnoho možností, jak notebook připojit k elektrické síti. Nicméně přes jeden a půl hodiny výdrže na baterii v úsporném režimu se přehouply všechny testované modely
Králem low-endů je samozřejmě Hewlett-Packard P530, zajímavý je rovněž menší, ale výkonný MSI s Turionem 64 X2. Dell zaujme svoji dvouletou servisní nabídkou NBD (oprava ukončena následující pracovní den) v ceně, vysokou mobilitu nabídne i nejmenší notebook v testu – Umax. Naopak ten největší, Asus, upřednostní uživatelé, kteří notebook často nepřenášejí, ale zato sledují hodně filmy a masivně brouzdají po internetu. Každý notebook v testu si svého zájemce jistě najde a je potěšitelné, že je nabídka v této cenové kategorii natolik rozmanitá. Acer, Benq, Fujitsu Siemens, HAL3000 i VBI pak představují jistoty univerzálních, výkonnostně vyvážených notebooků. Z každého pólu této nabídky si vzalo něco Lenovo, které i s menšími rozměry přináší zajímavý výkon.

Co by nemělo chybět

Současné notebooky, pokud vezmeme za bernou minci 25 000 Kč, tedy strop dnešního testu, by neměly rozhodně vynechat žádnou z dnes běžně dostupných komponet, pokud jde o notebook standardní velikosti.
Za minimum považujte 1 GB operační paměti, DVD-RW vypalovačku, 80GB pevný disk a dvoujádrový procesor. Wi-Fi rozhraní je samozřejmostí a splňovat by již mělo i standard 802.11n Draft. Otázka grafického rozhraní je ovšem komplikovanější. I když se lze setkat s dedikovanými kartami, je čistě otázkou osobních potřeb, zda zvolit toto řešení, byť může znamenat navýšení ceny nebo při balancování z hlediska poměru výkon/cena za implemenrování například méně výkonného procesoru. V každém případě při současném stavu věcí nedosáhnete v koutku duše zamýšleného zvýšení výkonu o tolik, abyste se skutečně přiblížili hranici grafického výkonu, kterou již mohou nabídnout notebooky za 30+ tisíc Kč. S tím totiž ruku v ruce jde i vhodnost displeje a často i morálního zastarávání. Dedikovaná grafika vám v této třídě dá lehčí náskok, ale nezachrání vás před technologickou propastí a rozhodně neprodlouží dobu použitelnosti notebooku, jak by si představovala řada nakupujících.
Dalším kamenem úrazu jsou baterie. Nezapomínejte si zkontrolovat, jakou baterií je notebook vybaven. U údaje o výdrži může být malá hvězdička a pokud se podíváte blíže, zjistíte, že jde o výkon s vysokokapacitní baterií, která je za příplatek. Totéž u hmotnosti – část výrobců udává cenu se záslepkami (tedy bez mechaniky) a nezapočítává napájecí zdroj.

Windows Vista nebo XP?

V testu se nám sešly notebooky s operačním systémem i bez něj nebo s Linuxem, což vyjde na stejno. Nebudeme si nic nalhávat, instalace Linuxu je pro většinu uživatelů naprosto k ničemu. Ano, Linux má svá opodstatnění v určitých segmentech a pro určitou skupinu uživatelů, nicméně hlavním důvodem, proč se Linux na počítačích při prodeji objevuje, je fakt, že takto prodejci čelí Microsoftu, který již několikrát ukázal svoji vůli jít po konkurenci všelijak. Včetně památné kauzy Mironet, kterému však umožnil se jenom zviditelnit a ukázat svoji neschopnost. Je tradicí Američanů prohrávat, pokud se setkají s vychytralejším protivníkem, a Mironet byl pro Microsoft lokální Vietnamem.
Stačila by tehdy trochu lépe provedená provokace a po pidifirmě by něštěkl ani pes. Takto se z ní stal ukázkový příklad zlovůle redmondských chlapíků, kteří to v tomto případě nezvládli ani mediálně. Od této kauzy se však na počítače obvykle instaluje jakákoliv verze Linuxu, aby se obešlo pravidlo, že počítač se má prodávat se systémem a jehož káru tlačil vpřed Microsoft s nadějí, že tak něco změní. Nu, Češi dokáží obejít cokoliv, a tak místo očekávaného nárůstu prodejů instalací Windows vzrostl počet prodaných notebooků s Linuxem, který obvykle několik minut po rozbalení nahradila pirátská kopie Windows. Tím se trochu oklikou dostáváme k dalšímu problému dnešních dní.
Microsoft prostě nový operační systém Vista nezvládl. V první vlně ho označil za korporátní systém, když instalace byly prodávány výhradně podnikatelskám subjektům. To bylo na Vánoce minulého roku. Ovšem systém v korporátním segmentu „překvapivě“ chtěl málokdo. Takže Microsoft vymyslel masívní marketingovou a reklamní akci Wow, která představovala Vistu jako nejvhodnější sytém pro domácí multimediální hrátky.
Bohužel většina notebooků do testu dorazila právě s tímto operačním systémem, a tak nezbývalo testovat tak, jak jsou. Výsledky s XP by byly sice k dispozici rovněž, ovšem testovat konfiguraci, kterou v podstatě nemáte možnost získat, není zcela vypovídající. Pokud se totiž firem zeptáte, zda vám je dodají s XP, dočkáte se většinou odpovědi, že pro XP ovladače nejsou. Což je vcelku povedená lež. Naši kolegové z německé a švédské redakce dostali při svých testech podobné odpovědi a hádejte co? Obrátili se na své zdroje v centrálách společností a na ODM výrobce a potřebné ovladače byly najednou na světě. Je pravda, že část značek ovladače pro Windows XP na svých webových stránkách má, i když často důmyslně skryté. Pokud tedy narazíte na možnost výběru, zvolte s ohledem na stabilitu stále ještě raději XP než Visty - o těch uvažujte až po vydání Service Packu.

Acer TravelMate 5310

Univerzální, ovšem velmi průměrný model Cena: 22 231 Kč www.acer.cz
TravelMaty, podobně jako druhá řada Aceru Aspire, prošly s příchodem platformy Santa Rosa redesignem. Ten sice není až tolik radikální jako v případě „domácích“ Aspirů, ale přesto je výrazný. TM svým vzhledem nyní ještě více zvýraznily v nabídce Aceru svoji pozici korporátních a SOHO modelů. Přesto (nebo právě proto) jsou z našeho pohledu pro studenty vhodnější. Provedení v tmavších barvách totiž působí konzervativnějším, profesionálnějším dojmem. Acery jsou jednou ze značek, která má množství tzv. „prvokupujících“. Tedy uživatelů, kteří si kupují notebook poprvé. Acer si je toho u obou řad vědom, a tak jeho utility/rozhraní pro usnadnění nastavení a pro práci s notebookem jsou jedny z těch nejintuitivnějších na trhu. U tohoto modelu je rovněž patrné postupné zlepšovaní i v oblasti selekce displejů pro jednotlivé modely. TM5310 má LCD panel s leštěným povrchem, který nabízí pěkné kontrastní podání a výrazné nasycení barev, bez výrazné přítomnosti „elektrosmogu“ vznikajícího přesvícením displejů. Dobře zvládal i přehrávání DVD a videosekvencí ve vysokém rozlišení – tedy s minimem chyb, jichž se ovšem obecně vzato tyto displeje vzhledem ke své technologii nezbaví. Rozměrově patří TM mezi standardní, plně vybavené notebooky. Zvolená konfigurace umožňuje notebook použít jako univerzální model, ale stále mějte na paměti, že Celeron může být trochu dýchavičný.
Cena: 3
Výbava: 3
Mobilita: 2
Celkem: 3

Asus A7C

Multimediální řešení každým coulem Cena: 24 400 Kč www.asus.cz
Asus A7C na mobilnost rozhodně neaspiruje. Pokud byste ho chtěli během dne nosit z přednášky na přednášku, doporučujeme studium antropologie – alespoň bude názorně vidět, jak protažené ruce měl Homo Habilis. Tím jsme jasně vymezili působnost tohoto notebooku na víceméně jedno místo – pracovní stůl, pro každodenní nošení vhodný není. Tento „handicap“ však vyvažuje jeho velký displej s glare povrchem, který na notebook nabízí překvapivě dobrý obraz i při přehrávání tmavších scén filmu. Pro jeho roli náhrady desktopu hovoří i konfigurace – Turion od zelených společně s grafikou ATI nejsou žádní šetřílci baterie. Za to ovšem poskytují tomuto notebooku velice pěkný celkový výkon i pro hry – pokud hrajete on-line na nízké detaily (což je u stříleček pravidlo přežití), nemusíte rozhodně patřit mezi losery, končící každé kolo bradou vzhůru jako první. Klávesnice by na náš vkus mohla mít trochu vyšší zdvih, nebo alespoň větší odpor – ovšem řadě uživatelů toto řešení jistě bude vyhovovat. Výrazným plusem je jeho vybavení HDMI konektorem a přístup k ovládání přehrávače i při zavřeném displeji. Asus A7C svojí koncepcí spíše osloví středoškoláky, obecně jej lze využít pro domácí kancelář. Díky výkonu by mohl vyhovovat i studentům pracujícím často s výkresovou dokumentací nebo grafikou jako s podklady pro práci. Otázkou je, zda se skutečně v této konfiguraci objeví na trhu.
Cena: 1
Výbava: 4
Mobilita: 1
Celkem: 3

Benq A52

Levný notebook, ovšem svojí výbavou neupoutá Cena: 17 404 Kč www.benq.cz
Benq vstoupil na náš trh se svými notebooky teprve v tomto roce – což mu pozici mezi ostatními značkami značně ztěžuje. Nemá vybudované v tomto segmentu povědomí o samotné značce a mnoho zde nepomůže ani známost jeho displejů, které se vzhledem ke svému poměru výkon/cena těší oblibě především u hráčů a domácích uživatelů. Benq má navíc přes existenci daleko širšího portfolia v oficiální nabídce pouze dva modely své řady Joybook – A52 a A52E. Námi testovaná A52 není špatný notebook – slušný výkon, dobrý displej pohybující se ve srovnání s konkurencí v té lepší polovině, přiměřené vybavení. Celkově ho můžeme ohodnotit jako dobrý notebook pro domácí použití, schopný z hlediska technických vlastností, výkonu a dalších ukazatelů konkurovat ostatním značkám. Ano, má dobrou klávesnici, ano, nevypadá špatně, ano, nabídne přijatelné rozměry i hmotnost, ano, výkon je dobrý. Pouze výdrž na baterie těsně nad hodinu a půl je ovšem z hlediska mobility velmi problematická. Takže jediným dúvodem, proč tento model zvolit je, jedině cena, ale pokud se podíváme na přímou konkurenci, kterou jsou Amila, levnější TraveMaty, Aspiry, Inspirony, lokální značky a řada dalších modelů, musíte v den nákupu skutečně velice pečlivě ceny porovnat.
Cena: 5
Výbava: 1
Mobilita: 3
Celkem: 2

Dell Inspiron 1521

Jeden z kandidátů masového prodeje Cena: 23 681 Kč www.dell.cz
Dell nasadil poté, co se do řízení společnosti po svém „odpočinku“ vrátil Michael Dell, v inovaci svých výrobků rychlejší tempo a především začal ve svých návrzích používat více barevných schémat. Právě Inspirony řady 1520/1521 jsou toho důkazem – v nabídce se objevuje osm barevných schémat – kromě černého a bílého jde i o žluté nebo růžové. Jasné zaměření na koncového uživatele podtrhují i na boku vyvedená tlačítka pro ovládání přehrávače. Dell neopomenul ani multimediální funkce – tlačítka ovládání přehrávače jsou umístěna na čele, takže jej lze ovládat i při zavřeném notebooku. Staromilce jistě potěší (nás rozhodně), že Dell nemá displej s glare povrchem, ale zvolil tradiční řešení. Displej byl zvolen skutečně dobře, a tak si pomáhat „sklíčkem“ rozhodně nepotřebuje. Dellu se podařilo udržet pěkný kontrast i jas displeje, nicméně cenou za to jsou mírně horší pozorovací úhly než má konkurence a celkově tlumenější vyznění barev. Pokud však pracujete s notebookem déle – řekněme přes pět hodin, je matnější podání displeje pro oči velice příjemné. I tento model splnil naše očekávání, poskytl dostatečnou výbavu pro základní činnosti a nechybí ani Bluetooth. Při průměrným rozměrech a hmotnosti však vezměte v úvahu, jak často jej budete přenášet. Pokud na notebooku pracovně „visíte“, je pro vás záruka typu NBD (servisní zásah ukončený následující pracovní den) uklidnující..
Cena: 2
Výbava: 3
Mobilita: 2
Celkem: 3

Fujitsu Siemens Amilo Pi 2530

Výkonný, univerzální, občas přenosný Cena: 24 996 Kč www.fujitsu-siemens.cz
Fujitsu Siemens vyslalo do testu osvědčené Amilo Pi – tentokrát s číslem 2530. Z hlediska koncepce jde o notebook standardní velikosti, na jehož designu je zřetelné, že řada má již nějaký ten pátek za sebou. Oproti konkurenci tento model ve výbavě nijak neztrácí, jeho výkon je na danou konfiguraci lehce nad průměrem, nicméně boj o zákazníka v této kategorii je i tak trochu o vzhledu. Amilo ovšem se v tomto případě stále drží určité korporátnosti, což je škoda. Amila potřebují redesign jako sůl, jinak v konkurenci s novými Delly nebo Acery nemají z tohoto hlediska mnoho šancí. Na druhou stranu jde o plně vybavený notebook a z tohoto hlediska může řadě uživatelů nahradit jejich stolní počítač, zvláště když vezmeme v úvahu Radeon HD2300 se 128 MB dedikované paměti, který dává tomuto notebooku zajímavý výkon i v grafické části a dokáže si poradit i s méně náročnými akčními kousky nebo s hraním na nižší detaily. Pro multimediální hrátky (DVD/DivX) je notebook vybaven dostatečně, jeho displej s glare povrchem patří lehce k nadprůměru. Sice ne z hlediska úplného podání barev, ale jde o nepřesvícený displej se stabilním podáním obrazu. Integrované reproduktory odpovídají dané třídě – žádná koncertní síň, ale poslouchat se to dá. Za své peníze ostáváte odpovídající hodnotu notebooku, kterým mužete v klidu nahradit dosluhující domácí desktop.
Cena: 1
Výbava: 4
Mobilita: 2
Celkem: 3

HALbook 3000 Gold II

Barbone nabídne zajímavý poměr výkon/cena Cena: 24 871 Kč www.halnet.cz
S barbonem S96S, který nabízí 100Mega pod svojí značkou HAL, se můžete na našem trhu setkat velice často. Jde o poměrně oblíbené šasi Asusu, který je před nějakým časem sám používal pro svoje vlastní modely. Nejde totiž vůbec o špatné řešení. Notebook má na pozici grafického akcelerátoru Nvidii GeForce Go 8400, čímž se stále daří snadno „přetrumfnout“ většinu konkurentů v testech, které spoléhají na grafický výkon. Koncepce notebooku, i když jde stále o univerzální řešení, se také snaží vnést do skládačky jednotlivých dílů multimediálnějšího ducha a nespoléhat tedy čistě na „Intel only“ řešení.
Výkonově je na tom notebook samozřejmě velice dobře – Core 2 Duo T7100 (1,8 GHz, 4 MB L2 cache) si odvede své, již jenom jeho začlenění do sestavy znamená pro notebook z hlediska obecného výkonu plus. Nejbolavějším místem těchto barbone řešení bývá displej, který je z 80 % rovněž důvodem, proč notebooky nedoporučujeme. Obvykle mají firmy totiž u všech modelů možnost osadit notebooky trojicí různě kvalitních displejů, bohužel často bývá zvolen ten nejhorší. 100Mega se tomu naštěstí vyhnula a displej s leštěným povrchem si vede uspokojivě i při přehrávání filmů. A naštěstí jeho glare vrstva není z nejlesklejších. Otázkou zvyku je pak klávesnice s měkčím zdvihem kláves, která řadě uživatelů vyhovuje – my obecně preferujeme tužší provedení.
Cena: 1
Výbava: 4
Mobilita: 3
Celkem: 3

Hewlett-Packard 530

Základní notebook – psací stroj současnosti Cena: 15 893 Kč www.hp.cz
Pětková řada se HP velmi povedla a byla v době uvedení na trh pro řadu konkurentů nepříjemným překvapením. Jde totiž o model zasahující segment, ve kterém HP nedokázalo konkurovat už jenom tím, že prostě nemělo nic podobného. S touto řadou se však dokáže postavit nejenom Aceru, Asusu nebo Dellu, ale vyvíjí znatelný tlak i na výrazně levné barbone modely, HP 530 je jasnou odpovědí na volání zákazníků po notebooku se základními funkcemi. Ti se chtějí pouze nějak připojit, napsat e-mail, zpracovat dopisy a dokumenty a možná si při tom pustit trochu hudby. Pro tyto účely je HP 530 vybaven vším potřebným. Rozhodně nejde o nějakou skládačku „Frede, slep to nějak dohromady". Jde o jednoduchý, ale účelný design, o čemž svědčí precizně provedený touchpad i klávesnice s tužším zdvihem, Tento notebook nalezne svoje místo všude tam, kde se spokojíte s prováděním kancelářských aplikací. Samozřejmě na něm v pohodě přehrajete i film nebo hudbu. Při jeho hmotnosti lze uvažovat i o možnosti denního nošení do školy v batohu. Při ceně mezi 15–16 tisíci je tento notebook osazen i dobrým displejem – rozhodně patří v daném segmentu mezi nejlepší a nevykazuje ani vysokou úroveň přesvícení.
HP je milou ukázkou toho, že i při nižší ceně lze sestavit funkční notebook s dostatečným výkonem a nespoléhat přitom na dva roky staré modely.
Cena: 5
Výbava: 1
Mobilita: 3
Celkem: 4

Lenovo 3000 N100

Univerzální notebook pro každodenní práci Cena: 20 502 Kč www.lenovo.cz
Lenovo 3000 N100 je konzervativně řešený notebook, kde Lenovo stále sází na podvědomé spojení s ThinkPady, které N100 připomíná. Jde o klasické využití efektu býk/vůl (ač to vypadá podobně, není to), které uživateli říká, že jde o takový „domácí“ ThinkPad.
Na Lenovu nás zaujala především pěkně provedená klávesnice s přesným vedením zdvihu a dobrá čitelnost popisek při horším osvětlení. I zde je patrný vliv koncepce „velkých bratrů“. Jde o pro ThinkPady typické umístění kláves Fn vlevo na pozici, kde obvykle bývá Ctrl, což model 3000 samozřejmě převzal. Nad klávesnicí je několik funkčních tlačítek včetně Lenovo Care, které spouští sadu pro správu a nastavení notebooku (to ocení především prvouživatelé notebooků). Naopak nejhorší částí notebooku jsou reproduktory (nezaměňujte se sluchátkovým výstupem). Ty by mohly být řešeny jako jednorázové: přehrát zvuk „Vista startuje“ (na který jsou zřejmě dimenzovány) a pak je zahodit. Ruku v ruce s tím jde nepohodlně řešené ovládání hlasitosti. Naopak displej se vydařil a i při dlouhodobé práci z něj nebolí oči – navíc je k dispozici možnost vybrat si z leštěné nebo klasické varianty.
Lenovo je vyvážený a slušně řešený notebook se solidním zpracováním. Vzhledem k svým parametrům je vhodný i pro nošení s sebou, je sice větší něž subnotebook, ale z hlediska studujícího jde o univerzálnější řešení pro delší práci, hlavně vzhledem k většímu displeji.
Cena: 4
Výbava: 3
Mobilita: 3
Celkem: 4

MSI MegaBook 271X

Mobilní řešení s přebytkem výkonu Cena: 24 871 Kč www.bgslevi.cz

Megabook 271X představuje zajímavý počin ve třídě thin&light notebooků od Microstaru. MSI tentokrát nezvolil platformu Intel, ale pro dosažení co nejvyššího výkonu při udržení nízké ceny zvolil mobilní AMD Turion X2 s grafickým čipsetem ATi RS485M, což bývá i klasická kombinace pro notebooky standardních velikostí.
MSI se z předchozích let poučil a nové leštěné displeje, které nyní používá, se již zbavily svých dětských nemocí – především se podařilo odstranit extrémní odrazivost dříve používané glare vrstvy. Dvanáctipalcový displej použitý u 271X si nyní nezadá s konkurencí, i když má podobný problém: horší čitelnost při ostrém slunečním svitu, kdy se utápí kontrast. Ovšem většina z nás jistě na lavičce v parku nepracuje, takže tato chybička je více než vyvážena vysokým výkonem Turionu X2 a možností tento notebook skutečně denně nosit s sebou. Dobře řešená je i klávesnice, i když zde musíte počítat s její redukcí, pro menší notebooky obvyklou.
MSI 271X je jedním z notebooku v tomto testu, na nějž by měli svůj zrak zaměřit uživatelé, kteří budou notebook potřebovat hodně přenášet. Poskytne dostatečný výkon pro veškeré aplikace a lze jej použít i pro náhledovou nebo základní práci s grafickými dokumenty.
Cena: 1
Výbava: 4
Mobilita: 4
Celkem: 4

Umax VisionBook 7200WXN

Ultramobilní řešení za velmi přijatelnou cenu Cena: 21 408 Kč www.umax.cz
Umaxu se do stanovené výše ceny pro tento test podařilo „vecpat“ se subnotebookem. Na první pohled je zřetelná inspirace Applem. Umax u tohoto modelu zašel hodně daleko: černý displej a víko, bílá základna s klávesnicí… že by MacBook white a black v jednom? Nikoliv, to pouze pracuje podvědomí. A tím ovšem veškerá podobnost končí. Ale abychom nebyli k Umaxu tak krutí – jde samozřejmě o barbone z produkce Clevo a Umax přes všechny naše uštěpačné poznámky při selekci z katalogové nabídky volil velmi dobře. Umax je díky svým rozměrům a hmotnosti z hlediska mobility bezpochyby jasným vítězem testu. Na atraktivnosti mu jistě dodává i druhá (vysokokapacitní) baterie přiložená v balení, která slouží i jako stojánek. Tento notebook je ideální především pro ty, kdo hledají vysokou mobilitu za přijatelnou cenu, navíc se slušným výkonem produkovaným Pentiem T2080. Nejslabším článkem je grafická karta SiS Mirage 3 (SiS 351), která rozhodně přebytkem výkonu nedisponuje, ale s Vistou si poradí. Leštěný displej má vcelku průměrné podání, ale námi testovaný kus alespoň netrpěl přesvětlením.
Plnohodnotně vybavený a mobilní notebook, to je 7200WXN. Pokud na něm chcete pracovat delší dobu doma, není to bez externího monitoru a klávesnice zrovna pohodlné. Vzhledem k jeho určení je vhodný spíše pro vysokoškoláky než středoškoláky.
Cena: 3
Výbava: 3
Mobilita: 5
Celkem: 3

VBI - Compal FT00

Výkonné řešení v modifikovatelném šasi Cena: 24 514 Kč www.vbi.cz
Společnost Kvazar-Mikro, která je jedním z distributorů Intelu a zajišťuje rovněž servis a samozřejmě dodávky notebooků v rámci programu VBI (Verified by Intel), zaslala do testu společně s notebookynamiru.cz výkonný notebook, na kterém ukázala v rámci některých šasi tohoto programu i možnosti personalizace. Pomineme-li, že s dodaným bílým motivem vzbudíte posměch uživatelů Applu, notebook působí laciným dojmem (připomíná vzory tenisových triček Adidas z 80. let) a správný macho by se s tímto kouskem styděl ukázat, je možnost ovlivnit vzhled (jak, to je vám schopen sdělit prodejce) přínosem.
Po technické a výkonové stránce ovšem není co řešit. Do VBI Kvazar vmáčknul T7300, co více byste si mohli za ty peníze přát? Kupodivu balancování na hranici ceny 25 tisíc neodnesl displej. Nejde o žádný zázrak, ale čekali jsme vzhledem k ceně a ostatním parametrům horší: tento je sice průměrný, ale pro delší práci je více než vhodný. Při sledování tmavších sekvencí filmu ho ovšem musíte hodně zjasnit, abyste zaznamenali detaily.
Představené VBI je na danou cenu výkonnou sestavu, která své uživatele nebude nijak omezovat. Samozřejmě mezní hranicí jsou parametry integrované grafiky Nvidia GeForce 8400M, ale ty vás podrží i při hraní méně náročnějších her. Pokud potřebujete vysoký výpočetní výkon za přijatelnou cenu, je tento model určen pro vás.
Cena: 1
Výbava: 4
Mobilita: 3
Celkem: 3

Ergonomičtěji s Belkinem

Ne každému samozřejmě vyhovuje psaní s notebookem na klíně, rozházené kabely nebo ne úplně dobrá stabilita při práci v posteli, což se s notebookem samozřejmě přímo nabízí.
Proto společnost Belkin nabízí svoji produktovou řadu laptop@home, která vznikla na základě výsledků výzkumů v USA a pěti evropských zemích. Moderní ergonomické produkty pomáhají domácím uživatelům notebooků pracovat na všech jejich oblíbených místech, kde to doposud nebylo dostatečně pohodlné.

SleeveTop

Jedinečná konstrukce domácího přenosného pracoviště SleeveTop umožňuje pohodlné používání notebooku na pohovce, v posteli či na stole. Pouhým otevřením, bez vyjímání a příprav, je notebook ihned připraven k použití, přičemž jeho do detailů promyšlená konstrukce dobře chrání nohy uživatele před nadměrným, při práci produkovaným teplem. S praktickými držadly a uzávěrem na zip slouží toto pracoviště zároveň jako ideální bezpečné úložiště, které notebook chrání a udržuje v uklizeném stavu, pokud není zrovna používán.

CushTop

Domácí přenosná podložka z kvalitního polstrovaného materiálu je určena pro pohodlné používání notebooku v křesle, na gauči či v posteli. Vnitřní kapsa slouží pro praktické uložení napájecího zdroje a myši. Uživatel pak může pouhým překlopením přizpůsobit podložku CushTop velikosti svého notebooku. Je dodávána ve třech stylových barvách: stříbrné, oranžové a zelené.

PocketTop

PocketTop slouží jako domácí přenosné pracoviště a současně jako praktická schránka pro příslušenství notebooku. Oblý tvar poskytuje dostatek prostoru pro myš, napájecí zdroj a další příslušenství. Chytře navržený vrchní otvor slouží pro přístup k prostoru vnitřní kapsy a současně jako držadlo pro pohodlné přenášení. PocketTop je ideálním řešením pro práci s notebookem na domácím pracovním stole. Obsahuje vestavěnou chladící podložku dobře odvádějící notebookem produkované teplo a současně chránící prostor pod pracovištěm. Odolná konstrukce dobře chrání uložený notebook, přitom však nebrání pohodlnému přístupu k používaným portům. Pracoviště je dodáváno ve třech stylových barvách stříbrné, oranžové a zelené.
Domácí přenosné pracoviště SleeveTop bude v zelené, oranžové nebo stříbrné nabízeno za 1 199 Kč. Domácí přenosná podložka CushTop ve stejných barevných odstínech bude k dispozici za 999 Kč. Třetí model, tedy domácí přenosné pracoviště PocketTop, bude vyráběn opět v zelené, oranžové nebo stříbrné barvě a na pultech prodejen se objeví za 1 399 Kč. Všechny ceny jsou koncové, tedy uvedené včetně DPH.

Jak jsme testovali

S příchodem Windows Vista a počáteční nestabilitou osvědčeného a námi dlouhá léta používaného systémového benchmarku Bapco Sysmark jsme sáhli po podobně řešeném benchmarku vlastní produkce, kterým je Worldbench 6, koncipovaný ve stejném duchu. Systém je testován spouštěním rutin jednotlivých reálně používaných programů. Pro testovací rutiny používá Worldbench 6 Adobe Photoshop CS2, Autodesk 3ds max 8.0 SP-3, Firefox 2, Microsoft Office 2003 SP-1, Microsoft Windows Media Encoder 9.0, Nero 7 Ultra Edition, Roxio VideoWave Movie Creator 1.5 a WinZip Computing WinZip 10.0. Jde o podobnou skladbu programů, které používá Sysmark. Zůstáváme tak věrni systémovým benchmarkům (a nevylučujeme, že se později setkáte i s novým Sysmarkem), jež dokáží otestovat reálné chování počítače. Jde sice o časově náročnější testy než syntetické bechmarky jako Sandra, PCmark apod., ale stále věříme, že jsou důležitější pravdivější informace a reálné hodnocení než rychlost jejich pořízení a ušetření nákladů v honbě za lacinými testy. U Worldbenche na rozdíl od Sysmarku nedostáváme v jednotlivých rutinách přímo indexové číslo, ale jde o čas v sekundách, který notebook pro provedení požadované rutiny potřeboval. Čím menší číslo, tím lepší hodnota. Celkové hodnocení opět vychází z časových údajů – opět tedy platí, že čím menší hodnota je ve výsledku uvedena, tím je počítač rychlejší, či chcete-li výkonnější. Základní hodnota 100 je u tohoto testu kalibrována pro počítačovou sestavu s procesorem Intel 2,4 GHz Core 2 Duo E6600, 2 048 MB DDR2 RAM, nVidia GeForce 7900GS, 2x Western Digital Caviar WD3200KS (RAID 0), Microsoft Windows Vista Home Premium (32-bit).
Výdrž baterie je již několik let testována rutinou, která simuluje běžnou práci s kancelářským balíkem při nastaveném úsporném režimu. Jas displeje je nastaven co nejblíže hodnotě 60 cd/m2, což je mezní hodnota čitelnosti. Výsledek představuje extrémní výdrž, se všemi zapmutými šetřícími možnosti: vypnuté Wi-Fi, nenapajené USB porty apod. Průměrná výdrž v reálném nasazení tak může být až o 50 % nižší, obvykle se tato hodnota pohybuje okolo 75 % naměřené výdrže.
A na závěr poznámka k hodnocení. Hvězdičky „Celkem“ nejsou průměrem ostatních hodnocení, ale odrážejí se zde i další vlivy jako výdrž, provedení apod.

K notebooku batoh nebo tašku

V době testu notebooků jsme stále ještě měli v dlouhodobém testu několik brašen na notebooky, ale když jsme se podívali na kalendář, zjistili jsme, že minimálně jednu již zatěžujeme přes 6 měsíců. Právě na této brašně, s níž jsme vzhledem k její odolnosti a malému opotřebení mimořádně spokojeni – modelu McKlein Halsted – si připomeneme, na co by se mělo při nákupu brašen nebo batohů na notebooky pamatovat.
Samozřejmě první, co napadne každého, jsou „vycpávky“. Tedy jak je velký a kde je umístěn prostor, který má notebook chránit. Ten lez vyřešit samozřejmě dvojím způsobem – integrální dedikovanou přihrádkou nebo obalem na notebook, který lze vyjmout. Obojí má svá pro i proti. Samostatný obal umožňuje variabilnost vnitřního prostoru a chrání částečně notebook i mimo tašku. Bývá však obvykle z měkčího materiálu. Je ideální na přenášení, kde si poradí s běžnými strkanicemi v davu, ovšem pro přepravu v zavazadlovém prostoru, kde by měl být jediným ochranným prvkem, jej nelze doporučit. Proto je obvyklá jeho kombinace s vystužením zavazadla, ke kterému je dodáván. Jde o řešení, kdy je taška spíše brána jako univerzální a s nošením notebooku se nepočítá den co den. U batohů to ovšem bývá opačným znakem. Ty notebookové mají při porovnání s aktovkami daleko silnější a ty „profesionální“ i propracovanější systém ochrany než aktovky, a to vzhledem ke způsobu chování jejich uživatelů – příkladem budiž Deuter Giga Office.
McKLein Halsted jde cestou interního řešení ochrany: jeden ze dvou vnitřních oddílů je polstrovaný materiálem zachycujícím a tlumícím nárazy. Zde nemá většina takto řešených tašek se základní ochranou notebooků obvykle výraznější problém. Nebezpečí zde přichází obvykle pouze z toho, že aktovka nebo batoh jsou přecpány a vyvíjejí boční tlak, který je v případě notebooku směřovan na víko nebo dno notebooku. Spodní části notebooku však bývají dosti tuhé a podobný tlak by snesli i kdyby jim nepomáhala absorpční vrstva. Kritické je tak pouze víko s displejem. Proto si vždy zkontrolujte, jak silná je vyztužená vrstva a jak reaguje na tlak. To samozřejmě zjistíte jednoduše – zatlačte dlaněmi položenými na polstrování proti sobě. Stačí se zde řídit pocitem. Pokud se vám vrstva zdá příliš poddajná, tak taková bude. Kritickou částí je dno tašky nebo batohu. Zde se snadno zapomíná na její zodolnění. Ideální je, pokud je taška vybavena na dně další vložkou nebo alespoň zarážkami, které drží notebook tak, aby se nedotýkal přímo dna. S ohledem na možné vypadnutí tašky z ruky je přínosné, pokud má taška řešeny přihrádky jako „harmoniku“. Takto vzniklé oblouky jsou další deformační zónou. Obdobné je to i s batohy, zde by konstrukce zad měla být protažena přes dno.
Z hlediska dlouhodobého používání se při nákupu zaměřte ještě na prohlídku zipů a karabin pro uchycení ramenního popruhu. Velice dobře prohlédněte provedení švů a uchycení zámků.

VBI – Verified by Intel

Stále více se setkáváme s označením notebooků jako VBI. Jde o notebooky, které do prodeje pod svojí značkou dávají lokální firmy i nadnárodní řetězce. Mnohdy jsou zcela nesprávně označovány za notebooky přímo od Intelu, což je dáno historickou záležitostí z oblasdti serverů. Pokud to tedy nejsou notebooky Intelu, i s takovým tvrzením na nás prodejce vyrukoval – oč tedy vlastně jde?
Vysvětlení je skryto již v samotné zkratce VBI, která znamená Verified by Intel., tedy „Ověřeno Intelem“. Jde o program spolupráce na poli barbobe systémů mezi Intelem, ODM výrobci a dodavateli dalších notebookových komponent. Smyslem programu je nabídnout a zajistit co nejvyšší inteoperabilitu mezi jednotlivými produkty a rozšířit tak nabídku zákaznických BTO (build-to-order) notebooků, které jsou tedy podstaveny individuálně na základě specifikací samotného zákazníka. Intel tedy tyto notebooky nenavrhuje, ale ověřuje inteoperabilitu jednotlivých dílů. Notebooky a díly musí splnit základní parametry, které jsou známé jako Common Building Blocks (CBBs). Průběžně aktualizovaný seznam všech schválených komponent zařazených do tohoto programu naleznete na stránkách Intelu.
V současné době se můžete v nabídce setkat se šasi Asmobile (Asus), Compal, Quanta a MItac. Celkem je ke dni vzniku tohoto článku k dispozici 12 housingů. Z pevných disků v programu Verified by Intel objevíme modely značek Hitachi, Seagate a Fujitsu v kapacitách 60, 80, 100, 120 a 160 GB. .
Tabulka
Počítače Acer TravelMate 5310 -301g16 Asus 7C Benq Joybook A52 Dell Inspiron 1521 Fujitsu Siemens Amilo Pi 2530 HALbook 3000 Gold II Hewlett Packard 530 Lenovo 3000 N100 MSI 271X-266CZ Umax VisionBook 7200WXN VBI Compal FT00

Procesor Intel Celeron M520 AMD Turion 64 MK-38 Intel Core Duo T2250 AMD Turion 64 X2 TL-56 Intel Core 2 Duo T7100 Intel Core 2 Duo T7100 Intel Core Duo T2050 Intel Core Duo T2350 AMD Turion 64 X2 TL-50 Intel Pentium T2080 Intel Core 2 Duo T7300
Frekvence 1,6 GHz 2,2 GHz 1,73 GHz 1,8 Ghz 1,8 Ghz 1,8 Ghz 1,6 GHz 1,86 GHz 1,6 GHz 1,73 GHz 2 GHz
L2 Cache 1 MB 512 kB 2 MB 1 MB 2 MB 2 MB 2 MB 2 MB 1 MB 1 MB 4 MB
FSB nebo HyperTransport 533 MHz 800 MHz 533 MHz 800 MHz 800 MHz 800 MHz 533 MHz 533 MHz 800 Mhz 533 MHz 800 MHz
Operační paměť 1 024 MB 2 048 MB 1 024 MB 1 024 MB 1 024 MB 1 024 MB 512 MB 1 024 MB 1 024 MB 1 024 MB 1 024 MB
Čipová sada Intel 943GML Express AMD M690 ATI RC415MD AMD M690 Intel 965PM Intel 965PM Intel 945GM Intel 945GM ATI RS485M SiS M671 Intel 965PM
Pevný disk Hitachi HTS541616J9SA00 ST9160821AS Hitachi HTS541610J9SA00 WDC WD800BEVS-75RST WDC WD1600BEVS-07RST0 TOSHIBA MK1237GSX Hitachi HTS541680J9SA00 Hitachi HTS541612J9SA00 Fujitsu MHW2120BH Toshiba MK1237GSX TOSHIBA MK1237GSX
Kapacita/Rozhraní/Otáčky/min 160 GB/SATA/5 400 RPM 160 GB/SATA/5 400 RPM 100 GB/SATA/5 400 RPM 80 GB/SATA/5 400 RPM 160 GB/SATA/5 400 RPM 120 GB/SATA/5 400 RPM 80 GB/SATA/5 400 RPM 120 GB/SATA/5 400 RPM 120 GB/SATA/5 400 RPM 120 GB/SATA/5 400 RPM 120 GB/SATA/5 400 RPM
Typ optické mechaniky DVD Super-Multi DVD Super-Multi DVD Super-Multi DVD+/- RW Drive DVD Super-Multi DVD Super-Multi DVD Super-Multi DVD Super-Multi DVD Super-Multi DVD Super-Multi DVD Super-Multi
Optická mechanika HL-DT-ST DVDRAM GSA-T20N HL-DT-ST DVDRAM GSA-T20N Optiarc DVD RW AD-7530A TSSTcorp DVD+-RW TS-L632D HL-DT-ST DVDRAM GSA-T20N TSSTcorp CD/DVDW TS-L632D Slimtype DVD A DS8A1P HL-DT-ST DVDRAM GMA-4082N Optiarc DVD RW AD-7530A Optiarc DVD RW AD-7530A Slimtype DVDRW SSM-8515S
Displej 15,4" TFT WXGA 17.1“ Wide TFT LCD WXGA+ 15,4" TFT WXGA 15.4" TFT WXGA 15,4" TFT WXGA 15,4" TFT WXGA 15,4" TFT WXGA 15,4" TFT WXGA 12,1" TFT WXGA 12,1" TFT WXGA 14,1" TFT WXGA
Rozlišení displeje 1 280 × 800 1 440 × 900 1 280 × 800 1 280 × 800 1 280 × 800 1 280 × 800 1 280 × 800 1 280 × 800 1 280 × 800 1 280 × 800 1 280 × 800
Povrch displeje lesklý lesklý lesklý matný lesklý (BrilliantView) lesklý lesklý lesklý VibrantView lesklý lesklý lesklý
Grafická karta Intel GMA 950 ATI RS690M ATI RADEON XPRESS 200M ATI Radeon X1270 ATI Mobility Radeon HD 2300 NVIDIA GeForce 8600M GS Intel GMA 950 Intel GMA 950 ATI Radeon Xpress 1150M SiS 351 Mirage 3 NVIDIA GeForce 8400M GS
Grafická karta - paměť až 224 MB sdílená až 256 MB sdílená až 256 MB sdílená 64 MB + HyperMemory 128 MB + HyperMemory až 256 MB až 224 MB sdílená až 224 MB sdílená až 128 MB sdílená až 256 MB sdílená až 256 MB sdílená
Zvuková karta Realtek ALC268 Realtek ALC660 Realtek ALC262 SigmaTel STAC9205 Motorola Si3054 Motorola Si3054 Conexant Cx20549 Realtek ALC862 Realtek ALC883 Realtek ALC883 Realtek ALC268

Polohovací zařízení Touchpad Touchpad Touchpad Touchpad Touchpad Touchpad Touchpad Touchpad Touchpad Touchpad Touchpad
Modem (RJ-11) HDAUDIO Soft Data Fax Modem with SmartCP Motorola SM56 Speakerphone Modem Agere Systems HDA Modem Conexant HDA D330 MDC V.92 Modem Motorola SM56 Data Fax Modem Motorola SM56 Data Fax Modem HDAUDIO Soft Data Fax Modem with SmartCP Agere Systems HDA Modem Agere Systems HDA Modem v6081 Motorola SM56 Data Fax Modem Motorola SM56 Data Fax Modem
Síťová karta LAN (RJ-45) Broadcom NetLink BCM5787M PCI-E Gigabit Ethernet Realtek RTL8168/8111 Family PCI-E Gigabit Ethernet NIC Realtek RTL8139/810x Family Fast Ethernet NIC Broadcom 440x 10/100 Integrated Controller Realtek RTL8101 Family PCI-E Fast
Ethernet NIC Realtek RTL8169/8110 Family PCI Gigabit Ethernet NIC Intel PRO/100 VE Network Connection Realtek RTL8139/810x Family Fast Ethernet NIC Realtek RTL8168/8111 PCI-E Gigabit Ethernet NIC SiS191 Ethernet Controller 10/100 Broadcom NetLink Gigabit Ethernet
Síťová karta WLAN Broadcom BCM4311 802.11g 100/Atheros
AR5006EG (802.11g) Atheros AR5006EG Wireless Network Adapter Dell Wireless 1390 802.11b/g Intel PRO/Wireless 3945ABG
Network Connection Intel PRO/Wireless 3945ABG Network Connection Intel PRO/Wireless 3945ABG Network Connection Intel PRO/Wireless 3945ABG Network Connection 802.11g MiniPCI Wireless Network Adapter Realtek RTL8187 Wireless 802.11g Intel PRO/Wireless 4965AGN Network Connection
Bluetooth ? ? ? ? ? ? ? ? ? ? ?
IrDA (FIR nebo CIR) ? ? ? ? ? ? ? ? ? ? ?
USB 2.0/ 4 5 3 4 3 4 2 4 3 3 4
IEEE1394 (FireWire/iLink) ? ? ? ? ? ? ? ? ? ? ?
VGA ? ? ? ? ? ? ? ? ? ? ?
DVI-D ? ? ? ? ? ? ? ? ? ? ?
S-Video ? ? ? ? ? ? ? ? ? ?
HDMI ? ? ? ? ? ? ? ? ? ? ?
Audio line-in/line-out/SPDIF ?/?/? ?/?/? ?/?/? ?/?/? ?/?/? ?/?/? ?/?/ ? ?/?/ ? ?/?/ ? ?/?/ ? ?/?/ ?
ExpressCard ? ExpressCard 54 ? ExpressCard 54 ExpressCard 54 ExpressCard 54 ? ? ExpressCard 54 ExpressCard 54 ExpressCard 54
PC Card(PCMCIA) typ II ? typ II ? ? ? typ II typ II ? ? ?
Čtečka 5v1 (SD/MMC/MS/MSPRO/xD) 5v1 (SD/MMC/MS/MS PRO/xD) ? 8v1 (SD/MiniSD/MS/MSPRO/MSDuo/MSPRODuo/MMC/xD) 4v1 (SD/MS/MMC/MMCPRO) 8v1 (SD/MiniSD/MS/MSPRO/MSDuo/MSPRODuo/MMC/xD) ? 4v1 (SD/ MMC/ MS/ xD) 4v1 (SD/MMC/MS/MSPro) 4v1 (SD/MMC/MS/MSPro) 4v1 (SD/MMC/MS/MSPro)
Integrovaná kamera 1,3 Mpx 1,3 Mpx ? ? 1,3 Mpx 2 Mpx ? ? ? 1,3 Mpx 1,3 Mpx

Dodaný operační systém MS Windows Vista Home Basic MS Windows Vista Home Premium MS Windows Vista Home Basic MS Windows Vista Home Premium MS Windows Vista Home Premium ? MS Windows Vista Home Basic MS Windows Vista Home Premium ? ? ?
Rozměry 360 × 267 × 43 mm 405 × 314 × 38 mm 362 × 260 × 36 mm 358 × 269 × 44 mm 360 × 272 × 37 mm 362 × 268 × 29 mm 358 × 227 × 35 cm 360 × 267 × 39 mm 303 × 225 × 30 mm 299 × 219 × 35 mm 337 × 245 × 35 mm
Hmotnost 2,962 kg 4,010 kg 2,512 kg 2,928 kg 2,938 kg 3,016 kg 2,228 kg 2,756 kg 1,996 kg 1,928 kg 2,502 kg
Hmotnost s adaptérem 3,382 kg 4,738 kg 2,902 kg 3,296 kg 3,452 kg 3,572 kg 2,642 kg 3,102 kg 2,576 kg 2,344 kg 3,052 kg
Baterie 14,8 V – 4 800 mAh 14,8 V – 4 800 mAh 14,8 V – 2 000 mAh 11,1 V – 5 100 mAh 11,1 V – 4 400 mAh 11,1 V – 4 800 mAh 14,4 V – 2 200 mAh 10,8 V – 4 400 mAh 14,4 V – 4 400 mAh 14,8 V – 2 400 mAh 11,1 V – 4 800 mAh

Výdrž na baterii 3 hodiny 28 minut 2 hodiny 39 minut 1 hodina 37 minut 3 hodiny 12 minut 2 hodiny 36 minut 2 hodiny 42 minut 2 hodiny 45 minut 3 hodiny 36 minut 3 hodiny 25 minut 2 hodiny 14 minut 3 hodiny 6 minut
Worldbench 6.0 42 58 47 61 71 68 32 49 55 51 75

Záruka [měsíce] 24 24 24 24 NBD (Next Business Day) 24 24 24 24 24 24 24
Cena s DPH: [Kč] 22 231 Kč 23 400 Kč 17 404 Kč 23 681 Kč 24 996 Kč 24 928 Kč 15 893 Kč 20 502 Kč 24 871 Kč 21 408 Kč 24 514 Kč
Výrobce/Poskytl Acer Czech Republic s.r.o.
ASUS Czech s.r.o. Benq Dell Computer s.r.o.
Fujitsu Siemens Computers, s.r.o 100MEGA Distribution s.r.o. HEWLETT-PACKARD s.r.o. Lenovo Technology B.V. BGS Levi, a.s. UMAX Czech a.s. Kvazar-Micro s.r.o.
www stránka www.acer.cz www.asus.cz www.benq.cz www.dell.cz www.fujitsu-siemens.cz www.halnet.cz www.hp.cz www.lenovo.cz www.bgslevi.cz www.umax.cz www.vbi.cz; www.notebookynamiru.cz
Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).