Hlavní navigace

Noste si svůj operační systém všude s sebou!

5. 5. 2012

Sdílet

 Autor: © The Blowfish Inc - Fotolia.com
Svůj oblíbený operační systém můžete mít na USB disku a nosit jej s sebou prakticky kamkoliv. Přečtěte si, jaké jsou možnosti umístění operačního systému na disk USB!

Ideální možností, jak využít své starší nepoužívané vyměnitelné disky USB, je jejich použití pro vytvoření spouštěcího disku se oblíbeným operačním systémem. Nikdy nevíte, kdy budete muset přeinstalovat operační systém na svém počítači či opravit počítač příbuzným či svým kamarádům! Udělejte si čas a přečtěte si tento článek, v němž vám ukážeme, jak si vytvořit spustitelný vyměnitelný disk USB s vybraným operačním systémem a jak do něj integrovat sadu dalších nástrojů, třeba právě pro diagnostiku a opravu počítače.

Skalní příznivci operačního systému Windows dozajista ocení, že jim Microsoft velmi snadno umožňuje stažení operačního systému Windows 8 ve verzi Consumer Preview a následné umístění na vyměnitelný disk USB za účelem instalace do libovolného počítače. Chcete-li si vytvořit kopii současné verze Windows, abyste ji měli v záloze pro případ nenadálých okolností, pak si můžete stáhnout na vyměnitelný disk kopii Windows 7 a tu následně použít pro instalaci Windows 7 bez instalačního disku. Vtip je v tom, že si pro instalaci libovolné verze Windows z vyměnitelného disku USB stáhnete nástroj Windows 7 USB/DVD Download Tool, jenž vám umožní spustit instalaci Windows 7 či Windows 8 z vyměnitelného disku USB tak, jako byste ji spouštěli z instalačního disku Windows. Musíte si však předem opatřit soubor ISO obsahující obraz instalačního DVD Windows.

Pokud byste raději měli ve své kapse záložní Mac OS X Lion, i to je možné. Jednou z dobře utajovaných funkcí operačního systému Mac OS X Lion je to, že nyní je možné instalovat spustitelnou kopii tohoto operačního systému přímo na vyměnitelný disk USB, takže si takto můžete vytvořit na disku USB přenositelnou a plně funkční verzi tohoto operačního systému. Toto řešení však může být skoro nedocenitelné, i když doma vůbec na počítači operační systém Mac OS X nepoužíváte. Co když vás některý z vašich přátel požádá, abyste mu pomohli vyřešit problém s jeho počítačem, kde má nainstalovaný právě operační systém Mac OS? Jen při vytváření spustitelného vyměnitelného disku USB nezapomeňte použít disk s kapacitou alespoň 4 GB, protože operační systém Lion by se vám na disk USB s menší kapacitou prostě nevešel.

MIF21

Nakonec je třeba zmínit ještě Linux, protože i ten umožňuje vytvoření spouštěcího vyměnitelného disku USB. Nejnovější verzi Linuxu dokonce na disk USB, který si budete moci vzít všude s sebou, dostanete v pouhých třech jednoduchých krocích. Navíc pokud se uváží, že se Linux distribuuje pod licencí Open Source, dá se velmi snadno vámi vybraná distribuce upravovat tak, aby splnila přesně ta očekávání, která na ně kladete. Disk USB s Linuxem však oceníte i tehdy, když Linux nepoužíváte každý den. Typickým příkladem může být situace, kdy potřebujete spustit počítač, který má poškozený operační systém, nebo který je napaden malwarem (a nemůžete spoléhat na to, že počítač s operačním systémem Windows či Mac OS X bude fungovat správně).

Pokud máte několik vyměnitelných disků USB navíc, není špatné, pokud jeden z nich přeměníte na „centrum údržby“, které následně použijete pro diagnostiku či údržbu poškozeného či zcela nefunkčního počítače. Vezměte vyměnitelný disk USB se svým oblíbeným operačním systémem a několika nástroji pro údržbu, jako je kupříkladu Uninstaller Portable či Recuva Portable a budete moci mazat či přeinstalovat operační systémy, obnovovat smazané soubory, odinstalovávat nepotřebné aplikace, a to všechno pomocí jednoho disku USB, který se vám pohodlně vejde do kapsy.