Hlavní navigace

Norton 360 - Žlutý kruh se uzavírá

10. 6. 2007

Sdílet

Norton 360 je posledním balíkem společnosti Symantec, který můžeme s klidným svědomím označit jako totální bezpečnostní řešení pro domácí počítač. Obsahuje antivirus, firewall a ochranu před spywarem

Společnost Symantec se v posledních letech vyznačuje především tím, že vývojové úsilí vystřídala chuť skoupit cokoliv, co se může jen trošku hodit, a postupně to začleňovat do stávajících řešení a programových balíků. Pod magickým označením "Norton" se tak dosud ocitly nástroje, o nichž sám Peter Norton neměl ani zdání. Symantec nám jasně dává najevo, že z tohoto jména dostane vše, co v něm je. Prozatím posledním krokem na této cestě je balík s nezvyklým označením "360". Produkt by se dal také označit jako totální bezpečnostní řešení pro domácí počítač.


Pochopitelně začneme zmínkou o náplni, kterou se podařilo pod společným označením shromáždit. Pokud bychom chtěli být opravdu struční, řekneme, že nový produkt je spojením dosud známých bezpečnostních nástrojů, doplněný o nové funkce pro zálohování. Symantec se tím zřejmě snaží naplnit představu, že záloha dat je stejně přirozenou ochranou jako antivirus či personální firewall, a jakoby tak završit cestu k "totální bezpečnosti". Nicméně buďme konkrétnější: antivirus je jako základní pilíř znám asi nejlépe, k němu pak přistupují sourozenci pro ochranu před spywarem a podobnými škodlivostmi. Síťovou ochranu dále zajišťuje Brána firewall, na aplikační úrovni pak přistupuje kontrola privátních informací s cílem zamezit úniku do internetu či kontrola elektronické pošty. Dalšími částmi jsou pak zálohovací program a část nazvaná Vyladění počítače, zajišťující mazání nepotřebných souborů z mezipamětí nebo třeba defragmentaci disku. A v neposlední řadě nechybějí ani drobnosti jako kontrola aktualizací Windows či prověření síly hesel k účtům.

Ve srovnání s jinými produkty Symantecu, jež zahrnují zmíněné komponenty v různých kombinacích, je Norton 360 vybaven zcela odlišným grafickým uživatelským rozhraním. Na první pohled aplikace působí velmi uceleným dojmem a mozaika uvnitř ukrytých součástí je dobře skryta pod přehledné ovládací prostředí. "Palubní deska" nabízí logiku ovládání, ke které Symantec jistě spěl dlouho a klopotně: uživateli jsou zobrazovány stavové informace a v případě potřeby výstrahy různého charakteru, doprovázené přímými návody, jak potenciální slabiny odstranit - počínaje stažením aktualizací a konče provedením zálohy. Co se oproti jiným produktům výrazně zlepšilo, je skutečně dobré uspořádání ovládacích prvků v souvislosti s tím, co zřejmě bude chtít (či muset) v tom kterém místě uživatel udělat.

Na podobě programu je výrazně znát také další trend Symantecu: co možná nejvíce "zbytečností" před uživatelem ukrýt a ponechat k nastavení jen to, co je nezbytně nutné. Třeba firewall je možné nastavit poměrně podrobně, takže pokročilí uživatelé nepřijdou nijak zkrátka, na druhou stranu třeba činnost antiviru či antispywaru jsou dokonale skryty. Projevuje se to i tak, že v části Plánování prostě najdeme jen položku Plán bezpečnosti a vyladění počítače, tedy kromě zálohování. Běžný uživatel bude s programem nejpozději za půlhodinku hotov: co je potřeba, to nastaví, nic dalšího provádět nelze. Program prostě tiše běží (nám vcelku bez zádrhelů), stahuje si aktualizace a navenek podává o své činnosti zprávy prostřednictvím varování (a nabídkou příslušné akce). V případě zájmu jsou zde ještě podrobnější statistiky o průběžných aktivitách.

Symantec se zjevně opět přiblížil ideálu "bezobslužného bezpečnostního softwaru" a tento produkt již nepůsobí dojmem slepence jako jeho starší sourozenci. Pro uživatele, kteří se nehodlají v ničem "vrtat", je to naprosto vyhovující a dobře ovladatelné řešení.

K recenzi poskytla firma: Symantec, www.symantec.cz
Cena: 1 880 Kč (bez DPH)

- - Patrik Malina

MIF21