Hlavní navigace

Norská policie odmítla vyšetřovat P2P uživatele

22. 2. 2008

Sdílet

Norská policie odmítla spolupracovat s Espenem Třndelem, právníkem, který se zaměřuje na vyšetřování a žalování uživatelů P2P sítí. Policie to vysvětluje tím, že nemůže mařit své zdroje pátráním po obyčejných „sdílečích“.

skoleni

Hollywoodský právník Espen Třndel se snažil v rámci své práce přesvědčit norskou policii, že nelegální sdílení multimediálních souborů je kriminálním činem a ne jen případem pro civilní žalobu, jak se na to dosud dívá norská justice.

Policie mu odpověděla v tom smyslu, že jejich úkolem je stíhat skutečné zločince a ne dělat fackovacího panáka hudebnímu a filmovému průmyslu, který by místo nich honil obyčejné lidi.

Třndel napsal Ministerstvu spravedlnosti a požadoval setkání s tím, že bez pomoci policie má jen IP adresu, kterou nelze žalovat. Ministerstvo spravedlnosti jakékoli setkání vehementně odmítlo. Norský ministr spravedlnosti Trond Giske k tomu řekl, že vypátrat konkrétního uživatele P2P sítě je velmi náročný proces.

Toto chování norských představitelů je příznakem trendu v mnoha zemích, kdy státní orgány odmítají plýtvat omezenými zdroji policie a justice na desetitisíce drobných uživatelů internetu, kteří ve větší či menší míře kopírují obsah, který by možná při striktním výkladu některých právních předpisů ani neměli. Raději tento proces přenechávají na soukromé iniciativě vlastníků práv ke sdíleným multimediálním produktům, aby si tito řešili své problémy v civilních soudních přích.

- - Alexandr Radecký

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).