Hlavní navigace

Nokia N95

29. 8. 2007

Sdílet

S mobilním telefonem Nokia N95 dostal pojem „All in One“ opět trochu nový rozměr. V relativně malém těle telefonu dostanete funkce mobilu, přehrávače, PDA, datového centra a například i GPS.

Všeho moc škodí?
Bezesporu je pro každého výrobce výzvou vybavit mobilní telefon maximem funkcí. Ne vždy se podaří vše skloubit tak, aby byl výsledný produkt použitelný. Nokia se rvala tvrdě a je třeba předeslat, že se N95 podařilo sestavit dobře. Prohřešků je minimálně, ale přesto se nějaké objevily. Pro testování jsme byužili možnost vyzkoušet tento model s logem operátora T-Mobile, K jeho dobru lze připočíst, že „obrandování“ telefonu proběhlo nenásilně. Opravdovým důkazem je de facto jen odkaz na web’n’walk,

Nokia N95 nabízí skutečně slušný funkční potenciál s poměrně slušnými rozměry 99 × 53 × 21 mm a váhou 120 g. Velikost sice není zanedbatelná, ale ve srovnaní s jinými chytrými telefony velmi slušná. Celkově je provedení v kombinaci kovů a plastů velmi zdařilé. Zajímavostí je také fakt, že telefon je „slidový“ – tedy výsuvný, respektive N95 je výsuvná dvě směry. Primárná vysunutí odkryje alfanumerickou klávesnici, druhé pak funkční tlačítka přehrávače.

Základnám stavebním kamenem je operační systém Symbian 9.2 S60 3rd Edition doplněný o Feature Pack 1. Ten dodává telefonu v základu některé z aplikací a funkcí, které byste jinak museli zbytečně hledat na webu a doinstalovávat sami.

Provedení
Jako už jsem zmínil, telefon „slajduje“ dvěma směry. Dolů se vysune klávesnice a další vysunutí nabídne čtyři funkční (a podsvícená) tlačítka pro ovládání přehrávače (play/pauza, další, předchozí, stop). V tomto režimu se navíc přepne zobrazení do horizontálního módu, což je pro sledování filmů nebo i brouzdání po webu optimální. Na alfanumerická klávesnici se píše velmi dobře. Problém může jen nastat u některých lidí, které mohou tlačit boky těla telefonu.
Konstrukce telefonu je solidní. Záměrné hození na zem by asi rozdýchával hůře, ovšem v běžných situacích (např. shození o něj nemusíte mít strach. Jediná nevýhoda se objeví ve chvíli, kdy telefon strkáte do těsnější kapsy – například u jeansů.

Displej
Kvalitu displeje většinou hodnotím u notebooků. Nicméně ten u N95 patří skutečně k dobrým a podání barev je lepší jak u leckterého notebooku a černá je skutečně černá. Kdyby displej měl jemnější rastr (), nebylo by už asi co zlepšovat. Slovy faktů 2,6" TFT QVGA (240 x 320 pixelů, až 16 mil. barev) TFT displej s detektorem, který reguluje intenzitu podsvícení.

Fotoaparát
Jedním z velkých lákadel N95 je také foťáček, který nabízí 5Mpx snímací čip. O kvalitu fotek či videozáznam se kromě čipu stará také optika Carl Zeiss a objektiv Vario Tessar. Nechybí ani nutný autofokus, zoom je bohužel pouze digitální. Pochvalu zaslouží aktivní krytka, která chrání objektiv jak před prachem, tak i poničením. Pro focení za zhoršených světelných podmínek je k dispozici LED dioda. Škoda jen, že ji není možné využít pro natáčení videa či jako svítilny. Díky velikosti fotek trvá ukládání delší dobu. Základní paměť telefonu nabízí až 160 MB, další doplníte pomocí MicroSD slotu (oficiálně podporovány až 2GB karty). V balení žádnou nenajdete. Zde je patrné, že výrobce již nechtěl zvyšovat cenu. Pro fotky jsou k dispozici i efekty (negativ, sépie, negativ).


(snímky pořízené N95 - pro zvětšní klikněte, velikost 0,5-1 MB)

Celkově lze ohodnotit fotoaparát jako dobrý. Nicméně při zvětšení je patrné, že chybí zejména detaily. Nejvíce je tento efekt patrný u malých struktur (jako např. tráva). Na některé telefony Sony Ericcson taky 5 MPx kladivo ještě nestačí. Druhou stranou mince jsou videa. N95 je schopná pořídit videa v rozlišení 640 x 480 ve formátu MP4 (pro nižší kvalitu 3GP). V balení rovněž naleznete kabel, kterým můžete N95 připojit k televizi a záznamy přímo přehrávat.

Funkce
Vzhledem k ceně telefonu se zaměřímě na funkce určené manažerům a technoidům. Použitý operační systém nabízí velmi slušné nástroje pro organizaci času. Samozřejmosti je také telefonní seznam s možnosti uložení nejen čísel, ale i dalších vyčerpávajících informací.

Ve složce Kancelář na vás čeká aplikace poznámky, diktafon, Adobe PDF, čtečku čárových kódů, kalkulačka, převodník, ZIP, aplikace pro bezdrátovou klávesnici a hlavní QuickOffice. Díky této aplikaci můžete v telefonu prohlížet dokumenty (Word, Excel). Velmi nás potěšilo, že aplikace neměla sebemenší problém s českou diakritikou. Jediné s čím se nepopere jsou nejnovější Office, které ukládají dokumenty jako .docx a .xlsx.

Hudba
Bez větších obav by šla Nokia N95 označit za hudební telefon, ač tak není prezentována. Důvody? Dedikovaná tlačítka pro přehrávač, samotný poměrně povedený přehrávač a 3,5 mm jack pro běžná sluchátka, který zaslouží velkou pochvalu. Připočtěme k dobru také fakt, že můžete se zvuk výrazně ovlivnit (ekvalizér, úprava sterea atp). Pro nás vítanou novinku je také konečně přítomnost aktivní vizualizace – osciloskop a spektrum. Podporovány jsou soubory typu AAC, AAC+, eAAC+, WMA a můžete využít FM rádio.

Další zajímavostí jsou „3D tóny“, funkce která si doufejme najde svou cestu i do levnějších modelů. Umožňuje ji přítomnost stereo reproduktorů. Na většinu tónů je tak možné aplikovat speciální efekt 3D tónů. Určitě jste se setkali s něčím podobným na počítači. Díky různým filtrům je možné zvuku dodat „nádech“ např. ozvěny v různých případech. Přesně toto umí N95. Snadno tak vyzvánění dodáte ozvěnu lesu, trubky, nádraží, jeskyně či obýváku. Dále je možné u některých voleb využít dopplerovského efektu a ovlivnit také směr a způsob šíření zvuku (kruh, přelet, cik-cak, labyrint, náhodný). U některých tonů a v určité kombinaci lze dosáhnout skutečně zajímavých efektů. Nevíme, zda-li toto ocení manažer, ale hravý uživatel bezesporu. Celkově zaslouží pochvalu i zvukový výkon telefonu jak při vyzvánění, tak přehrávání hudby. Přeslechnout ho asi nelze.

V balení jsou přiložena sluchátka a adaptér s dálkovým ovládáním na přehrávání hudby a přijetí hovoru. K dálkovému adaptéru je možné připojit také jakákoli sluchátka s 3,5 mm jackem.

Data a bezdrát
Vyrážíte na cesty a potřebujete mít jistotu, že budete ve spojení se světem? Pokud bychom chtěli mluvit o podpoře sítí, tak N95 umí nejen GSM standard, ale zvládá i UMTS. Z pohledu frekvencí nabízí quadband resp. pentaband- EDGE/GSM 900/1800/1900 + WCDMA 2100 MHz. Zavoláte si tak snad ze všech myslitelných částí světa – tedy pokud jste v dosahu signálu.

Po stránce dat také N95 nezklame. V dnešní době je přítomnost GPRS/EDGE u vyšších modelů nutností, takže spíše zapůsobí možnost využít HSPDA s max. 3,6 Mb/s pro download. Co je však i toto spojení proti Wi-Fi jenž je Nokii také vlastní. Pochvalu zaslouží i to, že telefon nemá problém s přenosem paketových dat ani v případě, kdy telefonujete.

GPS
No, a když už budete na cestách, máte i poměrně jistotu, že nezabloudíte. Nokia N95 totiž obsahuje integrovaný GPS přijímač. Ten je integrovaný pod klávesnicí, takže v případě jeho využití je optimální telefon otevřít. Standardně telefon obsahuje aplikace pro práci s GPS, včetně programu Mapy. Ten již v základu nabízí slušnou „zásobu“ míst, nicméně pokud pro danou lokalitu není mapa k dispozici, není třeba ztrácet hlavu. Pokud to mobilu povolíte, telefon se může přes paketová data nebo např. Wi-Fi spojit s serverem a automaticky stáhne potřebné aktualizace. Aplikace samozřejmě podporuje navigaci, včetně hlasového navádění atp.

Jedinou a celkem podstatnou výhradu máme však k rychlosti nabíhání GPS. Pokud spustíte navigaci, často trvá až několik minut, než systém naběhne. Dokážeme si představit rychlejší inicializaci.

Výdrž
Pokud bychom se chtěli bavit o stinné stránce N95, bude to jistě výdrž na baterie (950 mAh). Pokud budete telefon skutečně aktivně používat včetně většiny funkcí, připravte se na každodenní nabíjení. S umírněným zacházením si dokážeme představit 2 dny. Velkou pochvalu (z hlediska mobility) si zaslouží přiložená mini nabíječka. Skládá se prakticky jen z kolíků do sítě.

Koupit?
Pokud hledáte skutečně vybavený mobilní telefon, Nokia N95 má určitě co nabídnout. Široká nabídka funkcí, datových technologií či hudební možnosti stojí určitě za pozornost. Za pořádnou výbavu je však třeba si pořádně zaplatit. Samozřejmě je třeba počítat nižší citlivostí GPS nebo minimální výdrží na baterky. Nicméně každý „velký“ a většinou i legendární mobil, má své problémy.