Hlavní navigace

Nokia E71: Nokia ve formátu BlackBerry

4. 10. 2008

Sdílet

Nokia E71 přichází ve formátu BlackBerry, disponuje plnohodnotnou klávesnicí, Wi-Fi, UMTS/HSDPA a také modulem GPS. My jsme tohoto nástupce modelu Nokia E61 podrobili testování. Jedno vám ale můžeme prozradit již nyní: nová Nokia E71 je štíhlejší a oproti Nokii E61 lépe padne do ruky.

Řada mobilních telefonů Nokia nesoucí ve svém názvu písmenko E je primárně určena pro firemní klientelu. Je to poznat už podle vysoce kvalitních materiálů použitých při výrobě tohoto mobilního telefonu, přítomnosti baterie s velkou výdrží a předinstalovaných manažerských funkcí jako je Mail for Exchange nebo integrovaný klient SIP. Loni Nokia do řady E integrovala prakticky každý model, letos je na řadě postupný přechod smartphonů k zařízením další generace. To je případ i našeho nového smartphonu E71, který je přímým nástupcem mobilního smartphonu E61, jednoho z prvních mobilních telefonů Nokia s plnohodnotnou klávesnicí ve formátu BlackBerry.


Oproti předchozímu modelu se E71vylepšil i z hlediska podpory nejnovějších technologií. Pro připojení k internetu nabízí E71 podporu technologie HSDPA, která zajistí přenos dat rychlostí až 3,6 Mbit/s. Bohužel nepodporuje rychlejší Upload HSUPA. Novinkou je i podpora GPS, která umožňuje použít i Assisted GPS. Pro navigaci Nokia nabízí vlastní službu Maps 2.0 s licencí na tři měsíce. Každý, kdo bude chtít po uplynutí zmíněných tří měsíců používat navigaci dále, musí za její využívání platit, nicméně vlastní služba pro poskytování map je k dispozici zdarma.

Na zadní straně přístroje se nachází fotoaparát, který dokáže pořizovat obrázky snímačem o velikosti 3,2 megapixelů. Při špatných světelných podmínkách pomůže při osvětlení LED dioda. Ten, kdo zvlášť stojí o videotelefonii, najde na přední straně přístroje sekundární kameru.E71 v praxi
Smartphone E71 dobře padne do ruky, použití kovu vyvolává zdání elegance. Pro ovládání se používá standardní čtyřsměrný stříbrný čtverec s potvrzovacím středem. Na rozdíl od předchozího modelu můžete zapomenout na experimenty v podobě malého joysticku. Podobné je to s možností připojení nejrůznějších zdířek. Nokia nahradila vlastní PopPort z E61 zdířkou Micro USB, pro sluchátka je určena zásuvka 2,5 mm. Zařízení se bohužel nedá připojit přes port USB – podle údajů firmy Nokia operační systém Symbian Series 60 tuto možnost nepodporuje.

Ovládání je postaveno tak, aby bylo co nejjednodušší – každý, kdo Nokii E71 někdy dostal do ruky, to zajisté rád potvrdí. Na velkém displeji o rozlišení 320 x 240 pixelů se zobrazují všechny možné informace a údaje. Za zmínku stojí i klávesnice QWERTZ. I když je E71 značně štíhlejší než E61, v žádném případě to není na újmu klávesnici, na níž jsou klávesy uspořádány zcela standardně. Každá klávesa má vyvýšený bod, do něhož je velmi snadné se trefit, a to i u člověka s většími prsty. Jak je u tohoto provedení zvykem, má každá klávesa tři funkce, například slouží zároveň pro zapsání malého písmena, velkého písmena a číslice.

Velmi praktická je i integrovaná možnost změny režimu. Uživatel může i v úsporném režimu volit ze dvou profilů – například mezi profilem pro použití v zaměstnání a profilem pro použití doma. V každém režimu je pak možné nastavit vlastní zobrazování údajů pro úsporný režim – například kalendář s termíny a e-maily z firemního účtu elektronické pošty se zobrazí pouze v režimu určeném pro použití v zaměstnání, v režimu pro domácí použití se naproti tomu zobrazí přehrávač hudby či videa. Konfigurace je poměrně jednoduchá, nicméně i přesto lze provádět i velmi komplikované konfigurace zařízení.

Menším nedostatkem je paměť smartphonu. Uživatel totiž má k dispozici pouhých 110 MB. Kapacita paměti se sice dá rozšířit pomocí paměťové karty MicroSD, jejíž obsah v případě potřeby dokáže zařízení i šifrovat, nicméně i přesto bychom uvítali daleko větší interní paměť smartphonu.

Použití v kanceláři: e-mail, práce s kontakty a dokumenty, ale bez BlackBerry Connect
Pro práci s dokumenty najdete v Nokii E71 program Quickoffice ve verzi 4.1.3.50. V něm si můžete dokumenty nejen prohlížet, ale i upravovat. Program podporuje formáty DOC, XLS a PPT. Pokud potřebujete pracovat s dokumenty ve formátu Office 2007, musíte si pořídit placený program Quickoffice Premier 5.0. Co se týče možnosti úprav dokumentů, pak pokud jde jen o drobné úpravy, není to problém – psaní delších textů však příliš pohodlné není. Pro prohlížení dokumentů ve formátu PDF je k dispozici program Adobe Reader LE.

Správa kontaktů je na standardní úrovni. Nové položky můžete do kontaktů přidávat buď přímo do E71, nebo přes aplikaci Nokia PC Suite. Máte-li nainstalován Mail for Exchange, pak E71 stahuje všechna data z Exchange – viz dále. Nokia nabízí ještě jeden velmi šikovný program – Multiscanner. Tento program fotografuje vizitky a pořízený snímek pak zpracovává programem pro rozpoznávání znaků (program OCR). Ze získaných informací pak lze například vytvořit nový kontakt. Je zde ale jedna potíž: pokud zařízení nastavíte do původního stavu, aplikace zmizí a nelze ji nijak doinstalovat znovu. To je velká škoda, protože právě díky tomuto programu má integrovaný fotoaparát skutečně nějaký smysl.
Pokud se budeme bavit o e-mailu, pak tady je situace o něco horší než u E61. Standardně je podporována poštovní schránka protokolu POP3 a IMAP, díky doinstalovanému programu Mail for Exchange můžete pracovat i s účty Exchange. Pro všechny uživatele BlackBerry máme ale jednu špatnou zprávu: u zařízení E66 a E71 a pro všechny následující již nebudou k dispozici žádné klienty BlackBerry Connect Clients. Podle prohlášení firmy Nokia je vývoj příliš nákladný, a proto jej firma zastavila. Uživatelé by ale mohli přistupovat k Intellisync nebo Mail for Exchange.

Workshop: Mail for Exchange

Každý, kdo přijímá firemní e-maily přes server Exchange, se k němu může se svojí Nokií E71 přímo připojit. Nokia k tomuto účelu nabízí program Mail for Exchange, který je v zařízeních řady E a N k dispozici zdarma. Po instalaci souboru SIS můžete spustit vlastní nastavování programu. Zde je nutno zadat přístupové údaje k serveru Exchange a také určit, kdo má přednost, pokud se vyskytne nějaký konflikt. Jakmile se smartphone připojí k serveru Exchange, doporučujeme navíc provést synchronizaci kontaktů – v opačném případě se mohou začít vyskytovat chyby.

Nokia obsahuje ještě jednu drobnou překážku. V závislosti na konfiguraci serveru Exchange může tento server vyžadovat zadání speciálního kódu zařízení, a to jako další ochranu dat. Obvykle se tento kód zadává při prvotní konfiguraci smartphonu, ale nikoliv při přístupu k Mail for Exchange. Pro jednorázové odblokování používá Nokia kód 12345. Poté musí uživatel zadat nové heslo, obsahující minimálně čtyři znaky, a to písmena i čísla.

Po instalaci se pak program v poměrně krátkých intervalech připojuje k serveru Exchange a kontroluje, zda není v poštovní schránce nějaká nová zpráva. Pokud ano, pak ji okamžitě stáhne. Interval kontroly schránky se dá nastavit. Praktická je i funkce Peak. Pomocí ní si může uživatel nastavit časový interval, kdy pracuje a chce být informován o nových zprávách co nejrychleji. V tomto časovém intervalu se provádí kontrola e-mailové schránky třeba každou minutu, zatímco třeba o víkendu nebo ve všední den večer se kontrola e-mailové schránky bude provádět pouze jednou za půl hodiny nebo třeba vůbec.

Multimédia a internet
Multimédia v nové Nokii E71pronikají i do oblasti firemní. U E71 se však omezují pouze na obvyklý standard. Zdánlivě nepostradatelným je přehrávač hudby, který podporuje formáty MP3, WMA, AAC, AAC+ a eAAC+. Smartphone dokáže přehrát i videa, a to ve formátech MPEG-4, 3GPP, CodecsH.263 a MPEG-4 VSP. Koneckonců není se co divit, že jsou multimediální funkce na takové úrovni, protože Nokia v této oblasti dala na expertízu, kterou si dala zpracovat ze své řady N, jež byla orientována na běžné uživatele.
Pro surfování na internetu Nokia nabízí svůj vlastní prohlížeč, který se hodí pro krátké výlety na internet. Prohlížeč zobrazuje navštívené stránky v režimu přes celou obrazovku, obsahem stránky můžete rolovat pomocí ovladače na smartphonu. Výhodou prohlížeče je i to, že dokáže přehrávat i jednoduché animace ve formátu Flash, protože Nokia má na přístroji pro tento formát předem nainstalovaný i vlastní přehrávač. Jako alternativu k tomuto prohlížeči doporučujeme program Opera Mini. Na Nokii E71 najdete ještě několik dalších multimediálních aplikací, například rádio, klienta Podcast nebo snímač čárového kódu. Další aplikace se dají stahovat přes správce programů, nicméně ve srovnání s repozitářem typu Apple AppStore je výběr aplikací přece jen dosti omezený.Výdrž baterií a doba jejich nabíjení
Nokia E71 i přes velmi pestrou paletu různých funkcí velmi dobře využívá baterii. V našem testu baterie v Nokii E71 vydržela celých 676 minut, tedy více než 11 hodin. Při tomto testu jsme se snažili baterii zatěžovat co nejvíce, displej byl nastaven na maximální intenzitu jasu, dále byl zapnut Mail for Exchange a zařízení bylo v režimu Peak. Navíc zařízení muselo neustále vytvářet novou stránku kalendáře, a to tak dlouho, dokud se baterie docela nevybila.

Nokia má v současnost vyvinutou i velmi dobrou úspornou strategii pro používání bezdrátových sítí WLAN. Po zadání přístupového bodu se E71 připojuje jen na tak dlouho, dokud se nepřenesou všechna potřebná data. Tím smartphone dosahuje solidní výdrže baterie i při běžném používání.Shrnutí
Smartphone Nokia E71 je velmi povedeným nástupcem modelu E61, který splňuje přesně ten účel, pro nějž byl určen, tedy manažerský smartphone. Vzhled je rovněž velmi povedený a svým způsobem nadstandardní, ovládání je jednoduché, smartphone reaguje svižně a výdrž baterií je rovněž velmi slušná. Celkový dojem kazí chybějící podpora BlackBerry Connect.

Komu však výše uvedený nedostatek nevadí, získá zařízením E71 povedený mobil, který dobře vypadá a bohatě vystačí pro běžnou práci manažera. Dobře integrované jsou i multimediální funkce jako fotoaparát nebo přehrávač MP3. Nám osobně se velmi líbila možnost skenování vizitek, která ušetří spoustu nezáživného zapisování.

Řada s označením Nokia E využívá poměrně velkého rozšíření Symbianu. Tento operační systém se těší aktivní podpoře vývojářů, která nabízí téměř všechny možné druhy aplikací. Stručně řečeno: pokud hledáte nejnovější a moderně vypadající manažerský smartphone, pak byste rozhodně měli při výběru vzít v úvahu i Nokii E71.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).