Hlavní navigace

NHL 11

26. 9. 2010

Sdílet

NHL 11 je zase o něco dál než předchozí dva ročníky tohoto hokejového simulátoru od EA. Suma sumárum, fanoušci série či jen příležitostní hráči si musí lebedit – NHL 11 je luxusní hrou. Na druhou stranu nenabízí zase tolik zlepšení, jak jsme byli z dřívějška zvyklí.

Ani titul Mistrů světa z letošního světového šampionátu z Německa nezabránil úbytku českých hráčů v NHL. V letošním roce se na vstupních kempech NHL objevilo „jen“ 54 hráčů, přitom před dvěma lety to bylo osmašedesát, loni jednašedesát. Co stojí za tímto úpadkem? Vliv na to má především odchod českých hráčů do KHL (Červenka, Jágr, Marek, Rolinek a další top hráči), stejně jako slábnoucí přísun mladých českých nadějí. I tak ale na soupiskách nalezneme pořád zajímavá jména, jako jsou Hemský, Havlát, Eliáš, či mladé naděje jako Voráček, Krejčí nebo Pavelec.

nhl 11

Série EA SPORTS NHL, která za poslední tři roky posbírala 22 různých ocenění za sportovní hru roku, oslavila s vydáním NHL 11 již 20. výročí své existence. Všechny recenze na poslední ročníky chrlily samou slávu a opěvovaly neuvěřitelně realistický fyzikální engine. Ale v sérii se objevily i nedostatky, po kterých mnozí odborníci volali už několik let.

I slepá veverka někdy najde oříšek

nhl 11Jedním z těchto nedostatků bylo zlomení hokejky. Po x letech konečně tvůrcům došlo, že tento prvek prostě do hry patří a je jednou z „hlavních“ novinek NHL 11. Hokejky se vám pak jednoduše zlomí při nepovedených střelách golfem, sekáním, zaháknutím, či případným opotřebením, jako kosti bitkařů, kteří měli tu čest se potkat s Davidem Kočím v tváří tvář. Když se vám zlomí hokejka, máte několik možností, jak s danou situací naložit: buď si zajedete na střídačku pro novou, nebo můžete hrát bez ní a pak lze puk přikopávat bruslí či posouvat rukou. Další možností je to, že si můžete hůl půjčit od spoluhráče. To se zejména hodí v situacích, když jste ve svém obraném pásmu pod tlakem a váš obránce zlomí hůl, může si jí vypůjčit od útočníka. Zajímavým zpestřením jsou i zlomené hole, které se válejí na ledě do doby, než je přerušení. Vznikají pak z toho komické situace, jako například, když chcete vyslat spoluhráče do brejku, ale puk na poslední chvíli změní směr, protože zavadil o pletoucí se hokejku.

Známou novinkou je i to, že EA uzavřelo na čtyři roky smlouvu s Kanadskou hokejovou ligou, tedy CHL (pozor, neplést si v českém menu, kde je překlad CHL na KHL, ruská hokejová liga zde opět není). Tato liga je vcelku odlišná od všech ostatních. Hrají v ní hráči ve věku 16 - 20 let z celého světa, kteří jsou považováni za velké naděje do budoucna, a ti nejlepší z nich pak putují do NHL. CHL  obsahuje všech 60 týmů, které hrají tuto soutěž (51 kanadských a 9 amerických), nechybí zde ani autentické dresy Reebok, k dispozici je i nový herní mód Mastercard Memorial Cup a samozřejmě se nezapomnělo na kompletní licenci log pro WHL, OHL a QMJHL. CHL si můžete zahrát v klasických módech Be a Pro, Be a GM, Playoff, Tournament i Season mode.  Nám se nejvíce zamlouvá  mód Be a Pro, kde můžete začít jako šestnáctiletý nováček v CHL a postupem času se propracovat až na hvězdu první třídy v NHL.

nhl 11

Zapomenout nesmíme ani na nový systém buly. Poslední tři ročníky nabízely absolutně dementní systém při vhazování. Dalo se zahrát pouze tak, že jste zvolili směr a poslali tam přihrávku. S letošním ročníkem je však naštěstí všechno jinak! Variant k zahrání buly je hned několik – můžete protihráče přidržet, zahákovat, otočit čepel z bekhendu na forhend nebo obráceně, vypálit přímo z buly, či klasicky přihrát za sebe nebo do stran.

EA už dlouho deklarovalo, že s NHL 11 přijde úplně nový systém zakládání hokejových akcí. Máme tím na mysli nový způsob přihrávání a samotné fyziky puku a hráčů. Oproti předchozím dílům teď záleží, jak dlouho podržíte tlačítko pro přihrávku a na základě toho vypočítá sílu, kterou vyšlete kotouč ke spoluhráči. Můžete tak zakládat oku lahodící akce, kdy vyšlete svého spoluhráče krásnou kolmicí za obranu do brejku, nebo jen lehce narazit puk pro najíždějícího hráče, aby mohl z co nejlepší pozice střílet „golfákem“ z první. Dalším fyzikálním zlepšením jsou i nově přepracované hity, neboli střety hráčů. Bodyčeky a tlačenice u mantinelu vypadají opravdu reálně – to vše díky novému systému, který vypočítává rychlost a úhel střetu a váhu hráčů.

Když mám hlad, utrhnu si menší kousek

nhl 11Jak jsme již zmínili na začátku, NHL 11 je rozhodně nejlepším hokejovým simulátorem všech dob. Na druhou stranu, oproti předchozím dvěma ročníkům to není nikterak velký krok kupředu. Změn není zase tolik, abychom každý rok utráceli těžce vydělané prašule jen za pár novinek. Grafická stránka hry je prakticky úplně stejná, dvojice komentátoru už je mírně řečeno vyčpělá a největším zklamáním je pro nás soundtrack, který nám přijde oproti předchozím dílům nevýrazný a k hokeji se příliš nehodí.

NHL 11 ale jinak jistě nezklamalo, ba naopak. Jen by se možná hodila trochu nižší cena, protože i když jsou zmíněné změny perfektní, je jich jako šafránu, a tak přibližná cena 1399 Kč není adekvátní. A ruku na srdce, snad každý doufal, že když EA investovalo do nového enginu pro FIFU na PC, stane se tak i u NHL – bohužel ne, tak snad příště.


PLUSY: nový systém buly, zlomení hokejky, efektivnější systém přihrávání, hity

skoleni

MÍNUSY: soundtrack, absence KHL, oproti NHL 10 zase není tolik změn

HODNOCENÍ: 85%