Hlavní navigace

NHL 08

1. 12. 2008

Sdílet

Jako pamětníkům NHL Hockey – a navíc na stránkách PC WORLDu – se nám to těžko říká, avšak v souvi...Jako pamětníkům NHL Hockey – a navíc na stránkách PC WORLDu – se nám to těžko říká, avšak v souvislosti s 15. ročníkem hokejové simulace EA nemůžeme jinak. Chcete-li si NHL 08 skutečně užít, to nejhorší, co můžete udělat, je zkusit hrát ji na počítači s klávesnicí.


Hokej vznikající v dílně vancouverských vývojářů sice vychází několik ročníků jako multiplatformní hra, PC však EA evidentně již příliš nezajímá, neboť série NHL se v USA podle slov zástupce firmy hraje už jen na konzolách. A to hlavně kvůli novým finesám v ovládání a dalším možnostem, které bychom ve hře určené pro PC hledali marně (kupříkladu možnost přepínat hru do brankářského režimu).
Loňská hra NHL 07 mohla být z hlediska zdejších fanoušků série přelomová, neboť prvně umožňovala zahrát si tuzemskou extraligu a navíc byla doplněna českým komentářem dvojice Robert Záruba-Petr Vichnar. Zároveň však šlo o nejhůře hodnocenou hru v celé sérii, neboť z hlediska gameplaye, grafiky, zvuků i všeho ostatního nepřinášela proti NHL 06 prakticky žádnou změnu a nevyvarovala se řady chyb. Z tohoto pohledu je tedy třeba vnímat letošní ročník hry na PC jako verzi, která se soustředí spíše než na rozvíjení předchozího herního systému na odstraňovaní jeho nedostatků (brankáři letos už nepouštějí tak laciné góly jako loni). Letošní ročník, jehož oficiální „tváří“ se na verzi určené pro tuzemský trh poprvé stal český hráč (kdo jiný než Jaromír Jágr), je přece jen zdařilejší, než byl ten loňský. NHL 08 se v PC verzi soustředí na určité propracování systému Skill Stick, který – pokud používáte gamapade se dvěma analogickými páčkami – umožňuje hokejistu šikovněji ovládat, respektive s ním kličkovat. Levou páčkou přesněji ovládáte jeho bruslení, pravou pak můžete šachovat s jeho hokejkou. Dohromady to umožňuje novými způsoby obcházet obránce nebo provádět blafáky (puk lze například předsouvat do volného prostoru). V důsledku „analogově ovládané hry tělem“ se v NHL 08 objevují nové drobné animace, které virtuální hokej opět více přibližují jeho reálnému předobrazu.
Na klávesnici jsou však možnosti ovládání pohybů hráčů velice limitované a již několik let v zásadě neměnné. Ovládání se omezuje na osm základních tlačítek (včetně kláves pro ovládání hráčů bez puku – systémy Open Ice Control a Open Ice Support). Nechybí mezi nimi ani tlačítko pro bitky, během testování hry jsme se ale do žádné nedostali. Přitom z osobních soubojů před brankou je zjevné, jak hodně je hra „fyzická“. Navzdory všem strkanicím mezi obránci a útočníky jsou ale rozhodčí i na té nejpřísnější úroveň k mnohým faulům slepí a hluší.
K vylepšení došlo v případě umělé inteligence, k poznání to však je až na nejvyšší úrovni obtížnosti: obránce například dokáže zmařit nahrávku do gólové pozice třeba jen chytrým položením hokejky na led. S jistým zvýšením AI je spjata možnost plánovat útočné kombinace. Potěšující je, že kromě NHL, mezinárodního turnaje, české, švédské, finské a německé ligy si poprvé můžete zahrát i s devětadvaceti licencovanými týmy nižší zámořské soutěže AHL.
Některé letité nedostatky ale přetrvávají: počítačový soupeř je – když se mu zachce – schopen nasázet během dvou tří minut sérii tří čtyř slepených branek, virtuální obránci nedostatečně kryjí modrou čáru, hra je ve srovnání se skutečností přehnaně agresivní a rychlá. Pro PC určená verze NHL 08 je zkrátka opět přelévání starého vína do nové láhve, které nejvíce ocení ti, kdo si naposledy zahráli NHL 2005.


Výrobce: EA Sports
Vydavatel: Electronic Arts
Distributor v ČR: EA Czech
Lokalizace: kompletní
Cena: 1 299?Kč
Multiplayer: ano
www.easports.com/nhl08/

Autor článku