Hlavní navigace

Nezbytné operace, které musíte ihned provést na novém PC - 6.díl

27. 4. 2015

Sdílet

 Autor: PCWorld.com
Koupili jste si nový počítač? A myslíte si, že jej zapnete a budete jej moci hned používat? Kdepak, počítač musíte na vše, co na něm budete dělat, pořádně připravit. Přečtěte si, co všechno musíte udělat!

A je to tady! Právě vám dorazil dlouho očekávaný nový počítač. Ta prostá kovová skříň je klíčem k takřka nekonečným možnostem, jakým využít svůj potenciál. Počítač vám pomůže například jak se správou vašich financí, umožní vám bavit se se svými nejbližšími, hrát počítačové hry a spoustu dalšího. Na to všechno jej ale musíte připravit. Pojďme se podívat, jak nový počítač nakonfigurovat – a pěkně krok za krokem.

 

 Předcházející díl

Volitelný krok: Aktualizace ovladačů

Tento krok není pro každého. Nic totiž nedokáže tak spolehlivě a rychle do vašeho počítače vnést potenciální zdroje problémů jako ovladač, který z nějakého důvodu odmítá bezproblémově fungovat. Pokud váš nový počítač funguje bez problémů a pokud na něj plánujete provádět jen takové základní úkony jako je surfování na Internetu, práce s kancelářským balíkem a podobné operace, pak klidně zapomeňte i na to, že počítač vůbec má nějaké ovladače a tento krok skutečně vynechejte. Nové ovladače ostatně jsou součástí automatických aktualizací Windows Update, takže se o ně operační systém Windows sám postará.

V okně Správce zařízení se budete pohybovat pouze tehdy, pokud si budete stavět počítač sami a pokud si budete chtít ručně aktualizovat ovladače

Pokud jste se rozhodli, že si počítač sestavíte sami, popřípadě pokud ladíte svůj herní počítač na maximální výkon, pak se neobejdete bez vyhledáváním aktuálních verzí ovladačů pro váš hardware. Aktualizace ovladačů bohužel nejsou vždy pro Windows Update právě prioritou. Přitom nové ovladače mohou u vaší základní desky či třeba síťové karty dodat další užitečné funkce, popřípadě třeba zvýšit jejich rychlost. Zejména pro hráče počítačových her platí, aby nezapomínali co nejčastěji aktualizovat ovladače grafické karty, protože jen tak si zajistí optimální výkon při hraní těch nejnovějších počítačových her.

Vzhledem k tomu, že ovladač nějakým způsobem zasahuje do operačního systému Windows tak, že by mohlo hrozit jeho poškození, vytváří operační systém automaticky při instalaci nových ovladačů zařízení bod obnovení. A pokud by došlo při instalaci ovladače k nějaké skutečné katastrofě, což je ale krajní případ, pak přece máte v záloze obraz disku, který jste si již vytvořili dříve – vzpomínáte?

A je (téměř) hotovo

V tuto chvíli máte počítač v takovém stavu, že jej můžete začít skutečně pohodlně používat. Ještě zde jsou samozřejmě nějaké dodatečné úkony, které je vhodné provést – například přesun souborů ze starého počítače, uložení produktových klíčů pro Windows a případně další nainstalovaný software (skvělým nástroje pro tyto účely je Belarc Advisor), nicméně toto vše můžete kdykoliv ve volném čase. Nyní se těšte z nového počítače, který je zabezpečený, optimalizovaný z hlediska výkonu, zabezpečený proti útokům zvenčí a zálohovaný pro případ havárie.

MIF21