Hlavní navigace

Nenechte se na síti podvést, vyhněte se kyberpodvodům - 2.díl

3. 10. 2019

Sdílet

 Autor: Fotolia
Ještě předtím, než na Internetu pošlete někomu peníze, si jej důkladně prověřte!

Předcházející díl

 

Internetové podvody mají mnoho podob – od webů internetových obchodů, z nichž se objednaného a zaplaceného zboží nikdy nedočkáte, e-mailů, které se snaží získat od vás číslo platební karty nebo nejrůznější citlivé údaje, až po podvody, které se snaží ovládnout váš počítač a všechno ostatní mezi tím. Cíl všech těchto útoků je jediný: získat od důvěřivého a nic netušícího uživatele peníze nebo nejrůznější citlivé údaje.

Vyhledávání podvodných webů

V článku Zjistěte, kdo vlastní tuto podezřelou stránku, který jsme publikovali dříve, jsme se zabývali zjišťováním vlastníků webových stránek. Pravdou je, že naprostá většina informací uvedených v tomto článku se dá použít i pro účely zjištění, zda je nějaký web podvodný, popřípadě nějakým způsobem nestandardní:

1. Ověřte na zkoumaném webu údaje týkající se jeho umístění, tj. prověřte, zda je platné telefonní číslo, e-mailová a další údaje uvedené na tomto webu. V současnosti je to velice snadné – stačí chvilka hledání na Internetu, popřípadě vytočení telefonního čísla.

2. Pokud chcete zjistit, zda se jedná o podvodnou stránku, pak zkuste prohledat seznamy takových podvodných webů, resp. zjistěte, zda na daný web nebyly nějaké stížnosti nebo zda se tohoto webu netýkaly nějaké incidenty. K tomuto účelu můžete použít například Better Business Bureau, Consumer Protection Agency, Federal Trade Commission, popřípadě některý ze seznamů podvodných webů na Internetu.

 

Root Linux

Pokračování