Hlavní navigace

Nenechte se na síti podvést, vyhněte se kyberpodvodům - 2.díl

3. 10. 2019

Sdílet

 Autor: Fotolia
Ještě předtím, než na Internetu pošlete někomu peníze, si jej důkladně prověřte!

Předcházející díl

 

Internetové podvody mají mnoho podob – od webů internetových obchodů, z nichž se objednaného a zaplaceného zboží nikdy nedočkáte, e-mailů, které se snaží získat od vás číslo platební karty nebo nejrůznější citlivé údaje, až po podvody, které se snaží ovládnout váš počítač a všechno ostatní mezi tím. Cíl všech těchto útoků je jediný: získat od důvěřivého a nic netušícího uživatele peníze nebo nejrůznější citlivé údaje.

Vyhledávání podvodných webů

V článku Zjistěte, kdo vlastní tuto podezřelou stránku, který jsme publikovali dříve, jsme se zabývali zjišťováním vlastníků webových stránek. Pravdou je, že naprostá většina informací uvedených v tomto článku se dá použít i pro účely zjištění, zda je nějaký web podvodný, popřípadě nějakým způsobem nestandardní:

1. Ověřte na zkoumaném webu údaje týkající se jeho umístění, tj. prověřte, zda je platné telefonní číslo, e-mailová a další údaje uvedené na tomto webu. V současnosti je to velice snadné – stačí chvilka hledání na Internetu, popřípadě vytočení telefonního čísla.

2. Pokud chcete zjistit, zda se jedná o podvodnou stránku, pak zkuste prohledat seznamy takových podvodných webů, resp. zjistěte, zda na daný web nebyly nějaké stížnosti nebo zda se tohoto webu netýkaly nějaké incidenty. K tomuto účelu můžete použít například Better Business Bureau, Consumer Protection Agency, Federal Trade Commission, popřípadě některý ze seznamů podvodných webů na Internetu.

 

ICTZ23

Pokračování

 

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).