Hlavní navigace

Nenechte se na síti podvést, vyhněte se kyberpodvodům - 1.díl

2. 10. 2019

Sdílet

 Autor: PCWorld.com
Ještě předtím, než na Internetu pošlete někomu peníze, si jej důkladně prověřte!

Internetové podvody mají mnoho podob – od webů internetových obchodů, z nichž se objednaného a zaplaceného zboží nikdy nedočkáte, e-mailů, které se snaží získat od vás číslo platební karty nebo nejrůznější citlivé údaje, až po podvody, které se snaží ovládnout váš počítač a všechno ostatní mezi tím. Cíl všech těchto útoků je jediný: získat od důvěřivého a nic netušícího uživatele peníze nebo nejrůznější citlivé údaje.

Setkáte-li se tedy s něčím, co vám připadá byť jen trochu nestandardní, pak neváhejte si daný web nebo službu důkladně prověřit ještě předtím, než se rozhodnete poslat peníze.

Tři znaky legitimní webové stránky

Je velmi pravděpodobné, že naprostá většina webových stránek, se kterými se setkáte, budou stránky legitimní. Rozlišíte je prakticky okamžitě prostřednictvím dvou jednoduchých ukazatelů, a ještě jednoho, který bude o něco pracnější.

1. Internetové adresy, které začínají řetězcem https, se nachází u webů, které jsou zabezpečené. Jinými slovy to znamená, že používají šifrování pomocí certifikátů SSL (Secure Sockets Layer), které při komunikaci mezi datovým serverem a internetovým prohlížečem chrání citlivá osobní data před jejich odchycením.

2. Mimoto jsou některé weby nezávisle certifikovány jako důvěryhodné tím, že zobrazují značky, které prokazují jejich důvěryhodnost. Příkladem je značka Norton Secured Seal (ta je spravována organizací DigiCert), nebo certifikace McAfee Secure (ta je zase spravována organizací TrustedSite). V Číně má každý web, který je registrovaný vládou a který má povolení ke své existenci, licenci ICP (Internet Content Provider).

3. Zkontrolujte u webu údaje WHOIS, kde vás bude konkrétně zajímat vlastník webu a jeho umístění. Podle definice organizace ICANN (Internet Corporation for Assigned Names and Numbers) není WHOIS žádným akronymem, ale doslova znamená dotaz: „Kdo odpovídá za doménový název nebo IP adresu?“

Přesuňte se na internetovou stránku WHOIS a do vyhledávacího políčka zadejte adresu URL webu, o kterém chcete zjistit informace. Poté klepněte na tlačítko Lookup. ICANN vám za okamžik zobrazí o zadaném webu údaje WHOIS – pokud ovšem není web chráněn službou domain privacy service (také se tato služba označuje jako proxy protection service). Nezapomeňte se podívat na datum vzniku webu: obecně platí, že starší weby jsou obvykle legitimní.

Údaje WHOIS od organizace ICANN

 

Tip do článku  - cybersecurity

 

Pokračování