Hlavní navigace

Nenechte se mýlit aneb jak je to s podporou AM2+

13. 9. 2007

Sdílet

V poslední době se nám v redakčním mailu množí upozornění, že ten či onen výrobce základních desek uvádí na trh ten či onen model jako první ve své řadě podporující mikroprocesory AMD K10 (Phenom).

skoleni

A nejenom že uvádějí první model své značky podporující nadcházející generaci stolních procesorů AMD (o tom se rozpovídáme později), včera nám přišlo již třetí oznámení celosvětové první základní desky podporující tyto procesory od třetího výrobce motherboardů. To ale necháme na posouzení samotných uživatelů, chtěli jsme se zmínit o něčem jiném.
Přicházející mikroarchitektura AMD K10 a stolní procesory na ní založené podporují nové technologie, jejichž podporu přinese až následující generace čipsetů pro tyto procesory. Nicméně protože budou stolní verze mikroprocesorů disponovat stejně rozloženými piny (fyzicky půjdou osadit do současné patice AM2), neměl by být žádný problém přidat podporu pro tyto CPU do všech současných modelů základních desek. Z pohledu samotného procesoru tím přijdete pouze o možnost rychlejší komunikace sběrnice HyperTransport. Nicméně z pohledu výrobce už není taková snaha o urychlené přidávání podpory pro starší desky, zejména pro ty, které se již neprodávají. To raději vydají novou revizi pod jiným označením a nutí zákazníka přijmout fakt, že pokud si hodlají pořídit nový procesor, budou si muset pořídit i novou základní desku.

Není tomu tak, ke zprovoznění AMD Phenom stačí ve všech případech pouze základní deska s paticí AM2 a aktualizace BIOSu. Nicméně jak jsme se mohli přesvědčit, o podpoře AM2+ (tak se označuje kompatibilní platforma pro Phenomy) uvažují výrobci pouze u svých high-endových modelů.

Závěr tedy zní – v současné době nemá cenu propadat uměle vyvolané histerii okolo AM2+, pokud již máte procesor AM2, počkejte si na oficiální uvedení těchto procesorů, ona ta podora zřejmě přijde, jen to bude u levnějších modelů trvat déle.

Update: Právě jsme obdrželi tiskovou zprávu od společnosti MSI, ve které jsou uvedeny všechny modely jejich základních desek, které budou mít podporu AM2+. Čistě náhodou jsou v nich vyjmenované čerstvě vydané MB nebo ještě neuvedené, o starých modelech ani zmínka. Tak třeba příště …

A zde je onen seznam společnosti MSI:

Současné desky posporující AM2+:

Model, čipová sada

K9AG Neo2-Digital, AMD 690G
K9AGM3-FIH, AMD 690G
K9AGM3-FD, AMD 690G
K9AGM3-F, AMD 609V
K9N Neo-F V3, nVidia nForce 560
K9N Neo-F V2, nVidia nForce 520
K9NGM3-FIH, nVidia GeForce 7050 + nForce 630a
K9NGM3-FD, nVidia GeForce 7025 + nForce 630a

Připravované desky s podporou AM2+:

Model, čipová sada

K9A2 Platinum, AMD RD790
K9A3 CF-F, AMD RD780
K9N2 Diamond, nVidia nForce 780a
K9N2 SLI Platinum, nVidia nForce 750a
K9N2 Neo-F, nVidia MCP78D

- - Petr Matuška