Hlavní navigace

Nenápadný silák - Samsung YP-U3

30. 6. 2007

Sdílet

Podle vzhledu se Samsung YP-U3 nezdá být nějak zvláštním hudebním přehrávačem, nicméně detailnější průzkum ukáže, že za poměrně nenápadným designem se skrývá přístroj s výborným zvukem a velmi pohodlným ovládáním.

skoleni

Na přeplněný trh hudebních flash přehrávačů přichází něco nového od Samsungu a jak se zdá, tento kousek si své zákazníky najde. Samsung se rozhodl vsadit na jednoduchost, klasický design, širokou nabídku barevných provedení a hlavně na výbornou kvalitu zvuku.


Úroveň přehrávání přenosných MP3 přehrávačů se v poslední době zlepšila a v tomto trendu výrazně pokračuje právě i YP-U3, který hravě strčí do kapsy většinu konkurence. Zvuk je výborný - basy nejsou příliš hluboké, nestane se, že by dominovaly celkovému hudebnímu dojmu, zvuk je hladký. Prostřední frekvence jsou dobře zpracované, jasné a zřetelné, také přehrávání výšek je výborné. Kdo by si chtěl zvuk uzpůsobit, může si ho buď nastavit v osmipásmovém ekvalizéru či si vybrat z jednoho z přednastavených režimů. To vše je doplněno poměrně kvalitními přibalenými sluchátky, které uspokojí většinu zákazníků. Samozřejmě, pokud patříte mezi ty náročné, vybavené ultra kvalitními (a ultra drahými) sluchátky, není problém je připojit na klasický 3,5mm jack. Celkově dobrý dojem umocňuje integrované FM rádio s výborným příjmem a čistým zvukem. Poněkud horší, přesto stále dobré, bylo nahrávání, integrovaný mikrofon má holt svá omezení.

Tělo přehrávače je malé, tenké a vážící pouhých 22,8 gramu, takže YP-U3 lze pohodlně používat například i při sportování. Přístroj je z plastu, ale působí pevným odolným dojmem. Ne že bychom ho podrobovali pří,o nárazovým testům, ale zdá se, že něco vydrží - pár pádů na zem přežil. Ovládání je jednoduché a intuitivní. Většina funkcí se ovládá přes dotyková tlačítka na přední straně, dvě pro hlasitost, dvě pro pohyb mezi skladbami a levé horní pro vyvolání menu. Tyto doplňují ještě tlačítka pro pausu/přehrávání a nahrávání na horní straně a tlačítko přidržení na spodní. Testovaný Samsung YP-U3 byl konzervativní černé barvy, která někomu může připadat nezajímavá, jiného naopak esteticky potěší. Naštěstí k dispozici je i varianty v bílá, světle modré, žluto-zelené a růžové. Vzhled úspěšně vylepšuje průhledný horní konec.

Jak již bylo zmíněno, Samsung sází u YP-U3 na jednoduchost, tomu odpovídá i ovládací menu, které obsahuje vše potřebné, ovšem nic navíc, co by mohlo zbytečně mást. Rozdělení funkcí je poměrně obvyklé na ty spadající pod hudbu, nastavení, rádio a nahrávání. Čtyřřádkový displej z organických krystalů (OLED) není sice nějaký zázrak, ale působí dobrým dojmem a text je čitelný.
K počítači se YP-U3 připojuje přímo bez kabelu, konektor je přímo v těle přístroje. Přehrávanými formáty jsou samozřejmě MP3 a Windows Media Audio, včetně skladeb „ošetřených“ DRM ochranou proti kopírování, vítaná je podpora Ogg.

K dostání budou varianty s kapacitou 1, 2 a 4 GB. Po plném nabití vydržela baterie přehrávat něco pod 14 hodin, přičemž výrobce udává výdrž až 15 hodin. To se tak holt stává, že firmy občas popisují své výrobky poněkud odvážněji, než je odpovídá realitě.

Samsung YP-U3 by se měl do běžné distribuce dostat během července, přesné ceny nejsou ještě známy, ale budou se pohybovat ve středním pásmu, takže i cenově bude Samsung YP-U3 konkurenceschopný.

- - Alexandr Radecký

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).