Hlavní navigace

Několik dobrých důvodů, proč rozdělit pevný disk na oddíly - 1.díl

18. 1. 2015

Sdílet

 Autor: PCWorld.com
Každý disk, na který chcete ukládat data, musíte nejprve na tuto roli připravit. Na disku je třeba vytvořit oddíly a ty následně zformátovat. Jaký je ale optimální počet oddílů na disku?

Když si koupíte nový pevný disk, je třeba na něm vytvořit jeden nebo několik diskových oddílů a tyto oddíly je následně třeba naformátovat. Teprve pak na něj můžete ukládat data. Otázkou je, zda stačí na disku vytvořit jeden diskový oddíl, nebo zda je lepší mít na jednom disku diskových oddílů více.

 

Úvod

Diskové oddíly tedy jinými slovy rozdělí jeden fyzický disk na několik virtuálních disků. Každý oddíl zabírá určitou část fyzického pevného disku a operační systém tento oddíl považuje za jakýsi samostatný pevný disk, kterému přiděluje vlastní písmenko.

V současnosti se uživatelům manipulace s disky velmi zjednodušuje tím, že disky jsou obvykle rozdělené na oddíly a zformátované, takže jsou připraveny na to, aby se na ně mohly ukládat jednotlivé soubory. Pokud jste tak například koupili počítač s přeinstalovaným operačním systémem Windows, tak jsou na něm již vytvořeny buď dva, nebo dokonce tři diskové oddíly. Pouze jeden diskový oddíl – označený písmenkem C: – který zabírá naprostou většinu kapacity celého pevného disku, je určen pro každodenní ukládání vašich dat. Ostatní oddíly jsou obvykle daleko menší a jsou na disku vytvořeny kvůli údržbě operačního systému a také proto, aby bylo možné operační systém obnovit při jeho poškození.

Otázka tedy zní, proč ještě vytvářet nějaké další diskové oddíly? Vždyť to není tak jednoduché jako vytvoření složky. Vytváření a změna velikosti diskových oddílů je totiž daleko obtížnější. Odpovědí na tuto otázku se budeme zabývat příště.

MIF21

 

Pokračování