Hlavní navigace

Nejznámější klasické české pohádky jsou na internetu volně ke stažení

21. 12. 2009

Sdílet

Stylově, v čase předvánočním, zpřístupnila Městská knihovna v Praze na webu volně ke stažení výběr klasických českých pohádek.

Nejznámější klasické české pohádky jsou na internetu volně ke stažení

 

K nejznámějším z dvaceti šesti pohádek, které na internetu návštěvníci najdou, patří například „Čert a káča“, „O dvanácti měsíčkách“, „O Slunečníku, Měsíčníku a Větrníku“, „Pohádka o perníkové chaloupce“, „Princ Bajaja“, „Sůl nad zlato“ či „Sedmero krkavců“. Texty je možné si stáhnout nejen v klasických formátech pdf, rtf, txt pro tisk či čtení na monitoru, ale i ve speciálních verzích pro některé mobilní telefony a čtečky typu PDA.

Elektronické texty doplňují omalovánky s pohádkovými postavami a další hry určené ke stažení a vytištění. Všechny ilustrace na internetové stránce jsou dílem výtvarnice Městské knihovny v Praze Evy Petržílkové. Pohádky ze sbírky Jaroslava Seiferta „Kouzelná lucerna“ včetně stejnojmenné úvodní básně, jsou zveřejněny s laskavým souhlasem paní Jany Seifertové. Více informací na www.e-knihovna.cz a www.mlp.cz/pohadky.

 

Růženka

 

Zpřístupnění textů pohádek z fondů Městské knihovny v Praze volně na internetu navazuje na podobné projekty s dílem Karla Čapka (www.mlp.cz/karelcapek), Boženy Němcové (www.mlp.cz/bozenanemcova) a naposledy s detektivkami A. C. Doyla o Sherlocku Holmesovi (www.mlp.cz/holmes).

Návod, jak využít texty v pokročilejších modelech mobilních telefonů, pokud nechcete stahovat speciální software:

Ze stránek jednotlivých elektronických projektů Městské knihovny v Praze si stáhnete text ve formátu html. Přes infračervený port, bluetooth či kabelem přetáhnete html soubor do paměti telefonu, pak ho již stačí otevřít a ponořit se například do děje napínavé detektivky se Sherlockem Holmesem nebo číst ve vlaku dětem pohádku.

 


Zveřejněné pohádky:

Ze sbírky Jaroslava Seiferta „Kouzelná lucerna: výbor českých pohádek“:

Kouzelná lucerna - báseň od J. Seiferta    
Jabloňová panna - K. J. Erben        
Ospalý Janek - Matěj Mikšíček    
O Pánu Bohu - Božena Němcová
Čertův švagr – Božena Němcová
Divotvorný ubrousek - V. B. Třebízský    
Kovář Paška - Václav Říha    

Z knihy Václava Říhy „Zvířátka a Petrovští“:

skoleni

Šípková Růženka – Václav Říha        

Pohádky Boženy Němcové:

Čert a Káča, Chytrá horákyně, Mahulena krásná panna, Neohrožený Mikeš, O dvanácti měsíčkách, O hloupém Honzovi, O Popelce, O princezně se zlatou hvězdou na čele, O ptáku ohniváku a mořské panně, O Dlouhém, Širokém a Žárookém, O Slunečníku, Měsíčníku a Větrníku, O Smolíčkovi, O Zlatém kolovrátku, O Zlatovlásce, Pohádka o kohoutkovi a o slepičce, Pohádka o perníkové chaloupce, Princ Bajaja, Sedmero krkavců, Sůl na zlato.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).