Hlavní navigace

Nejžhavější trendy pro rok 2011 - 3. díl

Sdílet

Trojrozměrný obraz bez brýlí, výkonné kombinované procesory obsahující kromě procesorového jádra i jádro pro grafiku, placení přes smartphone – to všechno jsou nejvýznamnější novinky letošního roku.

1. díl článku: http://pcworld.cz/hardware/nejzhavejsi-trendy-pro-rok-2011-1-dil-16885

2. díl článku: http://pcworld.cz/hardware/nejzhavejsi-trendy-pro-rok-2011-2-dil-16886

 

Placení pomocí smartphonu

Trh se smartphony se rozvíjí skutečně velmi prudce. Německý spolkový svaz pro informatiku, telekomunikaci a nová média (Bitkom) předpovídá, že se jen v Německu bude v roce 2011 používat 10 milionů těchto zařízení, což by byl oproti loňskému roku nárůst o 39 procent. Počítá se také s tím, že pomocí smartphonů se v blízké budoucnosti bude nejen telefonovat, surfovat na internetu a komunikovat v sociálních sítích, ale že se bude moci pomocí nich i platit. Platba pomocí mobilu bude možná ve chvíli, kdy budou tato zařízení podporovat technologii NFC (Near Field Communication).

NFC

Tato technologie je již dnes integrována v aktuální verzi operačního systému Android 2.3 od Googlu a počítá se s tím, že se bude vyskytovat i v novém smartphonu od firmy Apple s názvem iPhone 5. Právě okolo tohoto produktu se šíří řada spekulací. Má totiž mít integrovánu podporu nového standardu pro mobilní telefony – tzv. Long Term Evolution (LTE), má být rovněž vybaven osmimegapixelovým fotoaparátem, který bude umět natáčet i videa v rozlišení Full HD. Navíc by měl být dostupný na trhu již v létě letošního roku.

Chcete vědět více?

Multimodální displej: Fraunhoferův institut Heinricha Hertze vyvinul 3D displej, který dokáže vytvořit dojem prostorového obrazu bez nutnosti používání brýlí dokonce i pro televizní signál a pro více diváků. Sami tvůrci nazývají takový displej "multimodálním displejem". Tento displej dokáže pracovat ve dvou režimech – "Single User" a "Multi View", mezi nimiž dokáže přepínat.

 

Jde o to, že tento displej buď dokáže vytvářet prostorový obraz, nebo zobrazuje několik zobrazení jedné scény. Aby zůstal dojem prostorového zobrazení zachován, i když třeba jen pohnete hlavou, jsou v displeji pro tento účel zabudovány kamery. Tyto kamery sledují pohyb očí diváka a prostorový obraz vytváří přesně podle umístění očí. Čím více diváků, tím více je potřeba kamer, aby se zajistil pohled na prostorový obraz prakticky z libovolné pozice. Zároveň je tak možné zobrazovat v prostorovém zobrazování i 3D televizní signály. Tvůrci zatím vyvinuli 3D televizor, na který mohou bez použití brýlí dívat až tři diváci.

Light Peak

Firma Intel se již řadu let zabývá technologií přenosu dat pomocí světla, což má být v této oblasti naprosto novým trendem. Tento výrobce čipů chce zpočátku dosáhnout prostřednictvím optického vlákna přenosové rychlosti 10 Gbit/s v každém směru. To by pro zajímavost představovalo dvojnásobek rychlosti přenosu přes rozhraní USB 3.0, jehož přenosová rychlost činí 5 Gbit/s. Později se počítá s přenosovou rychlostí až 100 Gbit/s. S touto technologií hodlá Intel samotný vyrukovat v horizontu dvou až tří let. V poslední době se však objevily zprávy o tom, že Apple možná tuto technologii představí už letos.

Long Term Evolution (LTE)

Tento standard pro mobilní telefony představuje nástupce technologie UMTS (Universal Mobile Telecommunications System), a má umožňovat tak rychlý přenos dat, abyste mohli na mobilním telefonu hrát online hry nebo naprosto plynule telefonovat přes internet. První demoinstrace této technologie proběhly již v roce 2009 v Stockholmu a Oslu. Při těchto testech bylo dosaženo přenosové rychlosti až 100 Mbit/s při přijímání dat a 50 MBit/s při odesílání dat. Například v Německu chtějí začít mobilní operátoři začít s nabídkou této technologie v průběhu letošního roku.

skoleni

Near Field Communication (NFC)

Tento standard umožňuje bezdotykový přenos dat - aniž by bylo nutno mezi dvěma navzájem komunikujícími zařízeními předtím vyměňovat oprávnění v digitální podobě. Komunikace probíhá pouze na velmi krátké vzdálenosti (do 10 cm). Technologie NFC je vhodná zejména pro bezhotovostní platby a lze ji využít mimo jiné i pro výměnu dat nebo kontrolu přístupových oprávnění.

Úvodní foto: Fotolia © Nmedia