Hlavní navigace

Největší konkurenti v historii IT (9)

11. 12. 2018

Sdílet

Historie je plná rivality – ostatně bez ní by nebyl umožněn pokrok. Jenže intenzitě rivality dvou technologických gigantů se nejspíš nic nevyrovná. Podívejme se společně na největší konkurenty, které segment IT od svých počátků až dodnes poznal.

Předchozí díl

Google versus Apple

Poté, co HTC v lednu 2010 uvedlo androidový telefon, jenž s sebou přinesl mnoho z nejpopulárnějších funkcí iPhonu, pronesl Steve Jobs svůj slavný výrok: „Bude-li třeba, tak utratím svůj poslední dech a každý halíř ze 40 miliard dolarů Applu v bance, abych tuhle špatnost napravil.“

„Android zničím, protože to je ukradený produkt. Jsem ochoten kvůli tomu začít termonukleární válku,“ dodal Jobs.

Vždycky to tak ale nebylo; když byl v roce 2007 odhalen první iPhone, byl vybaven vyhledávačem Google, Mapami Google a YouTube – tyto aplikace byly nainstalovány na každém z těchto zařízení. Byla to však akvizice mobilního startupu Android Inc. ze strany Googlu o dva rok dříve, co zaselo semínka rivality obou společností.

Jobs byl obzvláště naštvaný na Android – bral to jako osobní zradu. Tehdejší výkonný ředitel Googlu Eric Schmidt byl v době, když byla v listopadu 2007 ohlášena mobilní platforma Android, členem představenstva Applu. Ve své pozici zůstal až do srpna 2009, kdy byl donucen k rezignaci.

webcast_aruba

Takto tedy začala léta právních bitev. Apple rozjel patentový spor vůči HTC, Samsungu a partnerům Googlu, jako byla například divize Motorola Mobility. Jobs v roce 2010 řekl Schmidtovi: „Nechci vaše peníze. Jestliže mi nabízíte 5 miliard dolarů, nechci je. Peněz mám spoustu. Chci, abyste přestali používat naše nápady v Androidu, to je všechno, co chci.“

Pokračování