Hlavní navigace

Největší konkurenti v historii IT (8)

10. 12. 2018

Sdílet

Historie je plná rivality – ostatně bez ní by nebyl umožněn pokrok. Jenže intenzitě rivality dvou technologických gigantů se nejspíš nic nevyrovná. Podívejme se společně na největší konkurenty, které segment IT od svých počátků až dodnes poznal.

Předchozí díl

Pozdější léta přinesla od obou společností další vylepšené konzole: konkrétně Super Nintendo Entertainment System (SNES) a Sega Genesis. A společně s nimi i jedna z vůbec prvních a nejspíš i nejslavnějších válek konzolí, společně se slogany, jejichž cílem bylo zesměšnit konkurenci. „Genesis does what Nintendon’t,“ tvrdila Sega. (Což by se dalo přeložit jako „Genesis zvládne, co Nintendone,“ pozn. red.).

Následovalo několik dalších konzolí a zařízení do ruky, a ačkoliv Sonic the Hedgehog pomohl svému tvůrci, firmě Sega, dočasně na první příčku, model N64 od Nintenda a jeho vzhled připomínající Sony PlayStation byl předzvěstí začátku konce všech pokusů Segy v oblasti konzolí. Její poslední – a podle některých i nejlepší – konzolí byl v roce 1998 Dreamcast.

Dreamcastům se prodejně dařilo v regionech Severní Ameriky a Evropy, ale ovlivnit trh v Japonsku se jim nijak významně nedařilo. Nedlouho po příchodu PlayStationu 2 se Sega rozhodla, že s jejich výrobou přestane. Když v roce 2001 sjel z výrobních linek poslední z nich, znamenalo to konec dvou dekád konzolí Sega.

skoleni

Nintendo vyrábí konzole až dodnes a zároveň pomalu (a trochu zdráhavě) vstupuje i na trh s mobilními hrami. Prodeje modelu Wii U se sice zdaleka neblížily prodejům jeho předchůdce, ovšem konzoli Nintendo Switch je lze považovat za ohromný úspěch. Hlavní zájmy Segy teď leží v byznysu mobilních a digitálních her a produkci arkád. Kromě toho stále působí jako externí vydavatel pro jiné firmy.

Pokračování

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).