Hlavní navigace

Největší konkurenti v historii IT (5)

7. 12. 2018

Sdílet

 Autor: © James Steidl - Fotolia.com
Historie je plná rivality – ostatně bez ní by nebyl umožněn pokrok. Jenže intenzitě rivality dvou technologických gigantů se nejspíš nic nevyrovná. Podívejme se společně na největší konkurenty, které segment IT od svých počátků až dodnes poznal.

Předchozí díl

V dnešní době se zdá, že Microsoft a Apple mají vztah, ze kterého profitují oba. Obě firmy už totiž v jádru nejsou tak přímými konkurenty jako dříve. Vyhledávač Bing od Microsoftu byl nějakou dobu využíván na iPhonu pro dotazy Siri (už to tak není). Office na systémech Mac a iOS prosperují svým vlastním, specifickým způsobem. Do určité míry však koloritem zůstávají reklamy, kde si ze sebe obě firmy navzájem utahují. Tim Cook řekl, že byť si stále konkurují, mohou být partnery ve více oblastech, než v kolika jsou konkurenty. „Nevěřím na nevraživost,“ řekl šéf Applu.

Apple versus Samsung

Androidových telefonů sice existuje spousta, ale pro spoustu lidí je zásadní otázka „Galaxy nebo iPhone.“ Cupertinský gigant by bezesporu argumentoval, že Samsung by ani neměl být konkurentem, protože ukradl jeho technologie i design. Díky desítkám patentových sporů podávají obě společnosti už léta vzájemné žaloby a protižaloby. Applu se dokonce podařilo zablokovat prodej některých starších zařízení od Samsungu ve Spojených státech kvůli porušování některých jeho (Applu) patentů.

cyber23

Po téměř deseti letech soudních sporů se obě firmy v květnu 2018 usmířily. Applu bylo přiznáno 539 milionů dolarů, které Samsung musel zaplatit za porušování patentů svého konkurenta. Výsledek však byl všeobecně vnímán jako vítězství Samsungu, který byl v té době považován za jednoho z pouhých dvou lídrů v segmentu smartphonů.

Pokračování

Byl pro vás článek přínosný?

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).