Hlavní navigace

Největší konkurenti v historii IT (3)

5. 12. 2018

Sdílet

 Autor: © Maridav - Fotolia.com
Historie je plná rivality – ostatně bez ní by nebyl umožněn pokrok. Jenže intenzitě rivality dvou technologických gigantů se nejspíš nic nevyrovná. Podívejme se společně na největší konkurenty, které segment IT od svých počátků až dodnes poznal.

Předchozí díl

Microsoft versus Apple

Bitva mezi Microsoftem a Applem, která je jednoduše nejznámější technologickou rivalitou všech dob, vypukla v polovině osmdesátých let a pokračuje až dodnes. Ať už jde o PC versus Mac, Windows versus macOS, iPhone versus Windows Mobile (ehm…) nebo v poslední době iPad Pro versus Surface Pro.

Takto to však nebylo vždy. Obě společnosti na počátku osmdesátých let spolupracovaly – Microsoft vyvíjel software pro počítač Apple II. Bill Gates dokonce žertoval, že jeho společnost tehdy pro práci na Macích alokovala více svých zaměstnanců než Steve Jobs.

Vztahy se však začaly kazit poté, co Jobs Gatese nařknul, že vykradl Macintosh OS a využil ho pro vytvoření vlastní verze OS s grafickým rozhraním (GUI): Windows. Gates na toto nařčení reagoval slavným výrokem:

„Nuže, Steve, myslím, že existuje více způsobů, jak na to nahlížet. Myslím, že je to spíš tak, že jsme oba měli takového bohatého souseda jménem Xerox, a já se vloupal k němu domů, abych mu ukradl televizi, a zjistil jsem, že ty už jsi ji ukradl předtím.“

webcast

První grafické rozhraní totiž vyvinul Xerox PARC, ne Apple.

Pokračování

Byl pro vás článek přínosný?

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).