Hlavní navigace

Největší konkurenti v historii IT (2)

4. 12. 2018

Sdílet

 Autor: © Gabi Moisa - Fotolia.com
Historie je plná rivality – ostatně bez ní by nebyl umožněn pokrok. Jenže intenzitě rivality dvou technologických gigantů se nejspíš nic nevyrovná. Podívejme se společně na největší konkurenty, které segment IT od svých počátků až dodnes poznal.

Předchozí díl

Následovala ovšem další soudní řízení, vedoucí nakonec k pokutě Evropské komise vůči Intelu kvůli jeho protikonkurenčním praktikám vůči AMD.

Počátkem 21. století AMD vůbec poprvé dominovalo, a to se svými úspěšnými čipy Athlon, nicméně s uvedením architektury Intel Core a přechodem konkurence na model tzv. tik-tak cyklu (nyní model proces-architektura-optimalizace) se AMD stalo pouhou levnou alternativou, kterou zůstalo po více než deset let.

Intel dnes dále dominuje PC trhu, ačkoliv AMD díky svým procesorům Ryzen a Threadripper podniká kroky směrem k nadšencům a těm, kteří si své počítače stavějí sami. Na základě tohoto technologického náskoku se AMD velmi snaží o to, aby svou pozici využilo k urvání většího podílu na vysoce lukrativním trhu serverů. Kromě toho se grafické karty od AMD nacházejí v mnoha herních konzolích a o Sony a Microsoftu se spekuluje, že se společností spolupracují také na dalších generacích těchto strojů.

MIF21

Na opačné frontě Intel potvrdil, že se v roce 2019 do grafických válek taktéž zapojí, čímž svůj boj s AMD přenese ze spotřebitelského trhu do datových center, kde grafiky hrají stále větší a důležitější roli.

Pokračování