Hlavní navigace

Největší konkurenti v historii IT (10)

12. 12. 2018

Sdílet

 Autor: © AKS - Fotolia.com
Historie je plná rivality – ostatně bez ní by nebyl umožněn pokrok. Jenže intenzitě rivality dvou technologických gigantů se nejspíš nic nevyrovná. Podívejme se společně na největší konkurenty, které segment IT od svých počátků až dodnes poznal.

Předchozí díl

Vztahy dosáhly bodu mrazu v roce 2012, kdy Apple v systému iOS 6 nahradil Mapy Google svým vlastním mapovacím řešením. Tenhle software však byl tak špatný, že se za něj Tim Cook po letech od vydání osobně omluvil. Dokonce to vedlo k odchodu šéfa divize Map Scotta Forstalla ze společnosti. Fiasko bylo důvodem ke spuštění veřejného beta programu pro iOS ze strany Applu.

V dnešní době mají obě firmy vztah, který by se dal nejlépe popsat jako komplikovaný (zde je patrný jistý vzorec). Obě společnosti na sebe navzájem sice stále chrlí síru a mají vzájemně si konkurující produkty, ale Google platí Applu každoročně miliardy dolarů, aby byl jeho vyhledávač výchozím vyhledávačem na zařízeních s iOS. Apple dostane svůj podíl pokaždé, když uživatel iPhonu vidí ve výsledcích vyhledávání reklamu Googlu. Obě společnosti spolupracují také v jiných oblastech, například co se týče YouTube.

Má se za to, že výkonný ředitel Applu Tim Cook je zaujatý proti Facebooku a Google jakožto konkurenci vidí raději. Dokonce ho citovali, jak říká: „Vyhledávač Googlu je nejlepší.“ V uplynulých několika letech zaujaly Apple a Google vrchní příčky v žebříčku nejhodnotnějších značek světa, přičemž Google se zpravidla nachází těsně pod společností s nakousnutým jablíčkem ve znaku. Na prvním místě se loni nacházel Amazon, který byl o rok dříve třetí.

Aktuálně vznikající konkurence

Velká část následujících rivalů si nekonkuruje zas tak dlouho na to, aby se mezi nimi stihlo vytvořit dostatečné nepřátelství a dostaly se do první pětky, ale za pár let, kdo ví. Která dvojice či trojice podle vás má nejlepší potenciál nahradit některou z výše uvedených dvojic?

Amazon versus Google versus Microsoft

Google versus Facebook versus Apple

IBM versus Accenture versus Oracle

SpaceX versus Blue Origin

Nvidia versus Intel versus Qualcomm

Samsung versus Huawei versus Lenovo

ICTZ24

Alibaba versus Tencent versus Baidu

Zdroj: Techspot.com

Byl pro vás článek přínosný?

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).