Hlavní navigace

Nejlepší tipy pro Windows 7 - 3. díl

13. 12. 2009

Sdílet

V tomto seriálu vám přinášíme 20 nejúspěšnějších tipů, pomocí nichž si budete moci prostředí operačního systému Windows 7 vyladit přesně podle svých představ a potřeb.

Nejlepší tipy pro Windows 7 - 3. díl

 

Předchozí díly seriálu:

http://pcworld.cz/software/nejlepsi-tipy-pro-windows-7-1-dil-8398

http://pcworld.cz/software/nejlepsi-tipy-pro-windows-7-2-dil-8399

 

7. Přidání příkazu Videos do nabídky Start

Nabídka Start ve Windows 7 standardně obsahuje odkazy ke složkám Pictures a Music, ale nikoliv odkaz ke složce Videos. Pokud na počítači často sledujete nejrůznější filmy a videa a chcete obsah této složky umístit do nabídky Start, pak postupujte následovně:

1. Klepněte pravým tlačítkem myši na tlačítko Start a z kontextového menu, které se objeví, vyberte položku Vlastnosti.

2. V dialogovém okně, jež se nyní zobrazí, se přesuňte na záložku Start Menu a zde klepněte na tlačítko Customize.

3. Nyní se zobrazí dialogové okno, v němž se přesuňte až úplně dolů, vyhledejte sekci Videos a vyberte položku Display as a link. Nakonec vše potvrďte postupným stiskem tlačítek OK.

Pokud raději upřednostňujete zobrazení v podobě nabídky, která obsahuje odkazy na soubory a podnabídky, pak namísto výše uvedené položky vyberte položku Display as a menu.

Průzkumník Windows je naprosto klíčovou součástí grafického rozhraní Windows a povětšinou pracuje bez problémů. Nicméně to neznamená, že by nemohl pracovat ještě lépe.

8. Pro současný výběr více souborů použijte zaškrtávací políčka

Pokud potřebujete vybrat v Průzkumníku Windows najednou více souborů, abyste je mohli například kopírovat, přesouvat či odstraňovat, pak obvykle používáte jak klávesnici, tak myš, protože držíte stisknutou klávesu Ctrl a přitom klepete myší na jednotlivé soubory. Jestli jste ale zvyklí používat pouze myš, ve Windows 7 můžete více souborů označovat pouze myší, a to prostřednictvím zaškrtávacích políček.

Postupujte následovně:

1. Klepněte v Průzkumníku Windows na tlačítko Organize a poté vyberte položku Folder and search options.

2. Přesuňte se na záložku View.

3. Zde v položce Advanced Settings se v seznamu přesuňte až úplně dolů a umístěte zatržítko před položku Use check boxes to select items. Nastavení potvrďte stiskem tlačítka OK.

4. Od této chvíle vždy, když v Průzkumníku Windows přejedete myší přes soubor, objeví se vedle něj zaškrtávací políčko – umístěním zatržítka soubor vyberete. Jakmile soubor vyberete, zatržítko s políčkem u souboru zůstane. Když zatržítko odstraníte, zmizí u souboru ve chvíli, kdy pohnete myší pryč od souboru i samo zaškrtávací políčko.

 

Více souborů najednou se dá vybrat pouze myší. Využívají se přitom zaškrtávací políčka

skoleni9. Otevření příkazového řádku v libovolné složce

Tento tip určitě uvítají všichni příznivci příkazového řádku. Existuje totiž možnost otevřít v Průzkumníku Windows příkazový řádek s cestou nastavenou přímo na příslušnou složku. Vysloveně se jedná o stejnou funkci jako doplněk Windows XP PowerToy (http://www.microsoft.com/windowsxp/Downloads/powertoys/Xppowertoys.mspx) s názvem Open Command Window Here.

Stačí tak pouze stisknout klávesu Shift a klepnout pravým tlačítkem myši na požadovanou složku. Z kontextového menu, které se nyní objeví, vyberte položku Open Command Window Here. (Všimněte si, že tento tip nefunguje ve složce Dokumenty).