Hlavní navigace

Nejlepší nástroje pro nejchytřejší mobilní mašinky

2. 5. 2008

Sdílet

Barevné displeje s vysokým rozlišením, rychlé procesory a stále více operační paměti dělají z telefonů typu smartphone a kapesních PDA miniaturní počítače. Představíme vám nejdůležitější nástroje a utility, jež jsou pro tato moderní zařízení k dispozici ke stažení.

Chytré telefony (smartphone) a PDA (PocketPC apod.) se díky synchronizaci dat stávají stále užitečnějšími. Prakticky všichni výrobci vybavují své mobilní přístroje softwarem, který automaticky synchronizuje termíny, úkoly, kontakty, e-maily a soubory s počítačem, jakmile oba přístroje spojíte. Potud teorie.

V praxi synchronizace nefunguje vždy tak bezproblémově, jak reklamní sliby výrobců naznačují. Během synchronizace dat jsou nefungující spojení a přerušení přenosu na denním pořádku. V následujícím článku vám představíme nástroje pro multifunkční chytré mobily, s nimiž problémy při synchronizaci dat mezi počítačem a vaším mobilním průvodcem vyřešíte. Dále vás budeme informovat i o dalších nástrojích pro tento typ zařízení.

Tip: Než si nějaký program stáhnete z internetu a nainstalujete, měli byste zjistit, jaký systém váš mobil nebo PDA používá, a zvolit odpovídající verzi downloadu.

ActiveSync: Synchronizační nástroj na nejvyšší úrovniMnoho problémů se synchronizací se dá vyřešit updaty softwaru. V popředí stojí velmi rozšířený bezplatný program ActiveSync od Microsoftu, který je běžnou součástí přístrojů pracujících s operačními systémy Windows Mobile a Windows Mobile for Smartphones.
Outlook a Windows aktualizujete on-line updatem pomocí Internet Exploreru. V Office vše vyřešíte přes odkaz Vyhledat bezplatné aktualizace na office.microsoft.com a updaty Windows přes windowsupdate.microsoft.com. Na webové stránce výrobce vašeho PDA ještě zkontrolujte, zda není k dispozici update nainstalovaného softwaru (firmwaru).

ActiveSync je k dispozici na stránkách Microsoftu. Pokud by odkaz nevedl přímo na odpovídající stránku, zadejte název programu do vyhledávacího pole nahoře a klikněte na Go. Na následující stránce spusťte stahování.
Než s instalací updatu začnete, měli byste nejprve odinstalovat starší verzi ActiveSync a restartovat počítač. ActiveSync nainstalujete dvojitým kliknutím na stažený soubor. Pak se řiďte pokyny na monitoru.
Abyste mohli soubor zkopírovat, odpojte PDA od počítače a ukončete Outlook i ActiveSync. Jelikož ActiveSync nemá žádnou „ukončovací“ funkci, můžete použít v anglickém jazyce dostupný freeware ActiveSync Toggle.

Mobile Master: Pomocník pro bezproblémovou synchronizaci datMobile Master je rychlý správce pro mobily, který na PC zpracovává vaše kontakty, úkoly a nadcházející události. Software od firmy Jumping Bytes (www.mobile-master.de), jehož cena se v závislosti na verzi pohybuje mezi 10 až 36 euro, nabízí přehledný telefonní seznam a editor adres. Dokáže vytvořit i zálohové kopie dat uložených na mobilu, které můžete v případě potřeby znovu použít. Program dále obsahuje vše, co můžete potřebovat při bezproblémové synchronizaci s aplikacemi jako Outlook, Excel a podobně ve formátech TXT a CSV. Dají se s ním na počítači i číst a psát SMS zprávy. Výměna dat s mobilem probíhá pohodlně přes kabel, IrDA nebo Bluetooth.
Pro zájemnce o bezplatný nástroj je k dispozici FinchSync založený na Javě, který synchronizuje data z PDA a smartphonu s Thunderbirdem a Sunbirdem na PC. Automaticky tak synchronizujete kalendář a kontakty. Výrobce nabízí tento nástroj i pro PocketPC a mobilní přístroje s Windows Mobile.

WinFonie Mobile: Synchronizace s mobily NokiaS programem WinFonie Mobile (nejnovější verze) od Bertels und Hirsch synchronizujete kontakty a termíny z programů Office s mobily Nokia. Software dobře vychází s Outlookem, Excelem, Accessem, adresářem Windows a programy Tobit David, Lotus Organizer, Lotus Notes, Cobra Adress Plus nebo Combit Address Manager. Aby zobrazení údajů v mobilu odpovídalo vašim požadavkům, dá se při nahrávání zvolit formát zobrazení jmen a standardy telefonních čísel.
S telefony Nokia také dobře spolupracuje a mnoho funkcí nabízí Cellular Essentials. Za software v ceně 30 eur můžete na mobilech Nokia spravovat a zpracovávat záznamy v telefonním seznamu, číst a posílat krátké textové zprávy a vytvářet vlastní loga. Praktické je, že se dá automaticky nastavit předvolba pro Českou republiku (+420), takže budete moci rovnou volat i v zahraničí.

MyPhoneExplorer: Užitečný nástroj pro Sony EricssonZdarma dostupný MyPhoneExplorer se obrací na uživatele telefonů Sony Ericsson K700, K750 a W/K800. MyPhoneExplorer ale v zásadě funguje i na všech předchozích modelech Sony Ericsson s výjimkou modelů založených na Symbianu. Mobil připojený přes USB nebo Bluetooth je ihned automaticky rozpoznán a zobrazen s aktuálním stavem baterie. Můžete si i stáhnout seznamy volání, telefonní seznamy a archívy SMS zpráv přímo do PC a zpracovávat je přímo tam. Je možná i synchronizace s Outlookem a Outlook Expressem. Tento freeware synchronizuje i údaje z kalendáře v programech Outlook, Sunbird a Rainlendar. SMS zprávy pohodlně napíšete na svém PC a pak je jako obvykle odešlete z telefonu.
To, co přijde uživatelům mobilů s OS Windows jako samozřejmost, u telefonů se Symbianem schází. Jedná se o použitelný správce souborů pro prohlížení a operování s obrázky, vyzváněcími tóny a dalšími soubory. O pořádek ve spletité džungli souborů se postará program FileExplorer, zdarma dostupný správce souborů, s nímž hravě proplujete pamětí a datovou kartou. Příkazem v menu můžete soubory jednoduše přesouvat z jednoho typu úložiště na druhý. Šikovný pomocník umí posílat téměř všechny typy souborů včetně vyzváněcích tónů přes MMS, datový kabel, IrDA a Bluetooth.

FMA: Univerzální nástroj pro Sony EricssonZdarma dostupný FMA (Float’s Mobile Agent) je všestranným softwarem pro synchronizaci dat. Nástroj přednostně podporuje přístroje Sony Ericsson, ale omezeně se domluví i s mobilními přístroji ostatních výrobců. Na adrese fma.sourceforge.net naleznete pod Tested Devices přehledný seznam podporovaných telefonů.
S tímto freewarem můžete přenášet data mezi PC a telefonem, spravovat kontakty, seznamy volání a záznamy v kalendáři a číst a psát SMS zprávy. I hovory je možné aktivovat z PC. Nástroj navíc disponuje funkcí dálkového ovládání, jímž můžete ovládat Windows z telefonu.

GSplayer: Internetová rádia na smartphonech a PDAHudbu svému mobilu dodáte nejlépe prostřednictvím internetových rádií. Například na www.shoutcast.com jistě naleznete hudbu odpovídající vašemu vkusu. Jako radiopřijímač použijete svůj smartphone nebo PDA. Musíte být samozřejmě připojeni on-line. Použitelnější je spíše připojení přes Wi-Fi, protože u GPRS a UMTS by se to celé mohlo kvůli permanentnímu streamování dosti prodražit.
Internetové rádio si příjemně poslechnete s freewarovým programem GSplayer. Software rozbalíte a všechny soubory zkopírujete na PDA. Zde zvolíte soubor Setup podle verze vašeho procesoru. Pod Tool, Options, Preferences klikněte na Load Previous Playlist a Resume. Potom jděte na Associations a klikněte na Check all. S PDA se připojte a jděte na webovou stránku portálu Shoutcast. Přes Tune in si zvolte stanici. Pokud kladně odpovíte na otázku, zda chcete stáhnout Shoutcast-playlist.PLS, pak ve stejném okně označte i Spustit soubor po stažení. Nyní se internetové rádio spustí. Poslech následně ovládáte tlačítky v GSplayeru.

Magix Ringtone Maker: Nové vyzváněcí tóny zdarmaS programem Ringtone Maker od společnosti Magix můžete z každé písničky vytvořit vyzváněcí tón. S tímto softwarem lze produkovat osobní melodie z oblíbených skladeb, legračních zvuků nebo vlastních nahrávek. Zvukové sekvence pak přenesete na váš mobil přes kabel, Bluetooth nebo IrDA port.
Program umí také vytvářet polyfonní zvuky a Real Music. Skladby se dají nahrát buď z hudebního CD, nebo ve formátech MP3, MIDI, Ogg Vorbis, WAV a WMA. Software dále nabízí početné efekty jako filtry, timestretching, pitchshifting, echo a hall. S vlastními kompozicemi si můžete pohrát na čtyřech stereo stopách. Výsledný vyzváněcí tón si nejprve poslechnete na PC, než ho nahrajete do telefonu.
Okno programu je rozděleno do několika oblastí, s prvními kroky vám pomůže Asistent úkolů. V oblasti Upravit vyzváněcí tón se nachází čtyřstopé ovládací okno, které zobrazuje stavovou linku každé stopy zobrazující délku tónu. Vyzvánění pak exportujete přes Vytvořit vyzváněcí tón v audioformátu, který bude vašemu telefonu vyhovovat.
Ringtone Maker pracuje s Windows 2000, XP i nejnovějšími Windows Vista. Převádění souborů MP3 je omezeno na 20 konverzí. Abyste mohli software využívat plně, musíte se jednorázově zaregistrovat na stránkách výrobce.

UltraVNC: Ovládání PC přes mobilní e-mailK centrálnímu ovládání se nejlépe hodí mobily, PDA a smartphones vybavené Java enginem. Z něj vychází celá řada klientů VNC, se kterými můžete ovládat jakýkoliv počítač s nainstalovaným VNC Serverem. Největší devizou tohoto v angličtině dostupného softwaru je, že lze ovládat PC se systémy Windows, Linux i Mac.
Nástroj UltraVNC, který je zdarma, se dá doporučit každému, kdo chce mít na cestách přístup na domácí PC nebo počítač v kanceláři. VNC se skládá z modulu pro server, jenž během několika minut nainstalujete na PC, které hodláte ovládat.
Přístup na server z mobilu probíhá přes klienta VNC Viewer. Doporučujeme VNC klienty J2ME VNC a VNC 2 go. Po spuštění VNC Vieweru nejprve zadáte IP adresu a pak heslo do vašeho PC. Po zahájení připojení uvidíte výřez pracovní plochy Windows. Ovládacími kurzory kapesního přístroje či mobilu pak pohybujete zobrazeným výřezem.

Poptray: Remote Control přes e-mailPokud na cestách nepotřebujete stálý přístup k počítači přes Remote Control software, jakým je VNC, můžete svému PC zadávat úkoly pohodlně přes e-mail pomocí programu Poptray, který je k dispozici zdarma.
Poptray vás na ploše informuje o nových zprávách nezávisle na tom, kterého e-mailového klient používáte. Program umí kontrolovat poštovní účty v určených časových intervalech. Dálkové ovládání funguje přes e-maily, které pošlete z mobilu do poštovní schránky. Poptray vyhodnotí zprávy na vámi definované klíčové pojmy a podle instrukcí pak provádí akce jako spouštění programů.
Další zdarma dostupný nástroj - Remote Download – umožňuje během vaší nepřítomnosti zadávat počítači doma nebo v práci odkazy na download. Nástroj pracuje na podobném principu jako Poptray a je užitečný především v situacích, kdy na cestách narazíte na velký soubor, který byste rádi stáhli přes svoje svižné domácí ADSL či kabelové připojení. Pokud download chybí, program vás informuje e-mailem.

Adobe Reader: E-knihy ke čtení na mobilech a PDAKdo chce na cestách hodně číst, nemusí sebou tahat kila papíru. Spousta knih je totiž dosažitelná v digitální formě jako e-knihy (e-books). Nejdříve budete potřebovat program, jenž vám e-book na smartphone nebo PDA zobrazí. Protože jsou e-books k dispozici v různých formátech, budete potřebovat odpovídající prohlížeč (viewer). Většinou jej naleznete přímo na webové stránce s knihou. Nejběžnější je Adobe Reader, který je dostupný ve verzích pro operační systémy Symbian, Pocket PC i PalmOS.
Kromě komerčních zdrojů je zdarma k dispozici celá řada digitálních knihoven. Například nadace Karla Maye nabízí některá autorova díla, kterým vypršela práva, jako e-book. Na www.pda-books.de naleznete knihy zdarma od méně známých spisovatelů. Velké množství publikací nejrůznějších žánrů od románů, přes poezii až po recepty získáte na www.beam-bibliothek.de/kostenlos.php. Wikipedia nabízí svoji encyklopedii i ve verzi pro PDA. (U nás funguje Wapedia - pda.wapedia.mobi/cs). Kdo dává přednost anglicky psané literatuře, pochodí na stránkách www.memoware.com. University of Virginia na etext.lib.virginia.edu/ebooks nabízí více než 1 800 děl britských a amerických autorů.

Bemused: Dálkové ovládání mobilemTen, kdo má v obývacím pokoji počítač jako Media Center, může svůj mobil pohodlně používat jako dálkové ovládání. S sharewarem Bluetooth Remote Control (v angličtině) můžete ovládat Windows Media Player, Winamp, Itunes a další programy z pohodlí křesla, samozřejmě můžete měnit hlasitost a pustit další skladbu. Přenos příkazů probíhá výhradně přes Bluetooth. Další aplikace se dají ovládat podle rozložení klávesnice nastaveného výrobcem.
Se zdarma dostupným programem Bemused rovněž použijete mobil jako dálkový ovladač své hudební sbírky umístěné na vašem PC. Program funguje na přístrojích s operačními systémy Symbian Series 60 a UIQ a dokáže ovládat přehrávání skladeb ve Winamp. Systém se skládá ze serveru na PC a klienta instalovaného v mobilním telefonu.

Salling Clicker: Ovládání Winamp a ItunesOvládání multimediálního počítače z pohovky je nejflexibilnější asi prostřednictvím sharewaru Salling Clicker. Anglicky komunikující nástroj v ceně čtyřiadvaceti dolarů používá pro přenášení signálu mezi mobilem a PC a pro spouštění skriptů na řízení aplikací Bluetooth nebo Wi-Fi. Zvládá VLC, Windows Media Player, Itunes a Power Point.
K dispozici jsou zde příkazy jako listování, přehrávání, pauza, přetáčení dopředu a vzad, náhodné přehrávání a hledání. Dodávané skripty se dají upravovat nebo lze psát nové. Pohodlné je řetězení příkazů. Můžete si vytvořit skript, kterým například zvýšíte hlasitost, aktivujete profil surroundu nebo spustíte film. PC navíc můžete z mobilu i vypnout.
Skripty nefungují pouze jedním směrem. Salling Clicker přenáší také informace na displej vašeho kapesního přístroje, jako je jméno interpreta, číslo skladby a zbývající čas.

Spybot Search & Destroy: Nástroj antivirové ochrany pro mobilní přístrojeViry a červi neohrožují jen vaše PC. Na agresivní parazity můžete narazit i na cestách. Přitom se již nějaký čas se v éteru pohybují škůdci, kteří mají na mušce výhradně PDA, mobily a smartphony. Viry napadající mobilní přístroje se podobají svým kolegům z prostředí Windows. Jsou stále rozšířenější a mohou napáchat pořádné škody.
Virus se do mobilního zařízení může dostat několika cestami. Hlavní nebezpečí představují datová spojení s okolním světem. V ohrožení jsou mobilní telefony s rozšířitelným systémem jako v případě smartphonu s operačním systémem Symbian S60 a přístrojů s Windows Mobile. Virů napadající mobily sice zatím není mnoho, ale odborníci očekávají jejich prudký nárůst. Jednoduché pravidlo zní: zásadně nestahujte nevyžádaná data přes Bluetooth, IrDA nebo SMS. Buďte nedůvěřiví i v případě svých známých, kteří mohou „chytit“ škůdce, jenž nepozorovaně posílá data na kontakty z telefonního seznamu.
K likvidaci spywaru, který se již ve vašich Windows uhnízdil, použijte freeware Spybot Search & Destroy. Skener malwaru je již nějaký čas k dispozici na stránkách safer-networking.org. Pro osobní používání je zdarma. Na stránkách optimalizovaných pro mobilní prohlížeče mobile.spybot.info naleznete download i pro mobily. Spybot Search & Destroy Mobile nabízí stejně jako ve verzi pro PC výborné funkce na odstranění virů z vašeho mobilního průvodce. Schopný spybot je k dispozici ve verzích pro smartphone se systémem Symbian UIQ, jako Benq P30, Motorola A920, A925, A1000, A1010 a Sony Ericsson P800/P900/P910, a dále pro chytré telefony (smartphone) s Windows Mobile a kapesní počítače PocketPC s Windows Mobile.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).