Hlavní navigace

Nejlepší hry pro Xbox 360 za rok 2010

29. 12. 2010

Sdílet

Do konce roku zbývá už jen posledních pár hodin, a proto nastává ideální doba k bilancování – tak jaký tedy byl „herní“ rok 2010?

Samozřejmě chápeme, že zavděčit se nemůžeme každému. Těm z vás, kterým bude nějaký titul ve výběru chybět, neváhejte, a podělte se s námi o své favority v diskuzi.


10¦ Fallout: New Vegas

Fallout: New Vegas je hratelnostně a graficky téměř totožný se svým předchůdcem. Vylepšení, které uvedly výrobci hry z Obsidianu, ale posunují pouhé přežití v nemilosrdné krajině na samostatný herní prvek a poskytují díky tomu mnohem hlubší a autentičtější zážitek ze hry. A stejně jako předchůdce, i Fallout: New Vegas je mistrovský kousek v žánru RPG. Více informací o hře naleznete v naší recenzi.


PLUSY: vylepšená AI soupeřů, hardcore mód, větší souboj o přežití

MÍNUSY: bugy

 

9¦ Metro 2033: The Last Refuge

Hrdinou hry je mladý obyvatel stanice metra VDNCH  (Rusové milují zkratky, česky je to Výstava úspěchů národního hospodářství) jménem Arťom. Má za úkol zbavit podzemí monster, která ohrožují jeho i ostatní obyvatele metra. Naděje na záchranu je ale prakticky nedostupná - Arťom se musí dostat až na hodně vzdálenou stanici Polis, kam ho naviguje Hunter, starý kamarád jeho otce. Cestou ke stanici Polis se hrdina dostává do řady více či méně nebezpečných situací, občas se dostane i na povrch, kde čelí nečekaným hrůzám, prochází "rudými" lágry a ocitne se také mezi fašisty.  Na všech těchto scénách se tvůrci z 4A Games pořádně vyřádili, jsou vícevrstevné a nezaměřují se pouze na hlavního hrdinu. Více informací o hře naleznete v naší recenzi.

PLUSY: atmosféra, audiovizuální zpracování, příběh

MÍNUSY: špatný bojový systém, absence multiplayeru

 

8¦ Battlefield: Bad Company 2

Konzoloví hráči měli tu čest s Bad Company už v roce 2008, kde se v prvním dílu této série seznámili se čtveřicí amerických vojáků: Georgem Haggardem Juniorem, Terrancem Sweetwaterem, šéfem týmu Redfordem a hlavním hrdinou Prestonem Marlowem. Ve druhém dílu se opět můžete těšit na stejnou partu, a kromě „konzolistů“ se tentokrát dočkají i PC hráči. Více informací o hře naleznete v naší recenzi.


PLUSY: grafika, destrukční systém, výborný multiplayer, vtipné dialogy

MÍNUSY: singleplayer mohl být delší, jednoduchý příběh, občas špatná UI při koordinaci týmu

 

7¦ Alan Wake

Kdysi uznávaný spisovatel a věčný potížista se rozhodne utéci z velkoměsta do městečka Bright Falls a zachránit své chátrající manželství. Nadějný nový začátek se však brzy promění v pokřivenou noční můru. Alanova manželka zmizí, stejně jako jeden celý týden. Město zahalí tajemné setmění, které začne ovládat lidi a měnit je v cosi zrůdného. Alan narazí na stránky scénáře, jehož je autorem, na což si však vůbec nevzpomíná. Hrozivý příběh spletený na stránkách tohoto scénáře dává do pohybu reálné události v Bright Falls a připravuje půdu pro Alanova dobrodružství. Více informací o hře naleznete v naší recenzi.


PLUSY: silný hororový příběh i s vyústěním, povedený anglický dabing, grafické ztvárnění herního světa, soundtrack a atmosféra

MÍNUSY: některé postavy jsou ztvárněny hůře, kontextová nekonzistence úrovní, pár „hororových“ kýčů a klišé

 

6¦ Bioshock 2

BioShock 2 navazuje na dřívější příběh zhruba 10 let po jeho odehrání. Andrew Ryan a jeho utopické nápady jsou již dávno utopené. Namísto něj zasedla na trůn doktorka Sofia Lamb, shromáždila Splicery závislé na ADAMech skrze něco jako kult – rodina Rapture. Samotný hráč se zaboří do obrovských botů vůbec prvního Big Daddyho ve městě – kódem Delta -, který se po probuzení z nešťastného mnoholetého dřímání vydává na cestu za záchranou jeho Little Sister, jež byla unesena vedením Rapture. Více informací o hře naleznete v naší recenzi.


PLUSY: vylepšený soubojový systém, nové plasmidy/tonicy, multiplayer, prezentace
MÍNUSY: pár technických problémů, trošku déja-vu

 

5¦ NHL 11

Série EA SPORTS NHL, která za poslední tři roky posbírala 22 různých ocenění za sportovní hru roku, oslavila s vydáním NHL 11 již 20. výročí své existence. Všechny recenze na poslední ročníky chrlily samou slávu a opěvovaly neuvěřitelně realistický fyzikální engine. Ale v sérii se objevily i nedostatky, po kterých mnozí odborníci volali už několik let. A naštěstí tvůrci nebyli po x letech hluší a tyto prosby vyslyšeli. V NHL 11 se tak objevují aspekty jako zlomená hokejka, nový systém buly a zcela přebudovaný systém zakládání útočných akcí. I když to nejsou změny nikterak revoluční, pořád to neubírá na faktu, že NHL 11 je nejlepším hokejovým simulátorem. Více informací o hře naleznete v naší recenzi.

PLUSY: nový systém buly, zlomení hokejky, efektivnější systém přihrávání, hity

MÍNUSY: soundtrack, absence KHL, oproti NHL 10 zase není tolik změn

 

4¦ Call of Duty: Black Ops

Série Call of Duty se od ostatních titulů liší mnohými způsoby. Tam, kde by byly jiné hry odsouzeny za neskutečnou linearitu a nudnost, CoD právě exceluje nejvíce. Není to však ani grafikou, ani speciální hratelností či originálními nápady. Jde jen a pouze o odlišné pojetí, jež společně s chytlavou hratelností a základními, avšak propracovanými prvky žánru, dělá hry v rámci série tak oblíbenými. A právě díky tomu nevidíme jinak vcelku průměrnou a lineární střílečku, ale epické a neuvěřitelně zábavné veledílo. U minulých dílů věci fungovaly tak, že když nebyl hlavním tahákem příběh kampaně, postačilo integrovat solidní multiplayer, a hráči si v podstatě vystačili docela sami. Tentokrát se však nic takového nekoná, jelikož tu máme jak propracovaný singleplayer, tak výbornou a trvanlivou hru pro více hráčů po síti či ve splitscreenu. Není tedy proč zatajovat, že je výsledek recenze jasný: Black Ops musíte mít, i kdybyste FPS nikdy nehráli a nebyli jejich fanoušky. Více informací o hře naleznete v naší recenzi.

PLUSY: hratelnost, příběh, multiplayer, soundtrack, nové módy, nové zbraně

MÍNUSY: zaznamenávání zásahů, zastarávající grafika

 

3¦ Assassin´s Creed: Brotherhood

Jedním z nejdůležitějších aspektů všech dílů Assassin’s Creed je avizovaná dějová linka, jež nabízí něco mezi požitkem z historického filmu a akčního sci-fi. Třetí díl následuje příběh Desmonda Milese a jeho předka Ezia, přičemž začíná přímo tam, kde děj druhého Assassin’s Creed skončil. Abychom se ale vyhnuli vyzrazování děje, řekneme vám pouze skutečnost, že události a zápletky zavedou hráče až do Říma.


PLUSY: hratelnost, obří herní mapa, multiplayer

MÍNUSY: grafická stránka hry nedoznala tolika vylepšení

 

2¦ Halo: Reach

Halo: Reach není žádným těsně uzavřeným zdrojem informací pro ty, kteří mají naprosto do detailů prostudované všechny odbočky z hlavního příběhu, každou maličkost o kterékoliv hratelné i nehratelné postavě a dohrány předchozí díly. Příběh se odehrává na planetě Reach, základně vojenských sil Spartans (něco jako Delta Force ve futuristických oblečcích), na níž absolvoval výcvik i hrdina minulých dílů, populární Master Chief. O něm ale ve hře vůbec nepůjde, jelikož na scénu přichází skupinka ostřílených vojáků zvaná Noble Team, do nějž se náš hrdina zapojuje pod jménem Noble Six. Více informací o hře naleznete v naší recenzi.

PLUSY: původní hratelnost, vylepšení brnění, epický příběh a závěr, trvanlivost multiplayeru, dokonalý soundtrack

MÍNUSY: zatím příliš málo map

 

1¦ Mass Effect 2

Na rozdíl od jiných her, kde si vývojáři veškeré informace o rozsahu nechávají pro sebe, byl Mass Effect už od samého začátku uváděn jako trilogie. Pokud se vám líbila jednička, nebo máte rádi propracované hry s perfektním příběhem, spoustou zajímavých charakterů a hutnou porcí akce, ať vás ani nenapadne se druhému Mass Effectu vyhnout! Hra vás jedním slovem uchvátí a zcela po právu si zaslouží pomyslný titul pro nejlepší hru za rok 2010. Více informací o hře naleznete v naší recenzi.

PLUSY: příběh, délka, propracovanost, grafika, zvuk, hratelnost

MÍNUSY: čekání na třetí díl

cybersecurity22

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).